Ubezpieczenie OC na pół roku – najważniejsze fakty

0

Standardowa umowa OC jest zawierana na 12 miesięcy. Mało kto wie jednak, że istnieją odstępstwa od tej normy. W określonych sytuacjach możliwe jest bowiem podpisanie umowy na pół roku lub krócej. Z tego tekstu dowiesz się więcej o krótkoterminowym OC.

Czym jest OC krótkoterminowe?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to polisa, której ważność wynosi mniej niż standardowe 12 miesięcy. Co do zasady zakres ochrony tego typu produktu nie odbiega od standardowej polisy. Wykupując więc krótkoterminowe OC, możesz liczyć na takie same warunki. To, kto może zawrzeć umowę na krótkoterminowe OC, jest regulowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawdź, w jakich sytuacjach można wykupić OC na mniej niż 12 miesięcy: https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-na-pol-roku/

Ile może trwać krótkoterminowe OC?

Wszystko zależy od pojazdu, który ma zostać objęty ochroną. W ustawie jasno określono termin jako nie krótszy niż 3 miesiące. Taką polisę wykupują właściciele pojazdów wolnobieżnych. Z kolei kierowcy pozostałych samochodów mogą skorzystać z OC na czas nie krótszy niż 30 dni. Warto pamiętać również o tym, że tego typu polisa nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że po upłynięciu terminu, umowa wygasa.

Ile zapłacisz za polisę na pół roku?

Podobnie jak w przypadku standardowego OC, ubezpieczyciele podczas wyliczania składki biorą pod uwagę wiele czynników. Ceny ubezpieczeń krótkoterminowych zazwyczaj dochodzą do kilkuset złotych w zależności od konkretnego towarzystwa. Pamiętaj też, że każda wycena jest sporządzana indywidualnie pod konkretnego klienta. Bardzo ciężko więc jest podać ostateczną stawkę, bez wypełnienia formularza na stronie firmy ubezpieczeniowej lub w kalkulatorze OC/AC.

Gdzie najlepiej szukać polis ubezpieczeniowych?

Niezmiennie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest Internet oraz ogólnodostępne kalkulatory OC/AC. Wystarczy tylko, że wypełnisz formularz informacyjny, w którym podasz swoje dane oraz najważniejsze dane pojazdu. Po chwili otrzymasz listę ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Co więcej, wiele firm przygotowuje wysokie rabaty dla klientów, którzy zdecydują się na zakup i płatność online. Za pośrednictwem kalkulatorów wszystko załatwiasz w domu, przed komputerem. Jest to szczególnie ważne ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Sprawdź najnowsze obostrzenia.

Podsumowanie

Jak widzisz, krótkoterminowe OC może być bardzo przydatne, gdy potrzebujesz ubezpieczenia tylko na określony czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zapewnić sobie maksimum ochrony w znacznie niższej cenie. Ważne jest jednak, żebyś pamiętał o wygaśnięciu umowy po upływie określonego terminu. Nie przegap tego momentu, ponieważ poruszanie się po drogach bez ważnej polisy jest wykroczeniem, za które grożą dotkliwe kary finansowe. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to dobrym pomysłem jest też zakup online i skorzystanie wielu promocji oraz rabatów przygotowanych przez ubezpieczycieli.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMecz Polska – Bośnia i Hercegowina na Stadionie Wrocław!
Następny artykułOsiedle WUWA – jak to się skończyło?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.