Każdy właściciel ogrodu lub większej działki zastanawia się jak w atrakcyjny sposób zaaranżować jej teren. Standardowym rozwiązaniem jest zasadzenie kwiatów, krzaczków czy drzew, a także prowadzenie ogródka warzywnego.
Innym, nieco mniej powszechnym pomysłem na piękny ogród jest oczko wodne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Centrum życia rodzinnego
Zakładając oczko wodne tworzymy wyjątkową przestrzeń w swoim ogrodzie. Oczko wodne ma szansę zostać centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. To świetne miejsce na błogi relaks i odpoczynek. Kojące dźwięki dobiegające ze zbiornika sprawią, że poczujemy spokój i maksymalne odprężenie po długim dniu w pracy. W takim otoczeniu można się zdrzemnąć, poczytać ulubioną lekturę lub po prostu posiedzieć w ciszy. Najmłodsi mogą w tym czasie obserwować i karmić hodowane w oczku ryby, pobawić się z żabami i innymi stworzeniami, które na zwykłym lądzie trudno spotkać. Gdy przy oczku potrzebne będą prace porządkowe, wspólnie z rodziną można się tym zająć i razem spędzić pożytecznie czas.
Atrakcyjna dekoracja
Oczko wodne to oczywiście piękna i efektowna dekoracja ogrodu. Należy pamiętać, że będzie odgrywać taką rolę jedynie jeśli będzie zadbane i regularnie czyszczone. W odwrotnym przypadku w bardzo szybkim czasie stanie się zakałą otoczenia. Dużą zaletą tej atrakcji jest fakt, że oczko wodne pasuje do każdego typu ogrodu. Jego pojemność należy dopasować do wielkości ogrodu, w tych małych można postawić na mini-oczka z formy. Na efekt wizualny wpływa także oświetlenie oczka, które robi wrażenie szczególnie w nocy.
Poprawa mikroklimatu
Rzadko się o tym mówi, ale oczko w naszym ogrodzie ma znaczący wpływ na klimat. Parująca z niego woda sprawia, że powietrze jest lepiej nawilżone, a to pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Wysoka wilgotność powietrza ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami lub chorobami układu oddechowego. Podczas upalnego lata, wilgotne powietrze wkoło oczka wodnego również będzie dla nas zbawieniem.
Hodowla ryb
Oczko wodne to nie tylko roślinność, ale również ryby. Najczęściej hodowanymi w oczkach wodnych rybami są karasia, karpie koi, złote liny, jesiotry, topłygi, czy złote ortfy. Hodowla ryb może być ciekawym i zajmującym doświadczeniem. Należy dbać o warunki ich życia i codziennie doglądać, karmić. Dla dzieci może być to nauką odpowiedzialności, a dla dorosłych zajęciem pozwalającym na chwilę oderwać się od codzienności.
Partner artykułu: Akwarystyczny24.pl