Nowy sezon 2023 / 2024 we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

0

Sezon Pantomimy rozpoczął się objazdami przedstawienia „Mikrokosmos” w pięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku, gdzie brakuje teatrów instytucjonalnych. Te objazdy z plenerowym spektaklem znacząco zwiększają dostępność do wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Dolnego Śląska i niwelują bariery ekonomiczne w dostępie do teatru. To wszystko było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Kolejnym krokiem w sezonie jest cykl spotkań PANTO TAŃCZY, który cieszy się ogromnym powodzeniem

Powstał on z potrzeby budowania wspólnoty w ruchu, bliskości i otwartości w tańcu i zabawie. Pierwsze spotkanie tego sezonu, zatytułowane „Jak w filmie”, odbędzie się 1 września w Ogrodzie – Scenie Leniej przy ul. Dębowej. To wyjątkowa okazja, by przenieść się tanecznym krokiem w czasie i przestrzeni – od Hollywood po Bollywood, od kultowych tanecznych duetów do baśniowych musicali. Kierunek podróży będzie wyznaczany przez ulubione filmy i kultowe sceny taneczne. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Twoja Stara.

Drugie spotkanie z cyklu PANTO TAŃCZY odbędzie się 19 września w ramach Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC.

W nowym sezonie Teatr Pantomimy wraca także do korzeni i łączy tradycję z nowoczesnością poprzez STUDIO PANTOMIMY

To właśnie Studio Pantomimy, działające przy Teatrze Polskim, zapoczątkowało powstanie Wrocławskiego Teatru Pantomimy w 1956 roku i kształciło przyszłych adeptów sztuki mimu przez lata. Teraz Studio Pantomimy powraca, oferując edukację zarówno w technice pantomimy, jak i w zakresie współczesnych technik pracy z ciałem, ruchem oraz dramaturgii teatru ruchu. Zajęcia odbywać się będą w weekendowych zjazdach raz w miesiącu.

We wrześniu Wrocław stanie się dolnośląską stolicą tańca podczas Festiwalu Przestrzenie Sztuki TANIEC, który odbędzie się w dniach 16-27 września 2023 roku

W Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zobaczymy teatralne premiery, przedstawienia gościnne, warsztaty oraz kino tańca. Trzy premiery spektakli tanecznych zostaną zaprezentowane przez laureatów konkursu na premierę kameralną ogłoszonego w czerwcu 2023 roku. Spośród wielu zgłoszeń wybrane zostały trzy przedstawienia.

W listopadzie 2023 roku będzie miała miejsce premiera spektaklu „Czyż nie dobiła się koni?” w reżyserii Radosława Rychcika

Akcja tego przedstawienia rozgrywa się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki i opowiada o biedzie, głodzie, walce o przetrwanie oraz o marzeniach i wytrwałości. Spektakl ten, łączący elementy teatru dramatycznego, teatru ruchu i pantomimy, przeniesie widzów do świata konkursu tanecznego, gdzie główną nagrodą jest duża suma pieniędzy.

Kolejną premierą, którą można spodziewać się w kwietniu/maju 2024 roku, jest „CHOPIN” w reżyserii Jędrzeja Piaseckiego

Ten spektakl będzie się skupiał na postaci najważniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Przez muzykę Chopina, uważaną za wyjątkową wykładnię polskości, spektakl będzie badał tajemnice i paradoksy związane z życiem i twórczością kompozytora. To będzie okazja do spojrzenia na Chopina z zupełnie nowej perspektywy, poza oficjalnym narracją.

W czerwcu 2024 roku odbędzie się premiera „PŁYNIEMY” w reżyserii Weroniki Pelczyńskiej

Spektakl ten będzie się skupiał na tematyce oceánów jako wspólnego dziedzictwa ludzkości. Autorzy pytają, czy można patrzeć na ciało ludzkie podobnie, jak na obszary morskie, i czy takie spojrzenie pozwoli nam lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w naszym ciele oraz to, co jest wspólne i jednostkowe. Muzyka Chopina, która często jest uważana za symbol polskości, stanie się w spektaklu nie tylko źródłem dziedzictwa narodowego, ale także portalem do zakamarków ludowych podań i historii, które pozostają niewyczerpane źródło inspiracji.

Nowy sezon We Wrocławskim Teatrze Pantomimy obiecuje nie tylko artystyczne emocje, ale także głębokie refleksje nad naszą historią i kulturą. To okazja do odkrywania sztuki w różnych jej aspektach i doświadczania magii teatru pantomimy oraz tańca.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNajpiękniejsze parki krajobrazowe na Dolnym Śląsku [CZĘŚĆ 2]
Następny artykułPierwszy autobus elektryczny już we Wrocławiu! MPK prezentuje nowy pojazd
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.