W sobotę 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury! W 10. miejscach na Przedmieściu Świdnickim 10. znanych osób będzie czytać książki

0
fot. ENL, Jerzy Wypych

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, Wrocławski Instytut Kultury zaprasza na Przedmieście Świdnickie na 11. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury! Częścią odbywającego się pod hasłem „TEMAT RZEKA” święta będzie literacka strefa na placu Tadeusza Kościuszki – kierowcy powinni się więc tego dnia przygotować na zmiany w organizacji ruchu.

Mamy też wiadomość dla wszystkich, którzy na miejsce wydarzenia postanowią przyjechać komunikacją miejską: będą to mogli zrobić zupełnie za darmo!

Mapa Europejskiej Nocy Literatury → online oraz do samodzielnego druku

Program 11. edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Fragmenty dziesięciu książek wybranych przez kuratora przeczytane zostaną 20 sierpnia przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania rozpoczynały będą się co 30 minut, od 18:00 do 22:30 – dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca wieczoru usłyszeć wszystkich czytających.

W zupełnie niecodziennej formie doświadczymy tego dnia centralnego punktu Przedmieścia Świdnickiego, czyli placu Tadeusza Kościuszki. Zorganizowane będzie na nim nie tylko jedno z czytań (Sylwia Chutnik zinterpretuje tu fragment książki „Grand Union” Zadie Smith), ale i – czynna już od godziny 16:00 – literacka strefa relaksu, w której będzie można m.in. skorzystać z oferty mobilnej księgarni, jednego z kilku punktów gastronomicznych (m.in. Green Caffè Nero, Kwiaty Kawy, Etno Cafe Okrąglak), źródła zimnej i zdrowej wody od MPWiK Wrocław w ramach akcji #PijKranówkę albo po prostu odpocząć chwilę i zaplanować dalszą trasę przez Europejską Noc Literatury. Przez cały wieczór będzie można też odwiedzić działające przy placu miejsca kultury: galerię SiC BWA Wrocław, Klub Muzyki i Literatury czy Vivid Gallery.

O 21:00 na placu Kościuszki odbędzie się też projekcja filmu „Rejs” w ramach organizowanego przez Wrocławską Fundację Filmową cyklu Polish Cinema for Beginners. Kultowa komedia Marka Piwowskiego zaprezentowana zostanie z angielskimi i polskimi napisami (które mają pomóc w odbiorze filmu odpowiednio obcokrajowcom oraz widzom głuchym) oraz z audiodeskrypcją (przygotowaną dla osób niewidomych i niedowidzących).
W związku z organizacją wydarzenia 20 sierpnia między 10:00 a 23:59 zachodnia część placu Kościuszki (od strony pl. Muzealnego) będzie zamknięta dla ruchu kołowego. Nie będzie możliwe wjechanie na wyłączoną część placu ani z ul. Świdnickiej, ani z ul. Kościuszki. Wyłączona będzie też możliwość parkowania w jego obrębie.

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury 2022  → LINK

20 sierpnia samochód warto jednak zostawić w garażu, a na Europejską Noc Literatury wybrać się tramwajem lub autobusem. Wszyscy miłośnicy literatury podróżujący na wydarzenie pojazdami miejskiej komunikacji zbiorowej, mogą spokojnie oddać się lekturze i nie kasować biletu – z okazji ENL-u, każdy, kto w tramwaju albo autobusie będzie miał przy sobie książkę lub czytnik e-booków, będzie mógł skorzystać z darmowego przejazdu. Bezpłatne przejazdy w sobotę 20 sierpnia obowiązują na wszystkich liniach miejskich oraz liniach aglomeracyjnych oznaczonych numerami 9xx.

Co robić podczas kontroli biletów? Wystarczy pokazać papierową książkę lub elektroniczny czytnik i podróżować za darmo!

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.nocliteratury.pl oraz na Facebooka: www.facebook.com/ENLWroclaw. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWakacyjny last minute z Wrocławia. Oto najatrakcyjniejsze połączenia okołoweekendowe! BILETY od 78 zł w obie strony
Następny artykułMoże trochę egzotyki? Oryginalne wrocławskie restauracje
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.