We Wrocławiu działa Żyjnia – bezpłatne miejskie sanatorium z leczniczymi naparami, dźwiękami z uzdrowiska i zielenią

0
Żyjnia Wrocław
fot. Żyjnia

Są takie miejsca we Wrocławiu, które mimo, że istnieją od w mieście kilku lat, odkrywamy je przez przypadek i zastanawiamy się dlaczego wcześniej o nich nie słyszeliśmy. Tak było również z Żyjnią – nietypową przestrzenią, która zlokalizowana jest w samym sercu miasta.

Żyjnia to miejsce stworzone w 2019 roku przez Galerię Dizajn BWA Wrocław, w lokalu przy ul. Świdnickiej 2-4 (tuż przy Rynku). Przestrzeń pełni rolę miejskiego sanatorium, dostępnego dla wszystkich. We wnętrzu poczuć można klimat inspirowany dolnośląskimi uzdrowiskami.

Uzdrowisko w centrum miasta

Przepiękne wnętrze zaprojektowane zostało przez Buck.Studio, autorów projektów, min. Bistro Dinette, kina Nowe Horyzonty, nagrodzonej w Londynie i Nowym Jorku cukierni Nanan oraz restauracji Campo, która w 2018 roku otrzymała w Londynie nagrodę za najlepszy projekt wnętrz restauracji na świecie, a w 2019 prestiżową nagrodę German Design Award.

Komfortowe pufy, stonowane odcienie zieleni, roślinność, ściana wykonana z luksferów, przez które delikatnie przebija światło, półprzezroczyste zasłony oddzielające przestrzeń od zgiełku miasta, unoszący się aromat ziołowych naparów – wszystko to sprawia, że przekraczając próg Żyjni znajdujemy się jakby w innym świecie.

W Żyjni możecie poleżeć, odpocząć, napić się wody i powąchać jak pachnie ,,bagno”, ,,życie po pożarze” albo ,,wieczór na mokradłach”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @lamarionnettev2

Żyjnia dla duszy i umysłu

Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwarty, salon miejski. Realizowany jest w niej program różnorodnych wydarzeń związanych z programem galerii Dizajn BWA Wrocław.

Słowo „żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – określiło charakter miejsca, otwartego na najbardziej podstawowe potrzeby jego użytkowników, takie jak: regeneracja, schronienie, budowa odporności.

Od niedawna w Żyjni znajdziecie instalację o nazwie OSTOJE. Tak opisują je autorki, Dominika Gacka i Julia Piekarska z @rest_textilestudio:

,,W czasach dominacji jednego zmysłu – wzroku, dotyk został w dużej mierze sprowadzony do zakłamanych kontaktów z gładką powierzchnią ekranów, a przecież to dotyk jest naszym najważniejszym zmysłem, od niego w największej mierze zależy nasz dobrostan fizyczny i emocjonalny i to z nim jako pierwszym się rodzimy. To dotyk daje nam potwierdzenie tego, co widzimy. Dziś nasza skóra jest głodna. Choroba odkryta początkowo u więźniów i kosmonautów, w obecnych czasach dotyka coraz szerszego grona osób.

Komunikacja oparta na prędkości i dostępności na całym świecie traci jakość multisensoryczną. Czy kiedykolwiek przystosujemy się do prędkości świata każdym zmysłem? I czy w ogóle powinniśmy? Ostoje to obiekty zachęcające do taktylnego, spokojnego obcowania z tkaniną, są nie tylko kojące, ale również aktywują różne wrażenia dotykowe.

Instalacja ma formę wiszących słupów, które mają zachęcać do dotknięcia, objęcia oraz otoczenia się nimi. Właściwie przypominają drzewa, które mimo twardej i chropowatej powierzchni, kuszą by ich dotknąć. Elementy tworzą swojego rodzaju schron, który nie jest jednak zamknięty na to co na zewnątrz.

Tkaniny zostały wytkana ręcznie, a za konkretne wrażenia dotykowe odpowiadają użyte sploty i surowce, takie jak mohair, alpaka boucle, len oraz wnętrze wypełnione sianem i wełną.”

Sanotoryjne wody lecznicze

Myślenie o wodzie w kontekście publicznego zasobu jest szczególnie adekwatne wobec aktualnych wyzwań związanych z suszą. W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią napary z ziół, krany z miejską wodą, relaksujące inhalacje olejkami z geranium, terapia dźwiękowa.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje przestrzeń akustyczna Żyjni, w której na co dzień słychać uprzestrzenniony pejzaż dźwiękowy sanatorium w Świeradowie-Zdroju.

Dla kuracujszy zainteresowanych eksperymentami muzycznymi twórcy Żyjni oferują bogatą kolekcję utworów stworzonych dla wielokanałowego nagłośnienia w ramach cyklu Canti Spazzailizati, który od początku pandemii jest tu prezentowany.

fot. Żyjnia

Żyjnia otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 14.00-18.00 i w soboty oraz niedziele w godzinach 11.00-18.00.


Adres: ul. Świdnicka 2-4

Wstęp do miejskiego uzdrowiska jest wolny.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułClara Sachs – kobiety w sztuce i wrocławski świat dawnego środowiska artystycznego [CYKL: POCHOWANI WE WROCŁAWIU]
Następny artykułLiteracka noc z gwiazdami! Europejska Noc Literatury już w przyszły weekend
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.