źródło: Centrum Historii Zajezdnia

Lata 70. minionego wieku to bez wątpienia jeden z najciekawszych okresów w historii polskiej motoryzacji. To właśnie wtedy marzenia milionów Polaków o własnym samochodzie stały się realne dzięki rozpoczęciu produkcji Polskiego Fiata 126p. Motoryzacja rozpalała masową wyobraźnię, a codzienna prasa rozpisywała się o kolejnych osiągnięciach rodzimej motoryzacji.

Wśród dziennikarzy śledzących ten fenomen byli dwaj świetni fotoreporterzy „Wieczoru Wrocławia” – Stanisław Kokurewicz oraz Zbigniew Nowak. To na podstawie ich prac znajdujących się w zbiorach Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” stworzono wystawę „Samochodem przez Wrocław lat 70.” oddającą niezwykłego ducha tamtego okresu.

źródło: Centrum Historii Zajezdnia
źródło: Centrum Historii Zajezdnia

Ekspozycja, którą już od 9 sierpnia będzie można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, zabierze nas w podróż po ulicach Wrocławia pełnych pięknych aut. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi unikalne fotografie „Motozbytu” przy ul. Kamiennej, nieistniejącej już stacji benzynowej na Rynku, czy oryginalnych serwisów samochodów. Jej autorem jest dr Piotr Sroka, pracownik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

źródło. Centrum Historii Zajezdnia
źródło. Centrum Historii Zajezdnia

Poza tym, na ekspozycji zobaczymy fotografie dokumentujące budowę trasy W-Z oraz inne wielkie ówczesne inwestycje drogowe. Przedstawiona na zdjęciach opowieść z pewnością zainteresuje nie tylko wielbicieli klasycznej motoryzacji, ale i miłośników historii Wrocławia. Wystawie towarzyszyć będą zabytkowe samochody – „maluch” i „syrenka”.

Wystawa „Samochodem przez Wrocław lat 70.” jest odpowiedzią na oczekiwania wrocławian odwiedzających Centrum Historii Zajezdnia. Wiosną tego roku zaproszono mieszkańców miasta do wrzucania do tzw. „skrzynki marzeń” pomysłów na wydarzenia, w których chcieliby wziąć udział lub wystaw jakie chcieliby zobaczyć.

moto_2

Ekspozycję będzie można oglądać od 9 do 25 sierpnia 2017 r. na placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Wstęp wolny.

Partnerem wystawy jest MotoClassic Wrocław oraz Muzeum Motoryzacji Topacz.

mat. Centrum Historii Zajezdnia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekendowy spływ kajakowy – Sąsiadujemy na Przedmieściu Oławskim
Następny artykułZatańcz w CAPITOLU – już od sierpnia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.