Ponad 40 mln zł dla Wrocławia z UNICEF-u na pomoc Ukrainie 

0
mat. prasowe UM

Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia i dr Rashed Mustafa Sarwar – koordynator UNICEF-u ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce, podpisali specjalne memorandum, na mocy którego Wrocław otrzyma 42 mln 177 tys. zł na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w Polsce.

Z całej kwoty dotacji ponad 7 mln zł to pomoc materialna (laptopy i tablety dla dzieci, plecaki, zestawy sprzętu sportowego i edukacyjnego oraz zestawy do udzielania pierwszej pomocy). Część z tych rzeczy już trafiła do potrzebujących.

– To kolejne ważne działania pomocowe z myślą o uchodźcach z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie we Wrocławiu. Tym razem projekty będą prowadzone razem z UNICEF-em. Bardzo za to dziękuję. Dzięki takiemu ogromnemu wsparciu z pewnością będziemy mogli jeszcze skuteczniej i jeszcze szerzej wspierać naszych nowych mieszkańców. Warto przypomnieć, że od wybuchu wojny do wrocławskich placówek oświatowych przyjęliśmy blisko 7 tysięcy ukraińskich dzieci. Cały czas robimy wszystko, by zapewnić im maksymalny komfort i jak najlepsze warunki do nauki. Tym bardziej, że musimy myśleć o długofalowej pomocy podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dotacja została podzielona na następujące obszary:

 • Edukacja – 24,5 mln zł
 • Ochrona dzieci – 7,43 mln zł
 • Polityka społeczna – 4,37 mln zł
 • Rozwój dzieci i młodzieży – 3,65 mln zł
 • Działania międzysektorowe (zdrowie/wczesne wsparcie rozwoju) – 1 mln zł
 • Zdrowie – 0,88 mln zł

– Dzieci stanowią obecnie ponad połowę uchodźców przebywających w Polsce. Jest to więc nie tylko kryzys uchodźczy generalnie, ale kryzys dzieci, które uciekają przed wojną. Przez to dochodzi do rozdziałów rodzin, często przemocy. Przede wszystkim te dzieci potrzebują wsparcia psychologicznego, muszą kontynuować swoją edukację. Trzeba stworzyć im poczucie bezpieczeństwa i rozwoju. Partnerstwo między Wrocławiem i UNICEF-em, które dziś zainicjowaliśmy, to zobowiązanie do współpracy i zapewnienia wszystkiego, czego te rodziny i te dzieci z Ukrainy obecnie potrzebują. A wszystko po to, by chronić uchodźców i ich dzieci oraz by zapewnić im godziwe warunki do życia –  mówi dr Rashed Mustafa Sarwar – koordynator UNICEF-u ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce.

Przekazana kwota będzie wydatkowana na ściśle określone cele. Z kluczowych projektów, które będą realizowane np. w obszarze edukacji, można wymienić m.in.:

 • Przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego w związku z większą liczbą dzieci w placówkach (m.in. nowe ławki, krzesła, szafki) – 7,5 mln zł
 • Organizacja wakacyjnych półkolonii w szkołach (dla dzieci uchodźców i społeczności przyjmującej uchodźców) – 2 mln zł
 • Doposażenie i rozbudowa stref rekreacyjnych (np. placów zabaw) w 19 przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych – 1 mln 80 tys.
 • Zatrudnienie 120 asystentów wielokulturowych (jednego asystenta na szkołę) – 5 mln 40 tys. zł

W obszarze zdrowia będzie to:

 • Rozszerzanie działalności żłobków poprzez zatrudnienie 31 specjalistów psychospołecznych i ekspertów (żłobki publiczne) – 797 356 zł
 • Rozwój 20 świetlic dla dzieci i rodziców/opiekunów (zatrudnienie dodatkowego personelu, dodatkowe zajęcia środowiskowe, materiały dydaktyczne). Projekt chcemy realizować w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi – 630 000 zł
 • Zapewnienie apteczek pierwszej pomocy dla żłobków, szkół i przedszkoli oraz rodzin z dziećmi (1250 apteczek) – dostarcza UNICEF – 212 900 zł
 • Zakup artykułów higienicznych i chemicznych, mebli, naczyń, drobnego sprzętu AGD, artykułów spożywczych, transport żywności dla żłobków publicznych – 210 000 zł

W ramach obszaru pomocy społecznej miasto i UNICEF planują zrealizować projekt telefonu zaufania dla rodzin, pozyskanie nowych rodzin zastępczych  i placówek typu rodzinnego. Ponadto planowana jest także adaptacja programu przeciwdziałania przemocy domowej w j. ukraińskim (tj. tłumaczenia istniejących tekstów, druk, promocja cyfrowa itp.) Dodatkowo wsparte zostaną kampanie promujące zawodowe rodzicielstwo zastępcze wśród mieszkańców Wrocławia. Koszt tych działań wyniesie ponad 5 mln zł.

Zapewniony zostanie dostęp dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnościami do programów pomocowych, takich jak: wsparcie asystenta osoby z niepełnosprawnością, współfinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego, współfinansowanie tłumaczy języka migowego itp. Na to przeznaczone zostaną 2 mln zł. Planowane jest też utworzenie funduszu celowego dla zapewnienia wsparcia dzieci znajdujących się pod opieką opiekunów tymczasowych. To kolejne ponad 1,5 mln zł.

Z kolei Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zrealizuje zadania związane z funkcjonowaniem Przejścia Dialogu. Będzie to m.in.: wsparcie informatyczne (budowa systemu i stworzenie aplikacji), kadrowe (zatrudnienie dodatkowych pracowników) i komunikacyjne (przez pierwszych sześć tygodni wojny Przejście Dialogu pomogło ponad 10 tysiącom uchodźców). Na te działania przeznaczonych zostanie blisko 2,5 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSchrony przeciwlotnicze we Wrocławiu. Co kryją podziemia w sercu miasta? [CYKL: ŚLADY HISTORII]
Następny artykuł„Bo tętni w nas dobro”. Weź udział w wielkiej akcji krwiodawstwa!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.