fot. ZZM Wrocław

Pisanie projektów do WBO jest łatwe. Od dziś można zgłaszać propozycje do edycji 2024. Dziś, w poniedziałek 15 stycznia, ruszył nabór projektów, które mają zostać poddane pod głosowanie w ramach WBO 2024. W tym roku już po raz dwunasty mieszkańcy Wrocławia wypowiedzą się, jakich inwestycji chcieliby w ramach budżetu partycypacyjnego. Miasto udzieli wskazówek wszystkim, którzy mają pomysł, a nie wiedzą jak przełożyć go na prawidłowe merytorycznie zgłoszenie.

– Pierwsze propozycje do WBO 2024 dostaliśmy już w poniedziałek o godzinie 9 rano. Zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysły na ulepszanie Miasta. Propozycje do WBO może zgłaszać każdy, kto mieszka we Wrocławiu. Nie wymagamy zameldowania w naszym mieście ani polskiego obywatelstwa. Projekty mogą zgłaszać również osoby niepełnoletnie, pod warunkiem że zgodę wyrazi przedstawiciel ustawowy – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego.

Jeśli chcesz zgłosić swój pomysł i robisz to po raz pierwszy, jest kilka spraw, o których musisz pamiętać.

  • Projekt musi być dostępny dla wszystkich i zlokalizowany na terenie, do którego Miasto ma tytuł prawny. Własność gruntów można sprawdzić w Systemie Informacji Przestrzennej Wrocławia: http://www.geoportal.wroclaw.pl
  • Osoba, która zgłosiła projekt, zostaje jego Liderem. Aby prawidłowo zgłosić projekt, wymagane jest poparcie minimum dwóch osób. Jedną z nich może być Lider.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do sekcji ds. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w Wydziale Partycypacji Społecznej. Numery telefonów i mail znajdziesz tutaj: https://bip.um.wroc.pl/artykul/229/3193/wydzial-partycypacji-spolecznej.

Ponadto 8 lutego o godz. 16.30 w „Odlocie” przy Piłsudskiego 34 odbędzie się drugie (i ostatnie w tym roku) spotkanie w ramach Szkoły Liderów WBO. Również tam będzie można zasięgnąć informacji i uzyskać odpowiedź na pytania. Warto też pamiętać, że nawet najlepszy projekt wymaga odpowiedniego rozgłosu, aby uzyskać odpowiednie poparcie w jesiennym głosowaniu. Dobrze jest porozmawiać z Radą Osiedla, zadbać o poparcie lokalnych „celebrytów”, pomyśleć o rozpropagowaniu pomysłu w miejscowej szkole czy przedszkolu, wykreować zainteresowanie mieszkańców w mediach społecznościowych. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia projektu oraz podpowiedzi, jak zadbać o jego późniejszą promocję można znaleźć tutaj: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/do-pobrania-wbo-24

– Niejednokrotnie byliśmy świadkami naprawdę kompleksowych kampanii wyborczych. Kilka małych społeczności potrafi się świetnie dogadać i zdobyć dla swojego pomysłu większe poparcie niż to, które zdobywają projekty zgłaszane na naprawdę dużych osiedlach – dodaje Sebastian Wolszczak.

W tym roku w ramach WBO do rozdziału będą 33 mln złotych – o 2 miliony więcej, niż w ramach edycji 2023. 21 mln zł z tej kwoty jest na projekty ponadosiedlowe (koszt realizacji do 3 mln zł), a 12 mln – na projekty osiedlowe (koszt realizacji do 1 mln zł).

Oznacza to, że w porównaniu z poprzednią edycją do realizacji trafią co najmniej dwa projekty osiedlowe więcej. To także okazja szczególnie dla mniejszych osiedli. Jest szansa, że trzeba będzie zdobyć nieco mniej głosów, by projekt przeszedł!

Harmonogram WBO 2024:

Składanie projektów: 15 stycznia – 19 lutego

I etap oceny projektów: 20 lutego – 31 maja

Wyniki pierwszej oceny projektów: 3 czerwca

Konsultacje projektów: 4 czerwca – 1 lipca

II etap oceny projektów: 2 lipca – 21 sierpnia

Wyniki drugiej oceny projektów: 22 sierpnia

Odwołania od oceny: 23 sierpnia – 29 sierpnia

Głosowanie WBO 2024: 27 września – 14 października

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDni Babci i Dziadka 2024 we Wrocławiu [PROGRAM]
Następny artykułJak pozbyć się niewygodnych odpadów? Wynajem kontenerów na gruz
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.