W Kolejkowie powstało Miasto z Piernika! 300 domów, ratusz i pociąg z ponad tony ciasta!

0

Pachnące korzennymi przyprawami, otulone śniegiem i świąteczną atmosferą stworzone z pierników miasto otwiera się w Kolejkowie. Słodka, roztaczająca zapach cynamonu i imbiru makieta, pokryta czekoladą i lukrem to jedyna taka na świecie wystawa.

Miasto z Piernika czeka na odwiedzających od 25 listopada.

Prawie 300 domów, wrocławski ratusz z otaczającymi go kamienicami, kościół i zamek pośród których przejeżdżają słodkie czekoladowe pociągi. Miasto oświetlone blaskiem lampek i skrzącego się śniegu to zimowa odsłona Kolejkowa.

Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta. Świąteczny zapach to efekt użycia 98 kilogramów miodu i 34 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru do którego modelarze wykorzystali 305 jaj, 143 cytryny i 28 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

Dolny Śląsk to najlepszy region na organizowanie wyjątkowych wystaw. Miasto z Piernika jest właśnie takim wydarzeniem  – mówi Adam Zawada, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Jedyna na świecie piernikowa makieta jest efektem długotrwałych prac twórców Kolejkowa. Dla nich świąteczna atmosfera zaczęła się już latem, a budowa piernikowej makiety trwała wiele miesięcy.

Dbamy o to, aby Sky Tower proponował odwiedzającym rozrywkę przez siedem dni w tygodniu. Makieta Kolejkowa „Miasto z Piernika” to świąteczny akcent w ofercie naszego obiektu i kolejna atrakcja, którą na pewno pokochają mali i duzi wrocławianie, jak również turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska – powiedziała Monika Woźniak, zastępca dyrektora zarządzającego w Develia S.A., będącej właścicielem i zarządcą Sky Tower.

Zwiedzanie makiety wprawi Was w świąteczny nastrój już 25 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek to także świetny pomysł na świąteczny wypad. Kolejkowo jest czynne jest także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie na Was czekać aż do końca lutego.

Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Efekt końcowy jest warty ogromu pracy jaki włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika – mówi twórca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

Najwcześniejsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. Jest to najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej! Pierwsze wzmianki o piernikach toruńskich pochodzą z 1380 roku, czyli dolnośląskie pierniki są prawie 90 lat starsze – zdradził piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne  budowle Dolnego Śląska.

Kolejkowo znajduje się w Sky Tower, I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMPK Wrocław ma swój sklep z gadżetami dla fanów. Kupisz tu bluzy, koszulki i czapki
Następny artykułDni Smakosza we Wroclavii – wydaj 30 zł, odbierz 10 zł zwrotu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.