Radosna Parada Niepodległości od ponad dwóch dekad jest centralnym wydarzeniem wrocławskiego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Od trzech lat zaczyna się na placu o jakże symbolicznej nazwie (pl. Wolności) i w radosnym orszaku przechodzi do miejsca, w którym zaczęła się wrocławska walka o wolność, czyli do dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej.

Obecnie ma tu siedzibę Centrum Historii Zajezdnia, nowoczesna placówka muzealna opowiadająca historię Wrocławia po 1945 roku. Zapraszamy wszystkie wrocławianki i wszystkich wrocławian do wspólnego świętowania.

Początki Parady – inicjatywa dwóch pasjonatek

Radosną Paradę Niepodległości wymyśliły w 2002 r. dwie fantastyczne pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. Ten pierwszy sprzed ponad dwóch dekad przemarsz wystartował spod pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a jego uczestnicy przeszli do Rynku.

Z roku na rok coraz bardziej kolorowy korowód się rozrastał, zmieniał trasy i ostatecznie tłumy wrocławian oraz zaproszonych gości maszerują do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie uroczyście wspólnie śpiewany jest hymn Polski. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników.

Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy – dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia

Zaproszenie dla wszystkich mieszkańców

Każdy niech się czuje zaproszony na tegoroczną Radosną Paradę Niepodległości: rodziny z dziećmi, single i pary, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci i seniorzy – jednym słowem wszyscy.

Wystarczy przyjść przed godz. 10:00 na pl. Wolności i radosnym nastroju świętowania przejść przy dźwiękach muzyki 3-kilometrową trasę do Centrum Historii Zajezdnia.

Kto się nie czuje na siłach, aby przebyć trasę per pedes, może pojechać Ogórkiem, czyli zabytkowym autobusem Jelcz 043.

Mile widziane będą biało-czerwone barwy – przynieśmy ze sobą małe flagi, przypnijmy do ubrań kotyliony. Animatorzy Centrum Historii Zajezdnia wraz z wolontariuszami ozdobią chętnym dzieciom i dorosłym twarze na biało-czerwono.

Atrakcje parady – muzyka, rekonstrukcje i stylowe kreacje

Zgodnie z tradycją zobaczymy podczas Radosnej Parady Niepodległości występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, posłuchamy, jak grają orkiestry dęte, będziemy mogli podziwiać mażoretki oraz grupy rekonstrukcyjne. Mażoretki, orkiestry dęte, morze flag i życzliwych uśmiechów, a także stylowe kreacje sprzed wieku i sam marszałek Józef Piłsudski w odkrytym samochodzie, a wraz z nim Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. To wspólne dla wszystkich wrocławian, dla całych rodzin i w iście amerykańskim stylu świętowanie niepodległości.

Hasłem tegorocznego Święta Niepodległości jest wolność. Pokażmy, że jest dla nas bardzo ważna, i że choć ją różnie rozumiemy, to cieszymy się z niej wspólnie! To będzie wyjątkowy czas, aby pokazać, że jesteśmy wspólnotą, z której nikt nie jest wykluczony i każdy znajdzie miejsce dla siebie. Wrocław od lat pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie, ale przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy.

Więcej atrakcji w Centrum Historii Zajezdnia

Radosna Parada Niepodległości od ponad 20 lat jest najważniejszym wydarzeniem wrocławskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale Centrum Historii Zajezdnia przygotowało w weekend ze Świętem Niepodległości również wiele innych atrakcji: możliwość zwiedzania wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”, warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu, koncert chóru „Apasjonata” Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a w niedzielę 10 listopada VII Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2024, czyli zlot klasycznych samochodów, zorganizowany wspólnie przez Centrum Historii Zajezdnia i Auto Moto Klub Wrocławski. Zabytkowe auta będzie można obejrzeć na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie renomowane restauracje szkolą przyszłych Szefów Kuchni
Następny artykuł10 lat Mody na Nadodrzu: Jubileuszowa Edycja! [12 – 20 listopada]
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.