Pączki wrocławskie pojawiły się kilka lat temu we wrocławskich cukierniach. To powrót do przedwojennej, karnawałowej tradycji, kiedy to te nadziewane konfiturą śliwkowo-cynamonową pączki można było kupić w każdej cukierni. Specjalnie dla naszych czytelników na tłusty czwartek, zdobyliśmy dla Was przepis od Cupcake Factory na pyszne pączki po wrocławsku.
,,Ciasto jest proste w przygotowaniu, nie wymaga długiego wyrabiania i na pewno każdemu wyjdzie. Wprawdzie nie na wszystkich pączkach wyszła mi „obwódka”, ale zwalam to na dość niską temperaturę tego dnia w mieszkaniu. Za to w smaku pączki wrocławskie są obłędne. Samo ciasto – puszyste jak chmurka. Do tego cynamonowo-śliwkowe nadzienie – zaskakująco dobrze pasuje do pączków. No i odrobina wanilii na lukrze. Pączki polecam nie tylko wrocławianom ;)” – mówi Żaneta z Cupcake Factory.
Składniki na ok. 15 pączków wrocławskich:
-270 g mąki pszennej luksusowej
-125 ml letniego mleka
-40 g świeżych drożdży
-45 g cukru
-6 żółtek
-100 g masła
-1 łyżka wódki
(składniki powinny być w temp. pokojowej)
Nadzienie:
-1 ½ łyżeczki cynamonu
-300 g dżemu śliwkowego
Lukier:
-1 szklanka cukru
-½ szklanki wody
-1 laska wanilii
Przygotowanie:
1. Drożdże rozpuszczamy w mleku, dodajemy połowę mąki, mieszamy i odstawiamy zaczyn do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
2. W międzyczasie roztapiamy masło, a żółtka ucieramy z cukrem na jasny krem.
3. Do wyrośniętego zaczynu dodajemy wszystkie pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto za pomocą łyżki. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia, aż podwoi objętość.
4. Dżem śliwkowy łączymy z cynamonem.
5. Ciasto nabieramy za pomocą łyżki (każda porcja po 40-50 g) i w zależności od tego, czy chcemy nadziewać przed czy po smażeniu:
– formujemy okrągłe, lekko spłaszczone bułeczki i układamy je na omączonym blacie (a nadziewać będziemy je po usmażeniu).
– lub w omączonych dłoniach formujemy płaski placek, nakładamy na środek trochę nadzienia i łączymy brzegi. Formujemy kulkę i kładziemy na posypanym mąką blacie.
6. Pączki przykrywamy ściereczką i zostawiamy, aby podwoiły objętość. Następnie smażymy w temperaturze 175-180ºC z obu stron.
7. Jeśli nie nadziewaliśmy pączków przed smażeniem, robimy to teraz za pomocą rękawa cukierniczego i specjalnej końcówki.
8. Jeszcze ciepłe smarujemy lukrem: wodę z cukrem gotujemy przez ok. 10 minut, aż zrobi się ciągnąca. Studzimy, dodajemy nasiona z laski wanilii i ucieramy do białości. Jeśli będzie za gęsty, rozcieńczamy ciepłą wodą. Można też posypać pączki cukrem pudrem.
Smacznego!
Inne przepisy znajdziecie na: www.cupcakefactory.pl