We wtorek 20.07. miało miejsce otwarcie multikulturowej przestrzeni w centrum handlowym Aleja Bielany. FOROOM to wielozadaniowa przestrzeń mająca na celu niesienie pomocy, edukacji i rozrywki.
Za powstaniem FOROOM stoją: pomysłodawca – Aleja Bielany oraz organizacje, które specjalizują się w pomocy migrantom – Wrocławskie centrum rozwoju społecznego oraz fundacje Freya i Ukraina.
Nowa przestrzeń ma być miejscem spotkań dla przybyszów z bliska oraz daleka. Na stronie internetowej Alei Bielany możemy przeczytać – Nieważne, czy przybyłeś tu samolotem, czy dotarłeś na piechotę; przyjeżdżasz z bardzo daleka czy przychodzisz z sąsiedniej ulicy; masz zamiar zostać na dłużej czy zabawisz tylko chwilę; dopiero poznajesz świat lub czujesz się jego obywatelem. Zapraszamy do FOROOM!.
Warsztaty dla najmłodszych
Już w najbliższym tygodniu Fundacja Freya zacznie przeprowadzać warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, podczas których najmłodsi będą mogli poznać obce kultury i ich historie. Fundacja Ukraina przygotowuje warsztaty doszkalające z języka polskiego, które z pewnością pomogą młodym przybyszom poczuć się lepiej w Polsce. Twórcy FOROOM mają wiele pomysłów na aktywności dla najmłodszych, zdecydowanie warto śledzić ich kanały komunikacyjne.
Nie tylko dla dzieci
FOROOM to przede wszystkim miejsce dla imigrantów, którzy chcą odnaleźć się we Wrocławiu i jego okolicach. Fundacja Ukraina będzie cyklicznie organizować darmowe konsultacje z prawnikami, podczas których wątpliwości przybyszów z zagranicy co do legalizacji pobytu lub zameldowania zostaną rozwiane. Pomysłodawcy nowo otwartego miejsca, chcą również szkolić nauczycieli o współpracy z uczniami, którzy przyjechali niedawno do Polski.
FOROOM to miejsce spotkań dla imigrantów, przestrzeń, która dzięki działaniom jej twórców stanie się pomostem do odpowiedniej adaptacji do życia we Wrocławiu. Nowi mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zawsze będą mogli liczyć na pomoc, której wielu z nich niewątpliwie potrzebuje.
Odpowiednie przygotowanie
Pomoc organizacji pozarządowych przy tworzeniu FOROOM była zdecydowanie niezbędna i pozwoliła dostosować plan działania przestrzeni. W realizacji projektu użyto również badań ilościowych oraz jakościowych, które dokładnie nakreśliły potrzeby wrocławskich mniejszości.
Jak zapatrujecie się na tego typu inicjatywy? My jesteśmy pozytywnie zaskoczeni i uważamy, że taka przestrzeń to zdecydowanie dobry i potrzebny krok. Chcemy aby nasza mała ojczyzna była przyjaznym domem dla każdego, niezależnie od pochodzenia. Czekamy na odpowiedzi w sekcji komentarzy!
Strona internetowa FOROOM – kliknij