Tabletka po – co powinnaś wiedzieć?

0

W Polsce dostępnych jest kilka form antykoncepcji, które dość skutecznie pozwalają zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Ostateczną, często nazywaną awaryjną formą zabezpieczenia się przed ciążą jest tabletka dzień po.

Warto się nieco na temat tej tabletki dowiedzieć, aby można ją było zawczasu zastosować, lecz również, aby być przygotowaną na jej działanie. Co zatem trzeba wiedzieć o takiej formie antykoncepcji?

Podstawowe informacje o antykoncepcji

Choć w przestrzeni publicznej wiele się mówi o tabletce antykoncepcyjnej, to jednak na rynku bez trudu znaleźć można znacznie więcej, często równie skutecznych metod na to, aby nie zajść w ciążę. Jakie są zatem podstawowe formy antykoncepcji, które można swobodnie stosować w Polsce?

Do zdecydowanie najpopularniejszej formy zabezpieczania zaliczana jest antykoncepcja mechaniczna, czyli popularne prezerwatywy oraz hormonalna, czyli często stosowane pigułki. To jednak nie wszystko, ponieważ zakupić można specjalne globulki dopochwowe oraz możliwe jest wszczepienie implantu antykoncepcyjnego. Oczywiście na świecie można stosować jeszcze inne formy zabezpieczania przed ciążą, czyli np. podwiązanie jajowodów, lecz w Polsce nie jest to prawnie dozwolone.

Co jednak łączy wszystkie te metody? Niestety żadna nie daje 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę. Na szczęście, jeśli ma się wątpliwości, czy zastosowana forma antykoncepcji poprawnie zadziałała, czyli np. nie wzięło się tego dnia pigułki hormonalnej lub też doszło do pęknięcia prezerwatywy, zawsze istnieje antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. pigułka dzień po.

Jaka działa tabletka dzień po?

Jeśli z jakichkolwiek powodów stosowana na co dzień antykoncepcja zawiodła, nie oznacza to od razu, że trzeba się pogodzić z zostaniem rodzicem. Zawsze istnieje możliwość zastosowania antykoncepcji awaryjnej w postaci specjalnej pigułki. Celem jej jest zablokowanie komórki jajowej i uniemożliwienie jej przedostania się do jajowodu oraz zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Aktualnie w Polsce dostać można dwa rodzaje tabletki po. Jest to Escapelle oraz EllaOne. Czym się one charakteryzują? Tabletka Escapelle powinna być zastosowana maksymalnie do 72 h po stosunku. Druga pigułka, czyli EllaOne może być wzięta nawet do 120 h. W obu przypadkach celem jest utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka, a tym samym niedoprowadzenie do ciąży. Co prawda producent podaje, że można taką tabletkę wziąć nawet po kilkudziesięciu godzinach, lecz im później się ją zażyje, tym jej skuteczność spada. Dlatego też zaleca się, aby nie zwlekać, tylko wziąć ją najszybciej jak się da.

O czym jeszcze warto się dowiedzieć? Pamiętać trzeba o tym, że powyższe pigułki nie są wczesnoporonne. Oznacza to, że nie są one w stanie przerwać trwającej już ciąży, a jedynie mogą przyczynić się do niezajścia w nią. Oczywiście pigułka ta nie ma działania długotrwałego i w żadnym wypadku nie chroni przy kolejnych stosunkach.

Jaka jest skuteczność tabletki dzień po?

Jak więc widać, w teorii tabletki tego rodzaju charakteryzują się rewelacyjnym działaniem, które jest w stanie powstrzymać zarodek przed zagnieżdżeniem się i zajściem w ciążę. Jak jednak na samym początku zostało to wspomniane, wcześniejsze metody antykoncepcji nie są całkowicie skuteczne. Jak więc wygląda kwestia skuteczności tabletki dzień po? Jaka jest gwarancja, że po jej zażyciu faktycznie nie zajdzie się w ciążę?

Jak szacują badania, skuteczność takich tabletek wynosi około 98%. Jak więc widać, zażycie ich graniczy z pewnością, że zadziałają one tak, jak tego oczekujemy. Co jednak bardzo ważne, skuteczność ta maleje z każdą godziną zwlekania i po 72 h spada do 84%. Krytycznie ważne jest to, aby zażyć ją możliwie jak najszybciej.

Jakie są skutki uboczne takiej tabletki?

Jeśli chce się świadomie używać tego rodzaju tabletek, trzeba się koniecznie dowiedzieć, jakie są ich potencjalnie szkodliwe dla zdrowia skutki uboczne. Jak bowiem można się łatwo domyślić, nie są one całkowicie obojętne. Z jakimi zatem dolegliwościami trzeba się w tym wypadku liczyć?

Do zdecydowanie najczęstszych niepożądanych objawów zaliczyć można wymioty, nudności, bóle brzucha i głowy, a także zawroty głowy. Bardzo często pojawia się także ogólne zmęczenie organizmu. Do objawów nieco rzadszych zaliczają się zmiany skórne, biegunka czy też gorączka.

Oczywiście każda z pigułek posiada swoje własne przeciwwskazania do zażycia. W przypadku Escapelle odradza się ją kobietom uczulonym na lewonorgestrel, czyli główny składnik leku. Nie powinny jej również zażywać te kobiety, które zmagają się z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. W przypadku drugiej tabletki, czyli EllaOne odradzane jest jej przyjmowanie przez kobiety uczulone na octan uliprystalu, a także chorujące na astmę lub zażywające leki sterydowe.

Gdzie można kupić tabletkę dzień po?

Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć o najważniejszej sprawie w zakresie stosowania tych tabletek, czyli gdzie je można konkretnie kupić i co będzie wtedy potrzebne?

Tabletka tego typu dostępna jest w każdej aptece, lecz do jej kupienia niezbędne jest okazanie recepty. Na szczęście wystawić ją może lekarz każdej specjalizacji nawet stomatolog, co znacznie ułatwia dostęp do tego potrzebnego środka.

Źródło: Recepta Online – Medyk Online

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł07. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Galeriowiec, ale ten Stefana Müllera
Następny artykułBezpłatna nauka języka polskiego we Wrocławiu
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.