Wasz samochód został uszkodzony na parkingu? Dobra wiadomość jest taka, prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy jest duże. Musicie tylko zgłosić szkodę parkingową i w razie potrzeby poszukać świadków zdarzenia. Co zrobić, jeśli sprawca przyznaje się do dokonania szkody, a co gdy uciekł? Najważniejsze porady na ten temat znajdziecie w naszym nowym artykule.
Szkoda parkingowa – najczęściej zadawane pytania. Jak sprawić, że sprawca zdarzenia zapłaci?
Odkrycie, że samochód został zarysowany lub w inny sposób uszkodzony podczas postoju na parkingu z całą pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Sytuacja szczególnie skomplikowana okazuje się, gdy sprawcy nie ma na miejscu i nie zostawił on do siebie żadnego kontaktu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są wasze szansę na uzyskanie odszkodowanie? Jakie kroki podjąć, by skutecznie poradzić sobie ze szkodą parkingową. Właśnie na te pytania odpowiadamy poniżej.
Uszkodzenie samochodu na parkingu. Ważne jest oświadczenie sprawcy szkody parkingowej
Jeśli zauważycie uszkodzenie samochodu na parkingu, a sprawca zniknął, w pierwszej kolejności zróbcie zdjęcia. Sfotografuj uszkodzenie z różnych kątów, a także miejsce zdarzenia. Jeśli to możliwe, sprawdźcie również monitoring. Jeśli parking jest objęty monitoringiem, poproście jego administratora o zapis nagrania. Poszukajcie również świadków. W tym celu warto porozmawiać z osobami znajdującymi się w pobliżu – być może ktoś widział moment zdarzenia. Dobrym pomysłem będzie ponadto skorzystanie z lokalnych forów i grup na Facebooku.
Przede wszystkim jednak zgłoście sprawę na policję. Choć nie zawsze udaje się odnaleźć sprawcę zdarzenia, wasze szanse na pewno będą wyższe niż w przypadku poszukiwań na własną rękę. Zgłoszenie zazwyczaj jest ponadto wymagane przez ubezpieczyciela w celu likwidacji szkody.
Ubezpieczenie OC – jak odzyskać pieniądze za uszkodzenie samochodu na parkingu?
Jeśli sprawca nie jest znany, możecie skorzystać z własnej polisy Autocasco (AC) – oczywiście pod warunkiem, że macie wykupione takie ubezpieczenie. Wówczas wystarczy zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, a ten oceni zakres uszkodzeń i pokryje koszty naprawy. Pamiętajcie jednak, że w przypadku AC obowiązuje udział własny i możliwe jest podniesienie składki przy odnowieniu polisy. Takie rozwiązanie traktujcie jednak jako ostateczność – najpierw wszystkimi dostępnymi sposobami spróbujcie ustalić sprawcę.
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Ustalenie sprawcy szkody parkingowej
Sprawa jest dużo mniej skomplikowana, jeśli sprawca jest obecny na miejscu lub zostawił swoje dane. W takim przypadku możecie spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej. Ten dokument powinien zawierać następujące informacje:
- datę i miejsce zdarzenia,
- dane uczestników i pojazdów,
- opis zdarzenia,
- dane polisy OC sprawcy.
Z takim oświadczeniem możecie głosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, który pokryje poniesione przez was koszty naprawy. Jeśli nie macie gotowego wzoru oświadczenia, możecie po prostu napisać odręcznie – ważne, by zawierało ono wszystkie kluczowe informacje.
Jak zgłosić szkodę w przypadku szkody parkingowej? To musisz wiedzieć o likwidacji szkody
Przypadki wielu kierowców, którym nie udało się odnaleźć sprawcy szkody parkingowej dobitnie pokazują, jak ważne jest posiadanie własnego ubezpieczenia AC. Choć nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, zapewnia ono ochronę w sytuacjach, które mogą się zdarzyć każdego dnia. Posiadanie AC daje spokój ducha, ponieważ w przypadku uszkodzenia samochodu na parkingu nie będziecie zmuszeni do pokrycia kosztów naprawy z własnej kieszeni. Co więcej, w przypadku zarysowania auta na parkingu lub innej sytuacji, w której nie ma sprawcy, AC zapewnia szybszą i łatwiejszą możliwość likwidacji szkody. Posiadając takie ubezpieczenie, macie także możliwość naprawy swojego pojazdu w warsztacie, który sami wybierzecie. Możecie ponadto liczyć na możliwość skorzystania z dodatkowych usługi – np. samochodu zastępczego.
Najważniejsze zasady wypłaty odszkodowania w przypadku szkody parkingowej
Jeśli sprawca uszkodzenia samochodu na parkingu nie posiada ubezpieczenia OC, sytuacja znacznie się komplikuje. Jeśli sprawca jest znany, można dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego na drodze cywilnej, składając pozew o zapłatę do sądu. Jeżeli sprawca nie ma środków na pokrycie kosztów, może to oznaczać długotrwały proces, konieczna będzie też egzekucja komornicza. W takim przypadku koniecznie też zgłoście sprawę na policję.
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Jak odzyskać pieniądze z polisy OC sprawcy?
Zarysowanie auta na parkingu może być stresującym doświadczeniem. Warto więc wiedzieć, co zrobić, by odzyskać koszty naprawy. Ważne jest przede wszystkim to, by dokładnie udokumentować szkodę, poszukać świadków oraz zgłosić sprawę na policję. W przypadku gdy sprawca jest znany, możecie dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego lub zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela. Jeśli sprawca uciekł, pomocne może być posiadanie ubezpieczenia Autocasco, które ułatwia uzyskanie odszkodowania.