22 czerwca 2024 r. w godz. 12:00-20:00, Mediateka, pl. Teatralny 5 wrocławianie i wrocławianki będą mogli wypożyczyć Żywe Książki i porozmawiać o ich unikalnym doświadczeniu.

Żywa Biblioteka to innowacyjna koncepcja dialogu społecznego. Jej siła tkwi w prostocie: zakłada spotkanie i rozmowę z Innym/Inną – Żywą Książką. Wchodząc do Żywej Biblioteki, osoba uczestnicząca może wybrać ze specjalnego katalogu Tytuł, który ją zainteresuje, np. Osobę w spektrum autyzmu, Osobę Transpłciową, Syryjczyka, Amazonkę, Osobę Głuchą czy Osobę z doświadczeniem uchodźstwa. Żywe Książki, to żywe historie ludzi, których dzięki rozmowie możemy poznać i lepiej zrozumieć.

Skandynawska metoda naukowym okiem

Żywa Biblioteka miała swój początek w Danii w 2000 roku. W Polsce obecna jest od 2007 i od początku realizuje ją wrocławska Mediateka. W 2023 roku stała się obiektem zainteresowania naukowego. W tym roku ukazała się książka Kamili Prociów „Żywa Biblioteka: Uczenie się (o) Inności w Społecznościach Praktyki” będąca efektem zrealizowanych badań społecznych. Jest to pierwsza w Europie i jedna z pierwszych na świecie tak obszerna publikacja naukowa poświęcona Żywej Bibliotece.  

Badania skupiają się na praktycznym aspekcie oraz refleksji dotyczącej Żywej Biblioteki jako metodzie spotkania z Innymi/Innością. Projekt badawczy otworzył przestrzeń do rozmowy dla osób z grup mniejszościowych, organizatorów Żywych Bibliotek oraz badaczy. Poprzez wywiady, obserwacje i analizę danych zastanych, badaczka odkryła bogactwo doświadczeń osób zaangażowanych w tę unikalną praktykę, co stanowiło istotną część jej badań. Wspomniana publikacja to połączenie nie tylko praktycznej wiedzy na temat metody, ale również naukowego dyskursu uczenia się (o) inności, obywatelskości i sferze publicznej.

W stronę społeczeństwa włączającego

Badania wykazały, że Żywa Biblioteka nie tylko stymuluje dialog społeczny, ale także jest kontekstem społecznego uczenia się, gdzie osoby uczestniczące mogą nabywać nowe perspektywy, refleksyjnie analizować swoje postawy oraz rozwijać empatię. 

Żywa Biblioteka, która przyciąga uczestników i uczestniczki z różnych środowisk i grup, staje się miejscem, gdzie ludzie mogą wzajemnie dzielić się swoimi doświadczeniami, a zarazem zdobywać wiedzę o inności, co przyczynia się do budowy bardziej inkluzywnych i zrównoważonych społeczności. 

Z badań wynika, że w trakcie spotkań Żywych Książek z czytelnikami/czytelniczkami dochodzi do interakcji, w których negocjowane są zarówno kwestie językowe, jak i normy społeczne oraz stereotypy związane z doświadczaniem inności. W tym kontekście, dialog staje się narzędziem budowania relacji między ludźmi oraz kształtowania świadomości społecznej. Analizując różnorodność biografii i doświadczeń Żywych Książek, badaczka zauważa, że negocjacje w Żywej Bibliotece dotyczą również narracji społecznych, politycznych oraz oczekiwań społecznych wobec inności. Oznacza to, że Żywa Biblioteka jest impulsem do realnej zmiany społecznej. 

Praktyka czyli o tegorocznej edycji

Zapraszamy do Mediateki, gdzie każda odwiedzająca nas osoba będzie mogła wypożyczyć na rozmowę Żywą Książkę, czyli przedstawiciela/kę mniejszości kulturowej, etnicznej, religijnej, społecznej, zawodowej borykających się ze stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem.

Żywa Książka, Czytelniczka/Czytelnik ma prawo: być traktowana/y z szacunkiem, zadać każde pytanie, nie odpowiedzieć na pytanie, zakończyć rozmowę, jeśli chce.

Wypożyczenia będą odbywać się na terenie Mediateki, a czas pojedynczej rozmowy to 30 minut. Będzie można porozmawiać z takimi osobami, jak, m.in.: Amazonka- kobieta po mastektomii, Ateista, Były Więzień, Ciemnoskóry Polak, Dorosłe Dziecko Alkoholika, Gej, Osoba niebinarna, Osoba niesłysząca z implantem ślimakowym, Policjant, Uchodźczyni z Donbasu, Ukrainka, Mama dziecka z niepełnosprawnością, Osoba chorująca na schizofrenię, Osoba w spektrum autyzmu, Syryjczyk, Trzeźwa alkoholiczka, Osoba HIV +, Trans Kobieta, Transseksualny mężczyzna.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA: kliknij

Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Mediateka
Stowarzyszenie Diversja.

Matronat:
Wrocławska Rada Kobiet

Patronaty honorowe:

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Rzecznik Praw Dziecka Monika Hornat-Cieślak
Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Przyrodniczy
Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Partnerzy:
Kultura Równości

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLetnie dźwięki wypełniają miasto – Vertigo Summer Jazz Festival już w lipcu!
Następny artykułW Sudety bez barier. Ruszyły zapisy na wyprawy górskie dla osób z niepełnosprawnościami
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.