Koniec grodzenia płotem. Impreza uświetniająca oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego odbyła się 8 czerwca. O godzinie 10.00 nastąpiło otwarcie obiektu. Zabawa trwała do 15.00. Muzyka w plenerze, historyczne opowieści, atrakcje dla dzieci, wybijanie okolicznościowych monet. Operator, który intensywnie przygotowuje się do otwarcia na wzgórzu kawiarni i restauracji, częstował wrocławian i wrocławianki kawą oraz słodkościami.
Przedpremierowo Miasto pokazywało Bastion Sakwowy w marcu. Efekt wizualny był już zbliżony do końcowego, ale brakowało jeszcze między innymi zieleni. Formalnie był to plac budowy. Przewodnicy oprowadzali dwudziestoosobowe grupy w kaskach. Od soboty to wzgórze stanie się otwartą przestrzenią publiczną, którą każdy będzie mógł odwiedzić bez biletowania i liczenia chętnych. Monitorowaną, chronioną przez 24 godziny na dobę, ale otwartą tak jak miejski park albo deptak.
Co i kiedy jeszcze będzie odnawiane?
– Wrocław powinien pójść za ciosem. Zamierzamy jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety – deklaruje prezydent Jacek Sutryk.
To nie koniec zmian, do których ma dojść w najbliższych miesiącach i latach. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje projekt remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej i małej architektury (rewitalizacja miałaby objąć źródełko Freytaga). ZZM zakończy projektowanie prawdopodobnie do końca roku. Przy realizacji tego „zielonego” programu dla okolic wzgórza, Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Poprawiona ma być także dostępność obiektu. Na Bastion będzie można łatwiej dostać się od strony Parku Staromiejskiego po przeciwnej stronie ul. Piotra Skargi: ZDiUM przygotuje w tym miejscu nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną. Zniknie zatoka dla autobusów po wschodniej stronie ul. Piotra Skargi. Ten projekt ma być gotowy jesienią. Realizacja w przyszłym roku. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony wlotu w Podwale ul. Komuny Paryskiej.
Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie (choć obserwacji gwiazd na pewno tam nie będzie, nocne niebo nad Wrocławiem nie jest już tak ciemne, jak kilkadziesiąt lat temu). W ramach trzeciego etapu Miasto zajmie się też kazamatami w północnym stoku wzgórza.
– Otwarte pozostaje także pytanie o zamknięcie wzgórza wysokim akcentem. W tym wypadku o wiele za wcześnie na deklaracje. Oryginalna glorieta mieściła punkt widokowy i cukiernię, jednak nie był to pojemny obiekt: w rzeczywistości połowę jego kubatury zajmowała klatka schodowa – mówi prezydent Jacek Sutryk. W przypadku inwestycji budowlanych na Bastionie Sakwowym konieczne jest też między innymi uzgodnienie z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zamknięcie tych ustaleń dokumentem w postaci planu miejscowego. MPZP dla tego miejsca jest w trakcie opracowywania.
– Gdybyśmy ustalili warunki brzegowe, co może powstać w miejscu dawnej gloriety, moglibyśmy ogłosić konkurs na taki obiekt. Na dziś pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia: czy tam budować, a jeśli budować, to czy glorietę w formie historycznej – dodaje prezydent Wrocławia.
Dotychczasowe prace na Bastionie Sakwowym kosztowały około 30 milionów złotych. W ramach tych robót wykonano:
- Remont pawilonu perystylowego w parterze (przyszłej restauracji) o powierzchni ok. 460 m2.
- Remont kawiarni w przyziemiu kolumnady (powierzchnia zabudowy ok. 375 m2) oraz placu z fontanną, dróg i podjazdów.
- Obiekt został już częściowo dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi w wózkach oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej (podjazdy alejkami w bocznych częściach wzgórza), jednak w tym zakresie standard będzie nadal podnoszony – do września od strony promenady nad fosą pojawi się ruchomy podest z windą przy schodach, które prowadzą na plac z fontanną.
- Nasadzenia zieleni (na obiekcie jest także roślinność w donicach).
- Z mniejszych instalacji: od strony ul. Nowej są już stojaki rowerowe. Działa też iluminacja obiektu, która w nocy będzie jednak pracować w trybie niewielkiej mocy (10%) – ze względu na komfort mieszkańców kamienic przy sąsiadującej z obiektem ul. Nowej oraz w trosce o dobrostan ptaków i nietoperzy.