Święty Franciszek, błogosławiona rodzina Ulmów oraz Mały Dobosz – to nowe postacie, które pojawią się w Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2024. Już po raz 13. Orszak przejdzie ulicami Wrocławia do betlejemskiej szopki na rynku. Po uroczystym pokłonie Trzech Króli rozpocznie się góralski koncert kolęd w wykonaniu zespołu Trebunie Tutki.

Stolica Dolnego Śląska jak co roku przyłącza się organizacji największych jasełek na świecie – jest w gronie ponad 750 miejscowości, przez które przejdą uroczyste orszaki – wyjaśnia Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy OTK we Wrocławiu. W tym roku prowadzi nas hasło: „W jasełkach leży!”, które zwraca uwagę na siłę i niewinność Bożej Dzieciny.

Dlatego też w orszakowych nowościach 2024 będzie sporo nawiązać do dziecięctwa Jezusa.
W kolumnie orszakowej pojawi się błogosławiona rodzina Ulmów, która niesie przesłanie, jak ważny w rodzinie jest każdy: i dorosły, i dziecko. Podkreślona jest siła rodziny i wartość jej codziennego świadectwa życia.

Na trasie Orszaku towarzyszyć nam będzie też Mały Dobosz – chłopiec z bębenkiem, który dźwiękiem budzi i motywuje ludzi do czynienia dobra. Nawiązuje on również do postaci małych dzieci Ulmów, bo choć były małe i nie umiały walczyć – dziś stanowią o sile całej beatyfikowanej rodziny. Dzieci przez swoje dziecięctwo i słabość są bardzo ważne dla świata – motywują (dorosłych) do czynienia dobra, do miłości, wzruszają, uwrażliwiają na potrzeby innych – mówi Lilianna Sicińska, jedna z organizatorek OTK. Mały Dobosz będzie szedł na początku Orszaku, budząc i sygnalizując wraz z Latarnikiem (który rozświetla mrok) i Gwiazdorem (który pokazuje, kierunek) drogę do Jezusa.

W kolumnie orszakowej nie sposób będzie nie zauważyć także Św. Franciszka. Dlaczego św. Franciszek? Bo w tym roku przypada 800. rocznica przygotowania przez tego świętego pierwszej szopki oraz spisania reguły franciszkańskiej. Ważny jest też fakt, że Wrocław był pierwszym miejscem na ziemiach polskich, do którego dotarli franciszkanie (rok 1236).

Oczywiście nie zabraknie też postaci aniołów, pastuszków, rycerzy czy dwórek, a dla uczestników Orszaku przygotowane będą śpiewniki i korony. Zaangażowanych zostało ponad 200 aktorów – od najmłodszych przedszkolaków po uczniów i młodzież. W organizację włączają się także wrocławskie szkoły i wspólnoty. Wszystkich zaś, którzy chcieliby pomóc w orszakowych przygotowaniach zapraszamy do kontaktu: wroclaw@orszak.org lub przez www.facebook.com/OrszakTrzechKróliweWrocławiu

Orszak wyruszy z Ostrowa Tumskiego (Most Tumski) 6. stycznia 2024 r. o godz. 12.30. Przejdzie tradycyjnie: przez ulicę Piaskową, Oławską do rynku, który tego dnia zmieni się w symboliczne Betlejem.

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu

6 stycznia 2024, godz. 12.30

Start: Katedralna 4, Ostów Tumski

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCo robić za darmo we Wrocławiu? 8 pomysłów na styczeń
Następny artykułCo robić we Wrocławiu, gdy jest zimno? 3 pomysły na chłodne dni
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.