Opiekunowie suk ważących min. 10 kg, w wieku od 6 do 36 miesięcy, do końca czerwca br. mogą zgłosić chęć udziału w bezpłatnym programie obejmującym ich sterylizację, pakiet badań diagnostyczno-kontrolnych, a dodatkowo również czipowanie suk kwalifikujących się do zabiegu. „Akcja Sterylizacja” zainicjowana przez Bioceltix – firmę rozwijającą innowacyjne leki dla psów – i wspierana przez Gminę Wrocław, prowadzona będzie w wybranych lecznicach weterynaryjnych we Wrocławiu. Bioceltix zaprasza do programu zarówno psie pacjentki, jak i kliniki oraz lekarzy weterynarii zainteresowanych uczestnictwem w projekcie i jego przyszłych edycjach.

Zadbaj o komfort i jakość życia swojego pupila

– Sterylizacja samic to ważny zabieg prozdrowotny. Ogranicza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym oraz istotnie przyczynia się do dłuższego i zdrowszego życia zwierzęcia. Cieszymy się, że połączyliśmy siły z wrocławskim Urzędem Miasta i możemy równolegle działać na rzecz czworonożnych przyjaciół – mówi lek. wet. Marta Pasikowska z Bioceltix.

Akcja ma dodatkowy, istotny cel: przysłuży się pracom badawczo-rozwojowym nad lekami na atopowe zapalenie skóry oraz osteoartrozę, a więc jedne z najczęściej występujących chorób u psów. W jaki sposób? Bioceltix wykorzystuje odpady biologiczne powstające przy sterylizacji do produkcji kandydatów na innowacyjne leki biologiczne dla tych zwierząt. Jak podkreślają przedstawiciele Bioceltix, cały proces odbywa się bez najmniejszego uszczerbku dla sterylizowanych zwierząt i pozostaje pod nadzorem właściwych służb weterynaryjnych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Europejskiej Agencji Leków.

Ograniczanie bezdomności

Organizatorzy akcji chcą na szeroką skalę popularyzować zabiegi ograniczające nadpopulację zwierząt domowych, dołączając tym samym do programu bezpłatnej sterylizacji prowadzonej przez Gminę Wrocław.

 – We Wrocławiu miejski program bezpłatnej sterylizacji zwierząt prowadzony jest od pięciu lat. Cieszy nas każda inicjatywa zwiększająca dostęp do darmowych zabiegów, dlatego wraz z firmą Bioceltix podjęliśmy działania na zasadach partnerskiej współpracy. Sterylizacja to kosztowna operacja, nie wszyscy opiekunowie mogą sobie na nią pozwolić. Tymczasem takie zabiegi są potrzebne, bo istotnie ograniczają ryzyko niekontrolowanego rozmnażania się, a w konsekwencji bezdomności zwierząt. Jeśli nie będziemy monitorować sytuacji i należycie dbać o rozwój psiej społeczności, możemy doprowadzić do przepełnienia schronisk i wzrostu liczby niechcianych, bezdomnych psów – podkreśla Małgorzata Szewczyk z Biura Wrocław Bez Barier odpowiedzialnego za realizację miejskiego programu sterylizacji i kastracji psów i kotów.

Jakie kryteria musi spełnić pies, aby zakwalifikować się do „Akcji Sterylizacji” prowadzonej przez Bioceltix?

Do bezpłatnych zabiegów rekrutowane są suki w wieku 6-36 miesięcy, ważące min. 10 kg i niedopuszczone wcześniej do rozrodu. Psy powinny przebywać w warunkach domowych co najmniej od miesiąca. Co ważne, psy powinny być zdrowe i zaczipowane, jeśli jednak nie posiadają czipa, Bioceltix sfinansuje również znakowanie. Zabiegi przeprowadzane będą we Wrocławiu, ale przyjmowane będą też psy spoza miasta.

Bezpłatny program od Bioceltix obejmuje:

  • wizytę kwalifikującą
  • kompleksowy pakiet badań diagnostycznych przed i po zabiegu
  • wykonanie standardowego zabiegu kastracji w narkozie infuzyjnej
  • opiekę pooperacyjną do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku
  • wizytę kontrolną
  • czipowanie suki, jeśli zostanie zakwalifikowana do zabiegu, a nie była wcześniej znakowana

Zgłoszenia do akcji przyjmowane są poprzez formularz dostępny na stronie internetowej https://bioceltix.com/akcjasterylizacja/. Po analizie zgłoszenia organizatorzy poinformują o kwalifikacji psa do zabiegu, jego terminie i miejscu. Zabiegi będą przeprowadzane w klinikach weterynaryjnych na terenie Wrocławia, a nabór w ramach pierwszej tury potrwa do końca czerwca 2024 r.

W planach są kolejne edycje akcji, dlatego Bioceltix przyjmuje zgłoszenia również od lekarzy i klinik weterynaryjnych, chcących przystąpić do projektu w przyszłości.

– Realizacja programu na szeroką skalę możliwa jest dzięki zaangażowaniu klinik weterynaryjnych i lekarzy weterynarii, którym na sercu leży dobro i zdrowie czworonogów. W ramach akcji chcemy podnosić świadomość opiekunów na temat potrzeb zdrowotnych ich zwierząt, przekonując o konieczności i słuszności poddawania psów zabiegom sterylizacji. Stąd zachęcamy branżę do włączenia się w akcję – dodaje lek. wet. Marta Pasikowska z wrocławskiego Bioceltix.

Szczegóły akcji i możliwość rejestracji na stronie: https://bioceltix.com/akcjasterylizacja/

„Akcja Sterylizacja” realizowana jest w ramach porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Bioceltix, a Gminą Wrocław. Bioceltix uzupełnia w ten sposób zainicjowany w 2019 r. przez UM Wrocław „Program bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Wrocławia”.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyjątkowy Dzień Kobiet we Wrocławiu? Podsuwamy 5 pomysłów
Następny artykuł„Siła jest kobietą” – poznaj najwybitniejsze kobiety z Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.