Wrocław: Zamiast żłobka – dzienny opiekun. Trwa rekrutacja dla kandydatów. Do 6000zł brutto za opiekę nad 5 dzieci

0

Do 4 lipca trwa we Wrocławiu  rekrutacja  dla kandydatów na dziennych opiekunów dzieci do lat 3. Teraz w mieście jest 18 takich punktów, w których panie mają pod swoją opieką maksymalnie pięcioro maluchów. Taki punkt można prowadzić w mieszkaniu, albo innym lokalu – jednak warunki dla dzieci mają być zbliżone do domowych.

Gmina Wrocław przygotowana jest do prowadzenia 25 punktów opieki dziennej. Lista punktów https://opiekun.wci.wroclaw.pl/wykaz-punktow-opieki-dziennej-dzieci-do-lat-3/

– Szczególnie zachęcamy do złożenia ofert opiekunów dziennych pracujących na osiedlach,  gdzie nie mamy takich punktów np. Gaj,  Partynice, Ołtaszyn, Klecina, Brochów, Księże Małe i Wielkie, Biskupin, Lipa Piotrowska oraz Śródmieście. Każda osoba, która chce taki punkt prowadzić musi  przejeść szkolenie- minimum 160 godzin, które obejmuje również zajęcia praktyczne.  We Wrocławiu takie szkolenia prowadzi Wrocławskie Centrum Integracji – podkreśla Ewa Żmuda, dyrektor Wrocławskiego Centrum Intergracji.

Opiekun dzienny otrzymuje wynagrodzenie od Gminy Wrocław w zależności od liczby dzieci, które ma pod opieką –  6 000 zł brutto (za 5 dzieci) , 5300 zł brutto ( za 4 dzieci) lub  4600 zł (za trójkę dzieci).

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Opiekun dzienny dla dzieci do lat trzech to  ustawowa forma opieki.  Dlatego każda osoba, która chce taki punkt prowadzić musi  przejeść szkolenie- minimum 160 godzin, które obejmuje również zajęcia praktyczne.

· W przypadku osób, które maja ukończone studia kierunkowe – wystarczy 40-godzinny kurs uzupełniający.
· W przypadku osoby, która ma udokumentowany rok pracy z dziećmi do lat trzech dodatkowy kurs nie jest potrzebny.

Szkolenia prowadzą  jednostki  akredytowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.  We Wrocławiu takim podmiotem jest Wrocławskie Centrum Integracji.  Każdy opiekun musi mieć aktualną książeczkę zdrowia, skończony kurs pierwszej pomocy pediatrycznej, WCI weryfikuje każdego opiekuna w rejestrze karnym przestępców seksualnych.  Raz w miesiącu w punkcie odbywa się niezapowiedziana kontrola.

Opiekunowie dzienni  są zatrudnieni przez Gminę Wrocław.  Każdy opiekun jest wpisany do rejestru prezydenta Wrocławia.

Alternatywa dla żłobka

Dzienny opiekun dla dzieci do lat trzech to właściwa forma opieki dla dzieci, które mają problemy adaptacyjne. Jest to bardziej  zindywidualizowana forma opieki, ze względu na małą liczbę dzieci w grupie (maksymalnie 5 osób)

Więcej informacji https://opiekun.wci.wroclaw.pl/dla-nowego-rodzica/

– Różnica między żłobkiem  a dziennym punktem opieki jest taka, że u nas są zdecydowanie  mniejsze grupy. Łatwiej  jest  pracować z dziećmi,  lepszy  jest kontakt z rodzicami, mogę na bieżąco informować ich o postępach dzieci – zaznacza Monika Kupczyk, dzienny opiekun w punkcie przy ul. Krzeszowskiej.

Rodzice ponoszą podobne koszty jak w publicznym żłobku. Koszt opieki w punkcie dziennego opiekuna to 4,82 zł za godzinę, miesięczny koszt to ok. 600 zł. Co ważne opiekun nie gotuje, nie korzysta z cateringu, posiłki dla dzieci przynoszą rodzice.

Rekrutacja dzieci do takich punktów prowadzona jest przez cały rok. https://opiekun.wci.wroclaw.pl/rekrutacja-online/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław testuje z PayEye płatność opartą o fuzję oka i twarzy!
Następny artykułWrocław: Na Uniwersytecie Przyrodniczym otwarto Europejską Pasiekę Miejską! 8 uli, setki tysięcy pszczół i łąka kwietna
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.