We Wrocławiu odbędzie się XIV Festiwal Wysokich Temperatur

0

23 czerwca Wrocław stanie się ponownie najgorętszym miastem w Europie. Tego dnia startuje czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

Sztuka z iskrą” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy jak co roku, spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca. XIV Festiwal Wysokich Temperatur potrwa trzy dni i będzie wydarzeniem otwartym dla publiczności.

W piątek odbędą się otwarcia wystaw towarzyszących Festiwalowi – m.in. w Galerii Neon, budynku Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności (ASP ul. Traugutta 19/21), Galerii Black Frame przy Concordia Design oraz gablotach ekspozycyjnych przy ul. Świdnickiej. Nowością będzie wieczorne spotkanie na Wyspie Słodowej, połączone z pokazem dmuchania szkła przy użyciu małego pieca plenerowego oraz projekcją filmów w ramach kina festiwalowego.

Sobota to dzień pokazowo-warsztatowy. Wszystkie wydarzenia tego dnia będą miały miejsce w budynkach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przy ul. Traugutta 19/21. Program obejmuje pokazy i warsztaty, które są dobrze znane festiwalowej publiczności. Nie zabraknie również nowości takich, jak np. piec ceramiczny, nawiązujący do kształtu łodzi, który w momencie kulminacyjnym będzie sprawiał wrażenie, że unosi się w płomieniach.

W festiwalową niedzielę odbędzie się m.in. konferencja pt. „Proces z iskrą”. Zaproszeni do udziału artyści, a wśród nich międzynarodowi goście festiwalu, opowiedzą o swojej działalności artystycznej oraz procesie powstawania dzieł z wykorzystaniem wysokich temperatur. Będzie można posłuchać takich sław, jak: Tobias Flores, David Marquez, Karin Forslund, John Moran, Peter Hermanson, Simcha Even-Chen, Velimir Vukicevic, Alicja i Dmitrij Buławka-Fankidejscy.

Ponadto w tym roku kontynuujemy festiwalową tradycję konkursu na czarkę do herbaty. Wydarzenie ma zasięg międzynarodowy, a nadesłane prace będą prezentowane na wystawie w trakcie Festiwalu. Tegoroczna edycja konkursu pt. “Nie ma piękna bez cienia”, poświęcona jest pamięci Macieja Kasperskiego, Profesora ASP.

Szczegółowy program Festiwalu zostanie dostępny na stronie organizatora. WWW | Facebook | Instagram Youtube

XIV Festiwal Wysokich Temperatur | 23-25.06.2023 | Wrocław 

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Festiwal Wysokich Temperatur jest imprezą artystyczną organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od 2007 r., której ideą jest integracja różnych działań artystycznych z obszaru ceramiki, szkła i rzeźby z metalu, mających wspólny mianownik w postaci wysokiej temperatury.

23-25.06.2023
XIV Festiwal Wysokich Temperatur | 
Sztuka z iskrą
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław
wstęp wolny

Sztuka z iskrą – wystawa
XIV Festiwal Wysokich Temperatur
Wernisaż23.06.2023 godz. 16.30
Czas trwania wystawy: 21.06.2023-01.07.2023
Galeria Neon, ul. Traugutta 19/21 | Wrocław
wstęp wolny

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCatering dietetyczny we Wrocławiu – jak wybrać dostawcę?
Następny artykułWrocław: Przegląd nowego kina włoskiego w Kinie Nowe Horyzonty – Cinema Italia Ogii
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.