Radosna Parada Niepodległości od ponad dwóch dekad jest centralnym wydarzeniem wrocławskiego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Od trzech lat zaczyna się na placu o jakże symbolicznej nazwie (pl. Wolności) i w radosnym orszaku przechodzi do miejsca, w którym zaczęła się wrocławska walka o wolność, czyli do dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej.
Obecnie ma tu siedzibę Centrum Historii Zajezdnia, nowoczesna placówka muzealna opowiadająca historię Wrocławia po 1945 roku. Zapraszamy wszystkie wrocławianki i wszystkich wrocławian do wspólnego świętowania.
Początki Parady – inicjatywa dwóch pasjonatek
Radosną Paradę Niepodległości wymyśliły w 2002 r. dwie fantastyczne pasjonatki edukacji: Ewa Skrzywanek i Małgorzata Olewińska-Syta. Ten pierwszy sprzed ponad dwóch dekad przemarsz wystartował spod pomnika Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a jego uczestnicy przeszli do Rynku.
Z roku na rok coraz bardziej kolorowy korowód się rozrastał, zmieniał trasy i ostatecznie tłumy wrocławian oraz zaproszonych gości maszerują do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie uroczyście wspólnie śpiewany jest hymn Polski. W zeszłorocznej paradzie wzięło udział siedem tysięcy uczestników.
Jestem bardzo dumny z tego, że Wrocław pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie i przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy – dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia
Zaproszenie dla wszystkich mieszkańców
Każdy niech się czuje zaproszony na tegoroczną Radosną Paradę Niepodległości: rodziny z dziećmi, single i pary, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci i seniorzy – jednym słowem wszyscy.
Wystarczy przyjść przed godz. 10:00 na pl. Wolności i radosnym nastroju świętowania przejść przy dźwiękach muzyki 3-kilometrową trasę do Centrum Historii Zajezdnia.
Kto się nie czuje na siłach, aby przebyć trasę per pedes, może pojechać Ogórkiem, czyli zabytkowym autobusem Jelcz 043.
Mile widziane będą biało-czerwone barwy – przynieśmy ze sobą małe flagi, przypnijmy do ubrań kotyliony. Animatorzy Centrum Historii Zajezdnia wraz z wolontariuszami ozdobią chętnym dzieciom i dorosłym twarze na biało-czerwono.
Atrakcje parady – muzyka, rekonstrukcje i stylowe kreacje
Zgodnie z tradycją zobaczymy podczas Radosnej Parady Niepodległości występy chorągwiarzy z Gwardii Gryfa, posłuchamy, jak grają orkiestry dęte, będziemy mogli podziwiać mażoretki oraz grupy rekonstrukcyjne. Mażoretki, orkiestry dęte, morze flag i życzliwych uśmiechów, a także stylowe kreacje sprzed wieku i sam marszałek Józef Piłsudski w odkrytym samochodzie, a wraz z nim Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. To wspólne dla wszystkich wrocławian, dla całych rodzin i w iście amerykańskim stylu świętowanie niepodległości.
Hasłem tegorocznego Święta Niepodległości jest wolność. Pokażmy, że jest dla nas bardzo ważna, i że choć ją różnie rozumiemy, to cieszymy się z niej wspólnie! To będzie wyjątkowy czas, aby pokazać, że jesteśmy wspólnotą, z której nikt nie jest wykluczony i każdy znajdzie miejsce dla siebie. Wrocław od lat pokazuje całej Polsce, że można świętować ten dzień radośnie, podniośle, patriotycznie, ale przede wszystkim wspólnie, szukając tego, co łączy.
Więcej atrakcji w Centrum Historii Zajezdnia
Radosna Parada Niepodległości od ponad 20 lat jest najważniejszym wydarzeniem wrocławskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale Centrum Historii Zajezdnia przygotowało w weekend ze Świętem Niepodległości również wiele innych atrakcji: możliwość zwiedzania wystawy głównej „Wrocław 1945–2016”, warsztaty edukacyjne z tworzenia rodzinnej kapsuły czasu, koncert chóru „Apasjonata” Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a w niedzielę 10 listopada VII Niepodległościowe Spotkanie Klasycznych Pojazdów 2024, czyli zlot klasycznych samochodów, zorganizowany wspólnie przez Centrum Historii Zajezdnia i Auto Moto Klub Wrocławski. Zabytkowe auta będzie można obejrzeć na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.