TBS Wrocław obniża czynsz najemcom. Zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

0

Od 1 sierpnia 2022 r. najemcy mieszkań TBS Wrocław zapłacą mniej za mieszkania. Opłaty za czynsz z mediami w liczącym ok. 53 metrów kwadratowych  mieszkaniu będą wynosiły ok. 1250 zł.

Obniżka wejdzie w życie dzięki korzystnym dla TBS przepisom ustawy o pomocy dla kredytobiorców, o których przyjęcie skutecznie zabiegała wrocławska spółka. 

Dzisiaj (14 lipca) Prezydent RP Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę. Decyzją Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, korzyści finansowe dla TBS, czyli zawieszenie spłat rat kredytów, zostaną przeniesione w całości na mieszkańców.

Dlatego od 1 sierpnia br., nowa stawka czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław wyniesie średnio 17,48 zł za metr kwadratowy.

– Oznacza to, że czynsz w liczącym ok. 53 metrów kwadratowych mieszkaniu zostanie obniżony o średnio 165 zł i od sierpnia cała opłata za mieszkanie będzie wynosiła ok. 1250 zł. To mniej aż o 3,12 zł na metr kwadratowy od stawki czynszu, która weszła w życie 1 czerwca br. i obowiązywała przez ostatnie 2 miesiące – wylicza Marcin Kij, prezes TBS Wrocław.

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że we Wrocławiu za najem trzeba  zapłacić nawet 60 zł za m.kw. Co daje ok. 3 tys. zł za sam wynajem, bez dodatkowych kosztów. Natomiast miesięczna opłata za podobne mieszkanie w TBS Wrocław uwzględnia takie elementy, jak czynsz, koszt centralnego ogrzewania i podgrzania wody i wywóz odpadów. Porównując: najem w TBS jest 2,5-krotnie tańszy niż wynajem mieszkania na rynku!

– Uważnie obserwujemy sytuację w gospodarce. Spodziewamy się, że jesienią i zimą czeka nas kolejna fala inflacji oraz skokowy wzrost ceny nośników energii. Chcemy ograniczać negatywne skutki drożyzny dla naszych mieszkańców, dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław już od 1 sierpnia – tłumaczy Marcin Kij, prezes TBS Wrocław.

Rada Polityki Pieniężnej 7 lipca 2022 r. ponownie podniosła wysokość stóp o 0,50 pkt proc, tym samym główna stopa aktualnie wynosi 6,5%, co oznacza ponowne podniesienie rat kredytowych, które w ciągu ostatniego roku i tak wzrosły dwukrotnie. Dla porównania: miesięczna rata przy kredycie na 400  tys. zł wynosiła we wrześniu 2021 roku 1776 zł, a w czerwcu 2022 r. (przy WIBORZE 6,72%) już aż 3 335 zł. Tymczasem w TBS Wrocław (mimo gigantycznej inflacji i przy wzroście stóp procentowych) czerwcowa podwyżka wynosiła około 240 zł (dla dwupokojowego mieszkania). Teraz, dzięki wprowadzanym zmianom, będzie to już zaledwie 80 zł więcej niż w maju.

Stawki czynszu w TBS Wrocław od 1 sierpnia br. będą następujące:

Z naszych wyliczeń, że stawka czynszu w wysokości 17,35 zł obejmie aż 95% mieszkańców TBS Wrocław.

Obniżka czynszu dzięki przepisom wywalczonym przez TBS

System TBS w Polsce opiera się na finansowaniu inwestycji mieszkaniowych za pomocą kredytów. Z powodu radykalnego wzrostu stóp procentowych oraz wskaźnika cen robót budowlano-montażowych, wyraźnie wzrosły koszty spłaty kredytów. Dlatego już w lutym br. TBS Wrocław, we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą TBS oraz środowiskami samorządowymi, rozpoczął starania, aby znaleźć rozwiązania prawne problemu, który dotknął tysiące mieszkańców TBS w całej Polsce.

– Te starania przyniosły sukces. W ustawie “o pomocy kredytobiorcom” znalazły się przepisy, które uwzględniają bezpośrednio postulaty TBS-ów zgłoszone w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dzięki temu jest możliwe obniżenie wydatków w zakresie spłaty kredytów, a co za tym idzie obniżenie stawek czynszów – wyjaśnia Paweł Inglot, wiceprezes TBS Wrocław.

Kiedy trwały prace nad tą ustawą, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zobowiązał zarząd TBS Wrocław do przygotowania rekomendacji i analiz dotyczących możliwej obniżki czynszu za wynajem mieszkania. Dlatego od razu po podpisaniu ustawy, spółka była gotowa na przedstawienie konkretnych wyliczeń. TBS Wrocław skorzysta z przepisów ustawy, o przyjęcie których skutecznie zabiegał wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą TBS oraz samorządowcami.

Spółka zaproponuje ugody mieszkańcom

Niższa stawka czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław pozwoli też podjąć, w ramach programu ugód, mediacje z mieszkańcami, którzy wytoczyli spółce procesy w odpowiedzi na podwyżki czynszu z lutego br.

– Wartość sporów o zasadność i wysokość podwyżek, które toczą się przed sądem, spadła. Poprzednie stawki obowiązywały tylko 2 miesiące. Koszty spraw sądowych dla najemców już teraz są niewspółmiernie wysokie do wartości sporu, a zawarcie ugody przed rozpoczęciem długotrwałych procesów pozwoliłoby znacznie ograniczyć koszty sądowe – tłumaczy Marek Łapiński, wiceprezes TBS Wrocław.

I dodaje:

– Dodatkowym argumentem jest to, że w trakcie rozpraw uchwały z lutego 2022 r. podwyższające czynsze nie będą już obowiązywały. Do tej pory do TBS Wrocław wpłynęły 93 pozwy, co oznacza, że przestrzeń do zawierania ugód i mediacji jest bardzo duża.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Na dachu Galerii Dominikańskiej powstał nowy bar, miejsce na koncerty, potańcówki i kino plenerowe! [DZIŚ OTWARCIE]
Następny artykułGdzie znaleźć wyjątkowe szafy i inne dla siebie?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.