Wrocław na weekend: 10 najciekawszych wydarzeń [19-21 października 2018]

0
fot. Paulina Popiel

Jesień przyszła już do Wrocławia, ale to nic strasznego! Przed nami ostatnie dni ciepła i nie warto marnować wolnego weekendu na siedzenie w czterech ścianach. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń, w których warto wziąć udział. Sprawdź nasze zestawienie Wrocław na weekend! 

Kapitulacja Festung Breslau

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę Hello Poland 20 października o godzinie 12.00. Tematem przewodnim spaceru będzie dramatyczna historia obrony, a następnie kapitulacji Festung Breslau pod koniec II wojny światowej.

Festung Breslau miało miejsce 6 maja. Po trzech miesiącach walk w mieście zaległa cisza. Na głównej ścieżce spotkali się przedstawiciele walczących stron, a następnie omówili wstępne warunki zakończenia batalii. W wilii w Colonii podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą miejsca walk.

Udział biletowany – cena 35 zł za osobę

Udział w wycieczce możliwy jest wyłącznie po wcześniejszym zapisaniu się przez stronę internetową.

Podczas wycieczki przewidywany jest przejazd tramwajem z Ronda Powstańców Śląskich do ul. Krzyckiej – zakup biletów we własnym zakresie.

Więcej informacji 

fot: Radek Karliński

Vintage Market w Surowcu

Już 20 października o 12.00 w Surowcu rusza Vintage Market! Wydarzenie jest skierowane do miłośników mody, którzy będą mogli upolować idealną, jesienną stylówkę.

Co będzie modne? Zadziorna ramoneska, tweedowa marynarka w kratę, skórzany total look i zwierzęce printy.

Uczestnicy będą mogli przebierać w perełkach z lat 90., 80. i 70. Będą to ubrania starannie wyselekcjonowane, niepowtarzalne, kolekcjonerskie egzemplarze.

Wstęp bezpłatny

Surowiec, ul. Ruska 46A
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wrocław Food Truck Festival

Każdy wielbiciel dobrego jedzenia na pewno będzie zadowolony z informacji, ze w ten weekend rozpoczyna się kolejna edycja Food Truck Festival, czyli Wrocławskie Zakończenie Sezonu. Wydarzenie jak zawsze będzie miało miejsce na placu Nowy Targ. Food Trucki zjadą się z całej Polski. Dodajmy do tego strefę chilloutu i dobrą muzykę, a gwarantujemy dobrą zabawę.

Godziny otwarcia:
12.00 – 22.00 w sobotę i niedzielę

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Spacer literacki wrocławskimi śladami „Guwernantki”

DKKP „Globtrotter” oraz wrocławskie Wydawnictwo Amaltea we współpracy z Wrocławskim Programem Wydawniczym zapraszają na spacer literacki śladami Bohumiły Rajskiej-Čelakovskiej – żony pierwszego profesora literatury słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim Franciszka Čelakovskiego – tytułowej bohaterki książki „Guwernantka”.

Wycieczka odkryje nam również nasze miasto z pierwszej połowy XIX wieku, a to dzięki litografiom Maksa von Grossmanna, przedstawiającym Wrocław w tamtych latach.

Kiedy? W sobotę, 20 października, o godzinie 10.00 

Wstęp wolny

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58

fot. mat. prasowe

Warsztaty: Splatamy makramy

Makrama to starożytna sztuka wyplatania ze sznurka. Techniką tą możemy stworzyć przedmioty dekoracyjne i użytkowe jak: makatki ścienne, torby, kwietniki, a nawet biżuterię.

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się ciekawych splotów oraz z ich pomocą wykonają ze sznurka ozdobną makatę na ścianę lub wiszący kwietnik. Poznane na zajęciach sploty i wzory pozwolą im też – już samodzielnie – tworzyć kolejne sznurkowe dzieła.

Warsztaty poprowadzi Ewa Offman-Lech – pasjonatka rękodzieła artystycznego, która na co dzień prowadzi własną pracownię Spiżarnię Pełną Pomysłów w Kryształowicach.

Kiedy? 20 października o 10.00

Udział biletowany – wstęp 50 zł, 60 zł dla rodzica z dzieckiem powyżej 10+

Zapisy: tel. 71 348 30 10.

Uwagi: wpłaty za zajęcia należy dokonywać do 18 października 2018 przelewem na konto Ośrodka, po wcześniejszym telefonicznym zapisaniu się na listę uczestników; numer konta: PKO Bank Polski S.A. 12 1020 5226 0000 6402 0416 0578.

Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Stefanii Sempołowskiej 54A
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Warsztat animacji poklatkowej „Blask i lśnienie” – Punto y Raya Festival 2018

W ramach festiwalu Punto y Raya Festival 2018 przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci i młodzieży, w którym znajdą warsztaty filmowe, plastyczne i ruchowe oraz familijne pokazy filmowe.

Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc należy dokonać rezerwacji.

W trakcie trwania warsztatów dzieci poznają podstawy tworzenia poklatkowych filmów animowanych, poznają gatunki niefiguratywne sztuki filmowej, a pod koniec samodzielnie stworzą krótki film abstrakcyjny z wykorzystaniem m.in. świetlistych materiałów.

Kiedy? W sobotę, 20 października, w godzinach 11.00 – 13.00

Zapisy: www.filmstudioceta.pl ( wiek uczestników: 6-10 lat)

Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa 1
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wolni – Spektakl Improwizowany

Spektakl rozpocznie się sugestią ze strony publiczności. Następnie jeden z aktorów zrobi pierwszy krok, a reszta do niego dołączy. Historia zacznie się toczyć jak śnieżna kula.

Wydarzenie będzie w pełni improwizowane, a jednocześnie niepowtarzalne. Podczas trwania spektaklu poznamy niezwykłe historie, które często ukrywają górę emocji i interesujące przesłania.

Pozwól się ponieść i odkryj razem z nami, co tym razem przyniesie tu i teraz. Luka Metafora, Chelonia Mydas, Zbyszek Stanasiuk – jesteśmy Wolni. Połączyła nas fascynacja improwizacją w duchu Slow Comedy i coś, czego chyba nie da się nazwać.

Wstęp biletowany – bilety w cenie 15 zł normalny oraz 10 zł ulgowy. Będzie je można zakupić w dniu wydarzenia od godziny 19.30 w Surowcu.

Kiedy? W piątek, 19 października, o godzinie 20.00

Surowiec, ul Ruska 46A
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Niedzielne Warsztaty Rodzinne: Kosmos w słoiku

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza dzieci wraz z opiekunami do udziału w warsztatach pt. „Kosmos w słoiku”.

Co łączy Górny Śląsk i wyprawę ludzi na księżyc? Czy chciałbyś wziąć udział w galaktycznej przygodzie?

Podczas niedzielnych warsztatów uczestnicy dowiedzą się co łączy Górny Śląsk i wyprawę ludzi na Księżyc, czym była misja Apollo 13, dlaczego człowiek nie był jeszcze na Marsie oraz czy na naszej planecie są miejsca przypominające kosmos.

W trakcie spotkania wspólnie wybiorą się na wystawę fotografii Kai Raty „Kajnikaj”. Podczas zajęć praktycznych przeprowadzą kilka eksperymentów chemicznych: stworzą ciecz nienewtonowską, sprawdzą jak stworzyć kolorowe bąbelki w słoiku używając oleju i sody oczyszczonej oraz nadmuchają balony używając sody i octu – będzie się działo.

Kiedy? W niedzielę, 21 października, o godzinie 13.30

Wymagana rezerwacja. Zapisy: edukacja@muzeumwspolczesne.pl

MWW Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Warsztaty: Sprawny maluch BabyGym

Warsztaty „Sprawny Maluch” to spotkanie rodzinne z elementami muzykoterapii. Dzięki temu za pomocą zabawy i ciekawych form pokarzemy dzieciom, jak ogromna przyjemność płynie z odkrywania dźwięku, tworzenia własnych instrumentów muzycznych, pokonywania własnych słabości. Wykorzystamy tor przeszkód z elementami akrobatyki i gimnastyki.

Kiedy? W niedzielę, 21 października, o 10.00 – 11.30

Dzieci w wieku 10-30 miesięcy

Ze względu na małą ilość miejsc najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji TUTAJ lub pod numerem telefonu 535 083 208.

Wstęp biletowany – bilet w cenie 39 zł

BabyGym, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Bieg Sierściucha – Biegiem po adopcję

Już 21 października na ścieżkach Lasu Osobowickiego pojawiają się wielbiciele biegania z czteronogami. Dla każdego kto zostanie oczarowany przez psiaki znajdzie się coś miłego. Celem wydarzenia jest promowanie adopcji zwierząt i aktywne spędzanie z nimi wolnego czasu.

Uczestników będzie około 300. Niektórzy pobiegną już w towarzystwie swoich psiaków, inni solo. Wiele osób będzie mogło do zabawy wziąć jednego z mieszkańców schroniska.

  • Oprócz biegu w terenie na 5 km (i dwie lub sześć łap), na uczestników czekać będzie również psie expo, a z tymi żądnymi fachowej informacji weterynaryjnej swoją wiedzą podzieli się lek. wet. Justyna Janiec-Sokołowska.
  • Nie zabraknie też możliwości konsultacji z psim fizjoterapeutą czy nauki pierwszej pomocy dla dwunożnych i czworonożnych istot.
  • Dzielić się swoją pasją, którą są psy i sport, będzie cały sztab doświadczonych ekspertów: m.in. Waldemar Stawowczyk (mistrz psich zaprzęgów, Panrunner (mistrz maratonów i wielbiciel psów), Paweł Matuszkiewicz (zoopsycholog i trener psów), Martyna Kantor (tancerka i biegaczka, której w tej ostatniej pasji towarzyszy czworonożny przyjaciel), Grzegorz Żmuda (ratownik, założyciel projektu „Gotowi do Ratowania”, któremu w pracy zawodowej towarzyszy włochaty adept ratownictwa), Izabela Tusińska (zootechnik i zoofizjoterapueta, pasjonująca się życiem wilków i innych psowatych stworzeń), Hanna Cięgiel (oligofrenopedagog i dogoterapeuta z pasją dzielący się swoim doświadczeniem), Grzegorz Soczomski (biegacz całym sercem zaangażowany w propsiakowe inicjatywy), Olga Neumann (studentka fizjoterapii, której serce skradły zwierzęta) oraz pasjonaci w swej dziedzinie z Animal Active, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące fizjoterapii zwierzaków.

Po biegu na wszystkich będzie czekała nagroda. Nie-biegacze będą mogli skorzystać ze strefy foodtrucków.

Wydarzenie to również okazja do wymiany doświadczeń związanych ze zwierzakami i dyscyplinami sportu na cztery łapy i dwie nogi. Wątpliwości osób zastanawiających się nad adopcją czterołapa postarają się rozwiać pracownicy Schroniska dla Zwierząt Bezdomnych we Wrocławiu, którzy chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące stawiania pierwszych kroków na wspólnej ścieżce psio – ludzkiej przyjaźni. Co więcej, osoby posiadające zbędne ręczniki, koce lub inne rzeczy mogące się przydać we wrocławskim schronisku dla zwierząt, będą mogły przekazać je w dniu imprezy.

Zapisy na imprezę trwają, można dołączyć jako uczestnik do biegu w wersji solowej oraz wziąć udział w imprezie towarzyszącej, która na pewno będzie miłym akcentem tego październikowego niedzielnego przedpołudnia. Z pewnością każdy miłośnik czterech łap, zarówno ten biegający, jak i niebiegający, znajdzie podczas „Biegu Sierściucha” coś dla siebie.

Wymagana rezerwacja

Las Osobowicki

Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMade in Wrocław. Przyjdź i zobacz, co powstaje we Wrocławiu!
Następny artykułTanie gry we Wrocławiu – najlepsze sklepy i komisy
Odkryj Wrocław na nowo