fot. Pałac Gorzanów
a

Pałac Gorzanów to wyjątkowe miejsce w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, którego historia sięga około 450 lat wstecz. Kompleks otoczony jest zachwycającymi górskimi pejzażami oraz parkiem i z pewnością można go nazwać jednym z najciekawszych w kraju. 

Sprawdź, dlaczego jest to świetna opcja na weekendowy wypad.

Imponująca renesansowo-barokowa przestrzeń w otoczeniu gór

Wieś Gorzanów to prawdziwa perła Kotliny Kłodzkiej, która niemalże graniczy z Czechami (do granicy jest zaledwie 30 km). Znajdujący się w niej pałac jest jednym z najstarszych w tym rejonie Polski. Jego wnętrze jest magiczne i wypełnione pięknymi dekoracjami sięgającymi dawnych czasów, kiedy to mieszkała w nim rodzina von Herberstein. Ten tajemniczy i majestatyczny budynek skrywa aż 180 pokoi, 3 dziedzińce i 8 hektarów ogrodu. Obecnie kompleks znajduje się pod opieką Fundacji Pałac Gorzanów — w pałacowych apartamentach można zatrzymać się na noc, podziwiając wnętrza z duszą. W pałacowym kompleksie odbywają się także liczne koncerty, sztuki teatralne, a nawet festiwale. 

Warto jednak wspomnieć, że Pałac Gorzanów nie jest standardowym obiektem hotelowym — goście mają do dyspozycji pałacowe komnaty, w których znajdują się autentyczne meble i dekoracje. Jest to przede wszystkim zrewitalizowany zabytek, inkubator sztuki, oraz ogromny barokowy kompleks archeologiczny. 

Jak dojechać do Gorzanowa?

Do Gorzanowa można dojechać bezpośrednio z Wrocławia, zarówno pociągiem, jak i samochodem. Ze stolicy Dolnego Śląska dotrzesz tu jednym z pociągów Kolei Dolnośląskich. Bezpośrednich połączeń jest naprawdę dużo, a podróż trwa niecałe 2 godziny. Z kolei jeśli chodzi o podróż autem, Pałac leży przy drodze krajowej nr 33 i znajduje się zaledwie 13 km od Kłodzka. 

Atrakcje w Gorzanowie i okolicach

Pałac Gorzanów jest ogromny i wybudowała go w XVI wieku rodzina von Ratschin. Następnie został on przebudowany przez hrabiego Johanna von Herberstein, który to tchnął w niego barokowy urok. Zwiedzanie obiektu jest darmowe, a w budynku znaleźć można piękną salę teatralną, robiący wrażenie ogród, dziedziniec z fontanną, na którym odbywają się koncerty, kiermasze i pokazy sztuk teatralnych, a także wiele innych ciekawych pomieszczeń, w których czas się zatrzymał. 

Niedaleko pałacu stoi stary zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, a we wsi znaleźć można także ruiny dwóch innych dworów. Warto jednak wspomnieć, że Gorzanów jest doskonałą bazą, jeśli chodzi o zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej. Stąd możesz łatwo dojechać, między innymi, do:

Międzygórza (25 km)

Bajecznie piękna górska miejscowość należąca do Kotliny Kłodzkiej, pełna strumyków, pagórków i mostków. Zobaczysz tu nietypowe budownictwo reprezentujące architekturę tyrolską, rezerwat wodospadu Wilczki, szczyt Śnieżnik (1423 m n.p.m.) z piękną wieżą widokową, zapora wodna, Sanktuarium Maria Śnieżna i całą masę pięknych szlaków pieszych. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamek Bolków – miejsce gdzie historia łączy się z fantastyką i dobrą muzyką [1,5 h drogi z Wrocławia]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł21. Gitarowy Rekord Świata już 1 maja na wrocławskim Rynku! [PROGRAM, INFORMACJE PRAKTYCZNE]
Następny artykuł5 sposobów na zwiększenie konwersji dzięki SXO!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.