251 filmów o łącznym czasie trwania 23 282 minut czeka na widzki i widzów 23. edycji mBank Nowe Horyzonty. Dziś rusza 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty.

Przed nami seanse w zmodernizowanym Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na wrocławskim Rynku, a do tego wystawy, koncerty, spotkania i inne wydarzenia towarzyszące. Część filmów z programu będzie dostępna również online: tegoroczna odsłona festiwalu ponownie zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (20-30 lipca – pokazy stacjonarne, do 6 sierpnia – seanse online). Do Wrocławia przyjedzie blisko 130 gościń i gości z całego świata.

Kino Nowe Horyzonty to jedyne takie studyjne kino we Wrocławiu i ogromna kulturalna atrakcja dla naszych mieszkańców, ale i turystów – podkreśla prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk – Zapraszam wszystkich na to wyjątkowe święto filmowe, czyli 23. Festiwal Nowych Horyzontów, który rozpoczniemy dzisiaj w samym sercu Wrocławia, na Placu Gołębim.

Nowe Horyzonty otworzy rewelacja festiwalu w Cannes (nagroda aktorska dla Kōjiego Yakusho) – Perfect  Days w reżyserii legendy kina, Wima Wendersa.

Po blisko sześciu latach przerwy powraca także partner tytularny: od tego roku zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty.

– mBank współpracuje z festiwalem od 2019 roku.  Cieszymy się, że od teraz w nazwie tego świetnego festiwalu pojawia się także nasza marka. Z radością zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty – mówi Rafał Jakubowski, dyrektor marketingu bankowości detalicznej mBanku.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się: Piaffe Ann Oren, Na miejscu (Here) Basa Devosa, Kwiaty ludzkiego ciała (Human Flowers of Flesh) Heleny Wittmann, Samsara Loisa Patiño, Delikwenci (The Delinquents) Rodriga Moreno, After Anthony’ego Lapii, La Palisiada Philipa Sotnychenki, Posiadłość (Birdland) Leili Kilani, Pod ścianą (Stonewalling) Huang Ji i Ryûjiego Otsuki, Czarny kos, czarna jeżyna (Blackbird Blackbird Blackberry) Elene Naveriani oraz Sklep (The Store) Ami-Ro Sköld, a kinematografię polską reprezentuje punkowy Imago Olgi Chajdas, osobista i pokoleniowa opowieść o muzycznej alternatywie i życiowej anarchii.

Najlepszy film wybierze jury w składzie: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za Przynętę na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za Afterwater na 22. NH), Jennifer Reeder (jej Sprawca znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (Cicha ziemia była jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH). Swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu w głosowaniu publiczności.

Plenerowe Kino na Rynku

Codziennie o godz. 22:00, od 21 do 30 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć kultowe klasyki prezentowane z okazji 100. rocznicy powstania wytwórni Warner Bros. Na ekranie pojawią się m.in. Łowca androidów (Blade Runner) Ridleya Scotta oraz 2001: Odyseja kosmiczna (2001: A Space Odyssey) Stanleya Kubricka.

Nowością w programie jest sekcja Smart7 – unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w siedmiu miastach Europy. Konkursowe filmy podróżują w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavík, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach.

Scena artystyczna

BWA Wrocław jest oficjalnym współorganizatorem festiwalowej, tradycyjnie bardzo bogatej Sceny artystycznej. Oprócz wystawy Avec Plasir, w galerii SiC! BWA będzie można oglądać prace Anny Mlasowsky na wystawie Ze środka (From Within) oraz zobaczyć nowe dzieło znanej festiwalowej społeczności Kasi Kmity – Contrafactur. Temat przyjemności, poruszany w ramach Avec Plasir, eksploruje w tym roku także zespół IP Group, który przygotował siódmą odsłonę Ambient Roomu pod tytułem Wokół zasady przyjemności.

Wieczory festiwalowe, czyli gdzie się bawić po wyjściu z kina

Nowe Horyzonty to nie tylko festiwal, ale także wielki klub: dyskusyjny, towarzyski, łączący film z muzyką i innymi przyjemnościami. W tym roku chcemy kontynuować tę wspaniałą, klubową tradycję, ale w nowych przestrzeniach i odświeżonej formie. Zapraszamy na Wieczory festiwalowe, które rozgrywać się będą w  rozświetlonym neonami podwórku przy Ruskiej 46 (połączone siły klubów Recepcja oraz Surowiec), klubie Ciało, Wyspie Tamka oraz pod samymi gwiazdami za sprawą dACH! przy placu Dominikańskim 3. O muzyczne doznania zadbają także BULVARY przy Księcia Witolda 11-31. W programie Wieczorów festiwalowych znalazły się m.in. bezpłatne koncerty Rosalie, Marcina Maseckiego (połączony z pokazem Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego), Daniela Spaleniaka, set DJ Wiki oraz Silent Disco.

Festiwal dostępny

Dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców. Zespół festiwalu został przeszkolony z obsługi widzek i widzów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przygotowano seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH: Blisko (Close) Lukasa Dhonta – połączone ze spotkaniem tłumaczonym na PJM z Miri Palak, edukatorką seksualną osób z niepełnosprawnościami z Fundacji SexedPL; a także W trójkącie (Triangle of Sadness) Rubena Östlunda – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny).

Poza horyzont, czyli współpraca z SexedPL

Siłą festiwalu są nie tylko pokazy, ale też rozmowy z gościniami i gośćmi, którzy pomagają uzupełnić perspektywę zaprezentowaną w filmie. Niektóre pytania, wnioski i przemyślenia przychodzą do nas jednak po czasie. Nie wszyscy lubią też zabierać głos w dużej grupie osób zgromadzonych w kinowej sali. Dlatego w tym roku została nawiązana współpraca z zespołem SexedPL: przez cały czas trwania festiwalu będzie można zadawać pytania (dotyczące tematów poruszanych w sekcjach filmowych związane z tożsamością, seksualnością i relacjami) ekspertkom i ekspertom SexedPL – na żywo podczas wyznaczonych dyżurów w strefie na pierwszym piętrze Kina Nowe Horyzonty lub anonimowo, za pomocą bezpłatnej aplikacji.

Gdzie ugasić pragnienie i zaspokoić apetyt pozafilmowy?

Filmowe maratony wymagają odpowiedniej dawki kalorii. Jak co roku przygotowano listę miejsc rekomendowanych, w których festiwalowiczki i festiwalowicze będą mogli posilić się między seansami, a przy okazji skorzystać ze zniżek i specjalnych ofert.

Warto przygotować także własne butelki i bidony, ponieważ na drugim piętrze Kina Nowe Horyzonty, dzięki współpracy z wrocławskim MPWiK, stanie bar wodny, w którym będzie można za darmo skorzystać z wrocławskiej (bogatej w minerały i bardzo smacznej!) kranówki; wszystko w ramach miejskiej kampanii społecznej #PijKranówkę.

Festiwal w liczbach

  • 251 filmów na festiwalu, w tym 196 pełnometrażowych i 55 krótkometrażowych
  • 23 282 minut – łączny czas trwania wszystkich filmów
  • ponad 500 gościń i gości na festiwalu (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)
  • 3854 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzek i widzów
  • 184 osoby czuwające nad organizacją festiwalu
  • 153 wspaniałych osób wolontariackich

 

Pełny program wydarzeń oraz bilety i dostępy do filmów online są na stronie internetowej Nowych Horyzontów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułByliśmy w Kowalove Pole – nowym beach barze we Wrocławiu przy Parku Tysiąclecia [ATRAKCJE, CENY]
Następny artykuł5 miejsc we Wrocławiu gdzie można fajnie spędzić czas samemu ze sobą (solo date)
Odkryj Wrocław na nowo