Wrocław: Koniec prac przy pl. Dominikańskim! Tramwaje pojadą po nowych rozjazdach

0

Kończy się jedna z kluczowych inwestycji MPK Wrocław w ramach trwającej TORYwolucji. MPK wymieniło już wszystkie rozjazdy na skrzyżowaniu w pobliżu placu Dominikańskiego. Przewoźnik będzie teraz sukcesywnie przywracał tam ruch.

MPK w weekend zakończył prace na rozjeździe przy placu Dominikańskim od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Torowcy, podobnie jak na reszcie skrzyżowania, zainstalowali tam nowe urządzenia zwrotnicowe ze zdalnym sterowaniem, odwodnieniem i ogrzewaniem. Wymienili też łuki, zabudowę torowiska i nawierzchnię na jezdni oraz, dodatkowo, krótki odcinek szyn i podkładów od skrzyżowania w stronę ul. Szewskiej i Widok.

W związku z tym, autobusy linii K i 245 już w sobotę (15 stycznia) pojadą normalnie  – bo wtedy zakończy się zasadnicza część prac na skrzyżowaniu i zostanie przywrócony ruch kołowy. Tramwaje linii 4 wrócą na swoje stałe trasy w poniedziałek (17 stycznia) – gdy już odpowiednio zastygną masy wykorzystane podczas prac remontowych. W tym czasie będą się odbywały także ostatnie roboty wykończeniowe. Linie 3, 10 i 33 wciąż będą kursowały objazdami – w związku z inwestycją na placu Jana Pawła II.

Zakończenie prac przy pl. Dominikańskim od strony Kazimierza Wielkiego oznacza, że cały węzeł komunikacyjny – w tym kluczowym dla wrocławskiej komunikacji miejscu – jest już wyposażony w nowe rozjazdy i łuki. Wcześniej (latem 2020) przewoźnik wymienił je od strony ul. bł. Czesława (wraz ze skrzyżowaniem torów na środku), potem (już w 2021) – kolejno od ul. Skargi i ul. Oławskiej.

To skrzyżowanie spędzało nam sen z powiek. Często dochodziło na nim do awarii, a to przecież jedno z najważniejszych miejsc na komunikacyjnej mapie miasta. Dlatego był to nasz priorytet jeżeli chodzi o TORYwolucję. Teraz pasażerowie będą mogli wygodnie i bezpiecznie z niego korzystać – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Prace podzieliliśmy na etapy, dzięki czemu udało nam się uniknąć totalnego paraliżu komunikacyjnego w centrum Wrocławia.

To nie koniec dobrych informacji, jeżeli chodzi o postępy w TORYwolucji. W sobotę MPK Wrocław zakończy też II etap prac na placu Jana Pawła II.

Torowcy rozpoczną kolejną część inwestycji, tym razem na środku skrzyżowania. Tramwaje nie będą kursowały przez plac na wprost, czynne będą jednak za to wszystkie relacje skrętne w tym miejscu (pomiędzy Podwalem a Legnicką oraz między Ruską i św. Mikołaja a Podwalem). Dzięki temu linia 31 wraca na trasę przez Podwale, pl. Jana Pawła II i ul. Legnicką. 3, 10 i 33 od placu Dominikańskiego pojadą ul. Skargi, Teatralną, Podwalem, pl. Jana Pawła II i Legnicką, a linie 15 i 74 pojadą objazdami od pl. Legionów przez Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego (przystanek „Rynek”), św. Mikołaja, pl. Jana Pawła II i odwrotnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: #TORYwolucja 2021: 20 inwestycji MPK w tym roku. Drugie tyle w przyszłym

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Zgłoś projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2022! Miasto rozda 30 mln złotych
Następny artykułWrocław: Bardzo silny wiatr w ciągu dnia. Na Dolnym Śląsku nawet 100 km/h
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.