Panorama Racławicka – dla wszystkich turystów przyjeżdżających do Wrocławia to must-see, a dla wielu mieszkańców czasami tylko atrakcja turystyczna o której kiedyś słyszeli.
Jeżeli należysz do tej drugiej grupy, warto zainteresować się Panoramą Racławicką. Niedawno Panorama przeszła sporą modernizację. Nowy charakter otrzymała mała rotunda, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany jest przebieg bitwy pod Racławicami.
Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana jest prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historia powstawania słynnego obrazu.
W dużej rotundzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory. Przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna i dla najmłodszych.
Komentarz podstawowy jest dostępny w 18 językach (nowością jest Polski Język Migowy).
Panorama Racławicka – niezwykły obraz o imponujących rozmiarach
Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie cykloramiczny obraz o imponujących rozmiarach. ,,Bitwa pod Racławicami” – to bezcenne malowidło autorstwa Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka umieszczone w specjalnie zaprojektowanej rotundzie. Dzięki specjalnej perspektywie, oświetleniu, oraz zaciemnionemu, krętemu podejściu, dzieło ,,przenosi” zwiedzających w czasy insurekcji kościuszkowskiej.
Budynek Panoramy Racławickiej, tzw. duża rotunda – realizacja architektoniczna autorstwa Ewy i Marka Dziekońskich, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Dolnośląskiego. Projekt budynku Panoramy Racławickiej powstał w 1956 roku, a zbudowano go w 1967 roku.
Modernizacja Panoramy Racławickiej
Projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” to największe z dotychczasowych przedsięwzięć inwestycyjnych towarzyszących ekspozycji we Wrocławiu słynnego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Podczas trwających blisko rok prac przearanżowana została przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zakres prac modernizacyjnych
Prace modernizacyjne obejmowały prace budowlane, w tym aranżację strefy wejścia i wyjścia. Dodatkowo przeprowadzony został zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej (m. in. systemu nagłośnienia i nowej aranżacji Małej Rotundy).
Panorama Racławicka – adres, kontakt
Panorama Racławicka znajduje się przy ul. Purkyniego 11, w Parku Słowackiego (w bliskiej odległości od Galerii Dominikańskiej i Muzeum Narodowego).
Panorama Racławicka – Godziny otwarcia:
Sezon zimowy (1.11–31.03):
pn. nieczynne
wt.–pt. 9:00–16:30
sob. 9:00–17:30
niedz. 9:00–16:30
Sezon letni (1.04–31.10):
codziennie 8:30–19:00
Uwaga: pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni – na pół godziny przed zamknięciem.
Bilety:
normalny: 50 zł
ulgowy: 35 zł
rodzinny: 35 zł/os. (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wielu 7–15 lat)
specjalny: 10 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów)
Z biletem do Panoramy Racławickiej zwiedzicie bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie
Więcej informacji: tutaj
Jak dojechać do Panoramy Racławickiej?
Panorama Racławicka znajduje się w bliskiej odległości od wrocławskiego Rynku. Dojedziecie tutaj właściwie każdą możliwą opcją transportu miejskiego.
- Z Dworca Głównego do Panoramy jest około 1,5 km odległości (20 minut pieszo).
- Z przystanków autobusowych (linia A) i tramwajowych (linie 2, 4, 10, 16, 33) dzieli Was około 150 metrów odległości. Najlepiej wysiąść na przystanku przy Urzędzie Wojewódzkim lub Galerii Dominikańskiej i przejść przez Park Słowackiego.
Parking w pobliżu Panoramy Racławickiej
Jeśli poruszacie się samochodem. To warto rozważyć parking w niedalekiej odległości. Koszt parkingu w zależności od strefy wynosi od ok. 3 – 7 zł za godzinę parkowania)
- parking podziemny na Placu Nowy Targ
- parking za Galerią Dominikańską, obok Muzeum Poczty i Telekomunikacji
- parking w Galerii Dominikańskiej
- parking przy Hali Targowej
- parking przy Urzędzie Wojewódzkim
- parking tuż przy Panoramie (choć zwykle ciężko tu znaleźć miejsce).
Sprawdź również inne znane atrakcje we Wrocławiu:
Co zobaczyć we Wrocławiu w dwa dni? [TRASA ZWIEDZANIA + MAPA]