Nad dawnym Pałacem Leipzigerów we Wrocławiu, w którym powstaje 5-cio gwiazdkowy hotel Altus Palace, zawisła tradycyjna wiecha. Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, co pozwoli przywrócić jego dawną świetność architektoniczną.
Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Gdańska. Planowany termin oddania budynku do użytku to koniec 2020 roku.
,,Symbolicznie wieszamy dzisiaj wiechę. Wykonaliśmy już wiele prac budowlanych, ale przed nami kolejne etapy. Budynek, ze względu na ujawniony zły stan techniczny, wymagał ustabilizowania konstrukcji i skorygowania sposobu jego posadowienia. Główną osią działania przy tej inwestycji jest przywrócenie wartości architektonicznych, historycznych. Z początkiem grudnia powinniśmy uszczelnić dach i rozpoczniemy szereg prac konserwatorsko–restauratorskich. W najbliższych miesiącach wykonywane będą też wszelkie instalacje, rozpoczną się też prace wykończeniowe” – mówi Andrzej Palczak, kierownik projektu w firmie Torus.
Budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie wiele bogactw i detali architektury, w stylu renesansowym i barokowym. Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym oraz boazerie. W wyniku prac konserwatorskich usunięto już średnią grubość 5 mm powłoki malarskiej, odsłonięto bogate detale historyczne. Natrafiono m.in. na stiuki i sztukaterie sieni przejazdowej, odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji, a w szczególności w całości kamienny wykusz sali balowej na elewacji południowej. Odkryto też oryginalny sufit barokowy zabudowany w wyniku przebudowy budynku, która nastąpiła w latach 20-tych XX wieku. Wszystko to będzie można w przyszłości podziwiać.
Dawny Pałac Leipzigerów
Nowy Altus Palace
,,Podstawą naszej ekspansji jest dbałość o gości. Chcemy, by wracali do miejsc sygnowanych znakiem naszej sieci i czuli się w nich jak w domu. W ostatnich latach zauważamy też ciekawe trendy wśród gości, którzy coraz chętniej na miejsce swoich podróży wybierają obiekty o najwyższym standardzie. Luksus w dzisiejszych czasach nie polega tylko na posiadaniu, ale przede wszystkim na doświadczaniu. Hotel Altus Palace będzie budował swoją tożsamość właśnie na magii miejsca i jego historii” – mówi Leszek Mięczkowski, Prezes Dobrego Hotelu.
,,Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta, jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta. Budynek posiada bardzo bogaty wystrój, który zachował się, mimo wielokrotnych przebudów. W trakcie dotychczasowych prac wielokrotnie ujawnialiśmy różne ciekawe elementy – byliśmy zaskoczeni bogactwem architektonicznym. Warte szczególnego pokreślenia jest ogromne zaangażowanie inwestora, aby ten odkryty wystrój pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć, przy pełnej współpracy z nadzorem konserwatorskim. Jestem przekonana, że w efekcie powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej” – mówi Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt.
mat. prasowe Torus