opiekunka osób starszych

Zauważamy, że liczba ogłoszeń pracy dla opiekunek osób starszych stale rośnie. To z kolei sprawia, że o zatrudnieniu w roli opiekunki seniora zastanawia się więcej osób. Jeśli zastanawiasz się, czy praca w opiece to dobry wybór dla Ciebie, zapoznaj się z tym artykułem.

Poniżej wymieniamy pożądane cechy, jakimi powinna się wyróżniać opiekunka osób starszych. Artykuł powstał we współpracy z firmą świadczącą usługi opiekuńcze i pielęgniarskie – Centrum Językowe Konik. 

Dobra opiekunka osób starszych 

Należy podkreślić, że nie ma jednego zestawu cech, który zadecyduje o tym, że sprawdzimy się w roli opiekunki osób starszych. Każdy z nas jest inny. Możemy jednak wyszczególnić kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed złożeniem aplikacji na stanowisko opiekuna osób starszych.

Znajomość języka niemieckiego 

Pracę w opiece można znaleźć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prawdą jest, że zarobki w Niemczech są o wiele wyższe, dlatego bardzo duża liczba Polek decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Warto przed wyjazdem do pracy podszkolić język, którym będziemy się posługiwać. Na pewno wywiązanie się z obowiązków opiekunki, bez znajomości języka, w którym komunikuje się nasz podopieczny, może być uciążliwe albo wręcz niewykonalne. Dlatego opanowanie języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym jest absolutną podstawą do tego, by podjąć pracę jako opiekun osób starszych. 

Posiadanie podstawowej wiedzy medycznej 

Opieka nad osobą starszą to wielka odpowiedzialność. Kiedy nasz podopieczny cierpi na określone choroby, powinniśmy być świadome ich przebiegu. Głównym zadaniem opiekuna osób starszych jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest, aby umieć się odpowiednio zachować w sytuacji, kiedy zdrowie lub życie podopiecznego będzie zagrożone. Osoba zastanawiająca się nad podjęciem pracy w zawodzie opiekuna lub opiekunki musi więc posiadać podstawową wiedzę z zakresu chorób geriatrycznych.

Empatia

Empatia to jedna z najbardziej pożądanych cech opiekunek osób starszych. Wiele osób błędnie uważa, że praca opiekunki opiera się na pielęgnacji osób starszych i schorowanych, podawaniu leków, zmianie opatrunków, dbaniu o porządek w domu podopiecznego i przygotowanie posiłków. To jednak wiele więcej. Opiekun osób starszych staje się pewnego rodzaju towarzyszem, a często nawet przyjacielem seniora. Dlatego ważne jest, aby opiekun potrafił obchodzić się z osobą starszą jak z równą sobie, czyli z należytym z szacunkiem.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZ Wrocławia polecimy do Budapesztu! [SPRAWDŹ KIEDY, CENY BILETÓW]
Następny artykułZłota Pinezka Google dla ZOO Wrocław Afrykarium – wyróżnienie dla najlepszej atrakcji na Dolnym Śląsku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.