Park Skowroni to obszar zieleni położony między osiedlami Gaj i Borek. Mimo sąsiedztwa dwóch innych parków (Południowego i Andersa) ma on swoich wiernych wielbicieli, zwłaszcza wśród biegaczy. A czy Wy już biegaliście po Parku Skowronim?
Powstanie Parku Skowroniego
Park Skowroni założono w 1967 roku i obecnie zajmuje teren o powierzchni ok. 25 ha. Dawniej na jego terenach znajdowały się cmentarze: katolicki oraz ewangelicko-luterański. Swoją nazwę Park zawdzięcza położonej w pobliżu Skowroniej Górze.
Skowronią Górę znajdziemy w rejonie ulic Borowskiej, Działkowej i Spiskiej. Na terenie Parku wciąż można znaleźć brukowaną ścieżkę będącą pozostałość po dawnej ulicy Am Lerchenberge, co oznacza Na Skowroniej Górze. W późniejszych latach nazwa ta została zmieniona na ul. Krynicką, natomiast od 1978 nie ma ona swojej oficjalnej nazwy.
Przyroda Parku Skowroni
Największym przyrodniczym atutem Parku są drzewa. Możemy się tam przespacerować urokliwymi alejkami tworzonymi przez takie gatunki jak brzozy, platany, lipy, a także topole. Oprócz popularnych w parkach klonów, lip i jesionów, znajdziemy tam również sosnę wejmutkę, dąb szypułkowy, klon srebrzysty czy leszczynę turecką. To ich piękny zapach możemy poczuć spacerując parkowymi alejkami wiosną oraz latem.
Jeśli chodzi o faunę, to spotkamy tam zwierzęta typowe dla parków, czyli wiewiórki i jeże. Jednak na szczególną uwagę zasługują występujące tam okazy kowalika oraz dzięcioła zielonego. Dzięki ich obecności Park jest świetnym miejscem do prowadzenia ornitologicznych obserwacji.
Sport i rekreacja w Parku
W Parku Skowroni utworzona została trasa biegowa o długości 1850 m. Wzdłuż trasy rozstawione są słupki kilometrowe, dzięki którym łatwiej kontrolować tempo biegu. Dodatkowo, nawierzchnia wyłożona z myślą o biegaczach, sprawia że bieganie tam jest bardziej komfortowe niż na zwykłych parkowych ścieżkach.
Na terenie Parku możemy także skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu oraz z boiska do siatkówki plażowej. Natomiast dzieci mogą wyszaleć się na placu zabaw wyposażonym w tor zręcznościowy. Oprócz toru, do dyspozycji dzieci, oddane zostały również standardowe atrakcje takie jak zjeżdżalnie i huśtawki.
Lokalizacja Parku Skowroniego:
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Park Juliusza Słowackiego we Wrocławiu – między naturą a miastem
- Wrocławskie historie: Park Grabiszyński – od starych cmentarzy do miejskiej atrakcji