Rodzicielstwo zastępcze to niezwykle ważna i potrzebna forma opieki nad dziećmi, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez swoich biologicznych rodziców. Aby uhonorować rodziny zastępcze i promować ideę rodzicielstwa zastępczego, organizowany jest piknik rodzinny w parku Lesława Węgrzynowskiego. W sobotę, 25 maja, od 10:00 do 15:00, mieszkańcy Wrocławia będą mieli okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, pełnym atrakcji i informacji na temat pieczy zastępczej.

Cele Pikniku

Podziękowania dla rodzin zastępczych

Jednym z głównych celów pikniku jest wyrażenie wdzięczności dla rodzin zastępczych, które codziennie wkładają wiele serca i wysiłku w opiekę nad dziećmi potrzebującymi miłości i wsparcia. To okazja, aby publicznie podziękować im za ich zaangażowanie i poświęcenie.

Promocja rodzicielstwa zastępczego

Piknik to również doskonała okazja do edukowania społeczeństwa na temat rodzicielstwa zastępczego. Organizatorzy planują opowiedzieć o tym, jak ważna jest ta forma opieki, jakie są jej zalety i jak można się w nią zaangażować.

Atrakcje Pikniku

Fotobudka

Dla wszystkich uczestników dostępna będzie fotobudka, w której będzie można uwiecznić radosne chwile spędzone w gronie rodziny i przyjaciół. To doskonała okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcia i zabrać ze sobą wspomnienia z tego wyjątkowego dnia.

Rodzinne gry i zabawy terenowe

Organizatorzy przygotowali wiele rodzinnych gier i zabaw terenowych, które dostarczą mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wśród atrakcji znajdą się rzut do celu, łowienie nakrętek, rebusy i krzyżówki oraz zabawa „zgadnij co to?”.

Zabawa przy muzyce

Od godziny 12:00 do 14:00 zaplanowana jest zabawa przy muzyce, którą poprowadzi profesjonalny animator zaproszony przez firmę Getsix. To doskonała okazja, by potańczyć i świetnie się bawić w rytm ulubionych melodii.

Nauka pierwszej pomocy

Fundacja ERMED przeprowadzi warsztaty z nauki pierwszej pomocy. Uczestnicy będą mogli nauczyć się podstawowych technik ratunkowych, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach kryzysowych.

Informacje o niepełnosprawności

Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele będzie obecna na pikniku, aby udzielać informacji na temat niepełnosprawności. Ekipa działaczy na wózkach chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Stoisko z książkami

Stowarzyszenie STIRO przygotuje stanowisko „Przynieś książkę, weź książkę a nawet dwie”, które zachęca do wymiany książek. To świetna okazja, by wzbogacić swoją biblioteczkę i podzielić się literaturą z innymi.

Słodki poczęstunek

Na wszystkich gości będzie czekał słodki poczęstunek, który umili czas spędzony na pikniku. Dla dzieci przygotowano także specjalne atrakcje, które dostarczą im mnóstwo radości.

Rodzicielstwo Zastępcze w Polsce

Dlaczego jest potrzebne?

Rodzicielstwo zastępcze to forma opieki nad dziećmi, które nie mogą być wychowywane przez swoich biologicznych rodziców. Przyczyny tego mogą być różne – od przewlekłych chorób rodziców, przez uzależnienia, aż po przemoc domową. W Polsce, a szczególnie we Wrocławiu, w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa około 800 dzieci w 600 rodzinach.

Jak zostać rodzicem zastępczym?

Aby zostać rodzicem zastępczym, należy przejść około trzymiesięczne szkolenie. Program szkolenia obejmuje elementy prawa rodzinnego, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, a także podstawową wiedzę o uzależnieniach i instytucjach wspierających. Rodzice zastępczy otrzymują wsparcie specjalistów – psychologów, pedagogów i prawników.

Rodzicielstwo zastępcze a adopcja

Rodzicielstwo zastępcze różni się od adopcji. Adopcja jest procesem stałym, podczas gdy rodzicielstwo zastępcze jest tymczasowe. Rodzice adopcyjni przejmują wszystkie prawa i obowiązki rodziców biologicznych, natomiast rodzice zastępczy opiekują się dziećmi do momentu uregulowania ich sytuacji prawnej.

Wypowiedzi Ekspertów

Monika Jopek

„Dużymi krokami zbliża się święto rodzin zastępczych, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy was na piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Oprócz dobrej zabawy, będzie to okazja, by podziękować naszym rodzinom zastępczym za działania na rzecz dzieci.”

Anna Bytońska

„Rodzicielstwo zastępcze to forma opieki nad dziećmi pozbawionymi wsparcia rodziców biologicznych. Dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej, często mają za sobą bardzo trudne doświadczenia. Właśnie dla tych dzieci poszukujemy rodzin zastępczych!”

Najważniejsze Informacje

  • Piknik rodzinny odbędzie się w sobotę, 25 maja, w parku Lesława Węgrzynowskiego od 10:00 do 15:00.
  • Główne cele: podziękowanie rodzinom zastępczym i promocja rodzicielstwa zastępczego.
  • W programie: fotobudka, gry i zabawy terenowe, zabawa przy muzyce, nauka pierwszej pomocy, informacje o niepełnosprawności, stoisko z książkami, słodki poczęstunek.
  • Rodzicielstwo zastępcze jest tymczasową formą opieki nad dziećmi, różniącą się od adopcji.
  • Wrocław potrzebuje więcej rodzin zastępczych, aby zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom w domach dziecka.

Piknik rodzinny na Przedmieściu Świdnickim to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, zabawy i edukacji na temat rodzicielstwa zastępczego. To także szansa, by docenić ciężką pracę rodzin zastępczych i dowiedzieć się więcej o tym, jak można pomóc dzieciom potrzebującym miłości i wsparcia. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzysta 4 prawie gotowa – nowa inwestycja we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Następny artykułNowa wystawa w Galerii OP ENHEIM: Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.