Ogród Staromiejski we Wrocławiu: bajkowa karuzela, plac zabaw Alicji w Krainie Czarów i Teatr Lalek

0
fot. Małgorzata Braszka

Ten przepiękny ogród w pobliżu fosy miejskiej i w niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku skrywa w sobie wiele atrakcji dla małych i dużych mieszkańców oraz turystów. Ogród Staromiejski (zwany również Parkiem Mikołaja Kopernika) zlokalizowany jest przy Teatrze Lalek. Pięknie utrzymany, z dużą ilością zieleni, świetnym placem zabaw oraz bajkową karuzelą jest bez wątpienia miejscem wartym do odkrycia.

W ciągu dnia spotkacie tu rodziny z bawiącymi się na placu zabaw dziećmi, randkowiczów przesiadujących na ławkach wśród zieleni i kwiatów oraz przesiadujących na trawie mieszkańców – spragnionych odrobiny wytchnienia od zgiełku ulicy.

Warto pamiętać, że do ogrodu wolno wchodzić z psami tylko na smyczy, nie wolno poruszać się po nim rowerem. Bramy parku są zamykane na noc, z ogrodu możecie korzystać od godz. 9:00 do godz. 22:00 (lub 21:00).

fot. Małgorzata Braszka

Historia Ogrodu 

Ogród Staromiejski dawniej nazywał się Zwingergarten i powstał w II połowie XVIII wieku. Początkowo na jego terenie znajdowała się strzelnica. W XIX wieku znajdowała się tu również oranżeria oraz ogród warzywny. Wiele z tych elementów uległo jednak zniszczeniu podczas II wojny światowej

Współczesny wygląd Ogrodu zawdzięczamy remontowi z 2010 roku. Odtworzono m.in fontannę z figurą chłopca z łabędziem, powstał plac zabaw, zainstalowano karuzelę dla dzieci i wolierę dla ptaków.

fot. Małgorzata Braszka

Bajkowa Karuzela

Charakterystycznym elementem ogrodu jest francuska kolorowa karuzela. Za jedyne 3 zł można skorzystać z 3 minutowej przejażdżki na jednym z bajkowych koni lub w gondoli. Karuzela ozdobiona jest malunkami z wizerunkiem wrocławskich zabytków.

Karuzela czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11:00 – 19:00.

UWAGA: Z karuzeli można korzystać jedynie przy dobrej pogodzie.

Przy karuzeli znajdziecie również wózek z watą cukrową.

fot. Małgorzata Braszka

Zabytkowa woliera z ptakami

Na terenie Ogrodu Staromiejskiego znajduje się oryginalna woliera dla ptaków. Została tutaj zainstalowana po remoncie w 2010 roku. W klatce można zobaczyć piękne białe gołębie.

fot. Małgorzata Braszka

Plac zabaw Alicji w Krainie Czarów

Dzieci chętnie skorzystają na pewno z dobrze zagospodarowanego placu zabaw, na którym znajdują się m.in. huśtawki, bujaki, zestawy sprawnościowe, karuzele i piaskownica.

Plac zabaw ma ciekawy kształt elipsy i podłoże w szachownicę inspirowane opowieściami o Alicji w Krainie Czarów.

Teatr Lalek

Nie możemy również pominąć Teatru Lalek znajdującego się na terenie ogrodu. A w szczególności letniej sceny, która w sezonie wypełnia się licznymi spektaklami i wydarzeniami.

fot. Małgorzata Braszka

Hotel Altus Palace

Tuż przy Ogrodzie Staromiejskim znajduje się zabytkowy budynek dawnego Pałacu Leipzigera, dziś Hotel Altus Palace. Odrestaurowane, historyczne wnętrza wzbogacono o nowoczesne, artystyczne aranżacje.

Remont ukończono w 2022 roku, a budynek odzyskał dawny blask i wygląda na prawdę świetnie!

fot. Małgorzata Braszka

Godziny otwarcia Ogrodu Staromiejskiego

od kwietnia do sierpnia bramy ogrodu otwarte są w godz. 9:00 – 22:00
od września do marca z ogrodu można korzystać w godz. 9:00 – 21:00

Lokalizacja: ul. Teatralna, Wrocław

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ołbiński Ogród Otwarty – czyli jedyny taki ogród społeczny we Wrocławiu

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWraca Kino w Ogrodzie – Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
Następny artykułZielony teren, muzeum, klasyczne samochody i piękne trasy na spacery – Zamek Topacz pomysłem na długi weekend!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.