W kwietniu ruszył nowy program zajęć Ogrodów Doświadczeń w Łukasiewicz – PORT. Adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej warsztaty to dla nich szansa na przeżycie fascynującej przygody z nauką w profesjonalnych laboratoriach edukacyjnych wrocławskiego instytutu. Na zajęcia można się rejestrować online.

Szkło laboratoryjne, mikroskopy, odczynniki, preparaty, białe fartuchy… Tak wyposażeni uczestnicy warsztatów organizowanych przez Ogrody Doświadczeń wkraczają do świata nauki, by zdobywać nową wiedzę i rozwiązywać naukowe zagadki.

Czego dowiedzą się młodzi naukowcy?

W tym kwartale w programie znalazło się sześć propozycji zajęć obejmujących zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, biologii, przyrody i ekologii. Są one przeznaczone dla różnych grup wiekowych uczestników: dzieci w wieku przedszkolnym (powyżej 5 lat) oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Najmłodsi odkrywcy będą poznawać budowę Ziemi, konstruować wulkany i powodować ich erupcję. Podczas kolorowych doświadczeń sprawdzą m.in., czy cukierki zawierają dużo barwników oraz jak działa płyn do mycia naczyń. Nieco starsi badacze „zanurkują” w głąb różnych cieczy, by poznać ich naturę, a następnie zbudować „płynną wieżę”. Dowiedzą się również, czym jest agar-agar i czy można zrobić z niego ekologiczny plastik. Uczniowie szkół średnich będą mieli okazję pracować z mikroskopem biologicznym, dzięki któremu zobaczą to, czego nie można dostrzec gołym okiem – przyjrzą się m.in. budowie sierści psa i myszy oraz przekonają się, czy odnóże pszczoły różni się od odnóża muchy. Rozwiążą także krzyżówkę chemiczną, przeprowadzając reakcje i zapisując je w postaci równań.

Dając dzieciom i młodzieży możliwość wejścia do laboratorium i samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, chcemy nie tylko poszerzać ich wiedzę, ale przede wszystkim rozbudzać ciekawość świata i pasję do nauki – mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. – Zapraszamy szkoły i przedszkola do zapoznania się z naszym programem i zgłaszania się na zajęcia, które są doskonałym uzupełnieniem szkolnej edukacji młodych ludzi – dodaje.

Jak zapisać się na warsztaty? 

Rejestracji online na warsztaty w okresie od kwietnia do czerwca 2023 r. można dokonać na stronie internetowej Łukasiewicz – PORT: https://port.lukasiewicz.gov.pl/ogrody-doswiadczen/. Znajduje się tam również harmonogram i opisy zajęć. Zgłaszać mogą się zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne, liczące – w zależności od tematu – od 15 do 30 osób. Warsztaty mogą być prowadzone w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Warsztaty dostępne w ofercie Ogrodów Doświadczeń realizowane są w ramach programu „Wejście do świata nauki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jednocześnie trwa kolejna edycja programu partnerskiego „Światło w nauce” przeznaczonego dla uczniów szkół średnich.

Tematem warsztatów są fotonika i chemia materiałowa. Pracując pod okiem ekspertów z Łukasiewicz – PORT, młodzi naukowcy poznają m.in. właściwości spektroskopowych materiałów luminescencyjnych i budowę ekranów ciekłokrystalicznych, a także dowiadują się, jak działa tomograf. Synteza leków organicznych, w tym samodzielne przygotowanie aspiryny, pozwala im zrozumieć, w jaki sposób powstają substancje farmaceutyczne i dlaczego odkrywanie nowych leków to duże wyzwanie dla nauki. Zapisy na te zajęcia prowadzone są drogą mailową pod adresem: ogrody.doswiadczen@port.lukasiewicz.gov.pl. Program „Światło w nauce” realizowany jest przez Łukasiewicz – PORT we współpracy z Fundacją Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii i firmą OSRAM. Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazując 1,5% podatku na jej działalność statutową, można wesprzeć rozwój programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Kąpielisko Glinianki przejdzie duże zmiany na nowy sezon! Większa plaża i punkty gastronomiczne
Następny artykułJak wykorzystać system Dynamics 365 Sales do lepszego zarządzania leadami i poprawy konwersji sprzedażowej?
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.