Weekend na Ostrowie Tumskim. 5 miejsc, które warto odwiedzić!

0

Planujesz spacer po Ostrowie Tumskim? A może chcesz spędzić noc w tej magicznej, historycznej dzielnicy Wrocławia? Przedstawiamy 5 miejsc, których nie można przegapić!

1. Historyczny spacer

Idealnym rozpoczęciem weekendowego relaksu na Ostrowie Tumskim będzie spacer z uwzględnieniem najważniejszych zabytków.

Trasę można rozpocząć od Mostu Tumskiego, nazywanego również mostem zakochanych, który łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tej części Wrocławia.

Panuje tu bardzo romantyczny nastrój, a uroku dodaje widok z katedrą w tle. Stąd można wyruszyć dalej, by zobaczyć najbardziej znane i cenione obiekty w okolicy, takie jak kościół Świętego Krzyża wraz z klimatycznym placem Kościelnym, Katedrę Św. Jana Chrzciciela (z największymi organami w Polsce) i sąsiadujący z nią Kościół Św. Idziego (najstarszy kościół we Wrocławiu).

2. Ogród Papieski z widokiem na Odrę

Na ulicy Katedralnej, tuż za Papieskim Wydziałem Teologicznym, znajduje się ogród Papieski. Przez to, że jest schowany za dużym gmachem, oddalony od głównego deptaka, ma wyjątkowo kameralny i magiczny klimat.

Ogród w weekendy jest czynny w godzinach 10.00 – 20.00.

Jest tam dużo zieleni, fontanna, mała pergola z kamiennym stołem, posąg św. Marii Magdaleny i przede wszystkim fantastyczny widok na Odrę. Przy ogrodzie działa również kawiarnia. To miejsce pozwoli nasycić się atmosferą Ostrowa Tumskiego i chwilą weekendowego wytchnienia.

3. Ogród Botaniczny w rozkwicie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, utworzony w 1811 roku, to prawdziwa oaza piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta. Fantastyczne miejsce na spacer i odpoczynek blisko natury.

Położony jest częściowo w obrębie Ostrowa Tumskiego, po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł.

Obecnie w ogrodzie kwitnie wiele roślin, na pewno warto zwrócić uwagę na kwitnące kapturnice, ale też rośliny owadożerne jak rosiczki czy muchołówki. Na stawach kwitną obficie grzybienie, popularnie zwane liliami wodnymi. Ponadto w okresie lipca i sierpnia szczególnie okazale prezentują się hortensje i ozdobne krzewy.

fot. mat. prasowe

Wybierając się na zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, warto sprawdzić nadchodzące wydarzenia: 8 sierpnia planowany jest „Dzień Pszczoły” (impreza związana z upowszechnianiem wiedzy o pszczołach i edukowanie o zagrożeniach dotyczących masowego zmniejszania populacji pożytecznych owadów zapylających), a 22 sierpnia odbędzie się „Hortensjowy zawrót głowy”, czyli spacer z motywem przewodnim, któremu towarzyszyć będzie kiermasz.

4. Pyszne jedzenie

W ostatnim czasie Ostrów Tumski coraz mocniej zaznacza swoją obecność na wrocławskim rynku gastronomicznym. Pojawiło się kilka nowych restauracji i kawiarni ze sporym potencjałem i pięknym widokiem.

Warto zajrzeć na przykład do Restauracji Craft, znanej z sezonowego menu oraz rzemieślniczego podejścia do kuchni, które ma swoje odzwierciedlenie we wnętrzu, a także autorskich koktajli serwowanych przy barze.

Wizyta w tej restauracji może też być okazją do podejrzenia rytuału ręcznego zapalania ulicznych latarni gazowych przez tajemniczą postać w czarnym kapeluszu i pelerynie. Polecamy zająć stolik przy oknie i wypatrywać latarnika przed zmierzchem!

5. Ostrów Tumski oczami The Bridge Wrocław

Okazją do poznania zabytkowej części Wrocławia z zupełnie nowej perspektywy będzie wizyta w hotelu The Bridge Wrocław MGallery, na który natrafimy spacerując w okolicy Placu Katedralnego, naprzeciwko neogotyckiego budynku seminarium.

Ostrów Tumski połączony był niegdyś prawym brzegiem Odry mostem. Dokładnie w miejscu tego mostu znajduje się dzisiaj The Bridge Wrocław.

Ten 5-gwiazdkowy obiekt doskonale wpisuje się w gotyckie otoczenie Placu Katedralnego dzięki architekturze pełnej historycznych nawiązań. Hotel dysponuje również ogrodem otwartym dla mieszkańców.

Aby jeszcze lepiej poznać Ostrów Tumski, warto zatrzymać się w jednym z apartamentów, z których roztaczają się spektakularne widoki na miasto, Odrę oraz katedrę. Na taką okoliczność hotel przygotował wiele ofert noclegowych. Wybierając apartament można również spotkać nietypowych gości, w tym historyczne postacie związane z Wrocławiem, na przykład biskupa wrocławskiego Andreasa Jerina czy dziedziczkę Wilczyc Therese Magdalene Hochberg.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSeniorze! Tu uzyskasz pomoc w spisie powszechnym
Następny artykułKolejny bezpłatny koncert jazzowy na pięknym Patio w OVO Wrocław!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.