Noc Muzeów w Muzeum Architektury! Nocny Bazarch (targi książek o architekturze i mieście) oraz zwiedzanie

0

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Architektury będzie Nocny Bazarch, czyli najlepsze w Polsce targi książek o architekturze i mieście!

Książki o architekturze, mieście, wsi i krajobrazie, projektowaniu i planowaniu, o zabytkach, dziedzictwie, sztuce w mieście i zieleni w mieście, a także miejskiej kulturze. Historia i teoria architektury, biografie i monografie. Gadżety, plakaty, komiksy, książki. Targi rozpoczną się już o godzinie 16.00.

Muzeum zaprasza też do nocnego zwiedzania wystawy „Trouble in Paradise” – wyjątkowej opowieści o współczesnym krajobrazie polskiej wsi. Wystawa zaprojektowana na Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, ma polską premierę właśnie we Wrocławiu.

Autorzy wystawy – zespół PROLOG+1 – założyli, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów to właśnie obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Potraktowali je więc jako samodzielny obszar badań, a efekty ich poszukiwań można zobaczyć właśnie na wystawie w Muzeum Architektury. Okazuje się, że ideał życia pod miastem ma krótki termin przydatności. Pandemia, która nasiliła na całym świecie proces migracji na tereny podmiejskie, wydobyła na światło dzienne trudności, z jakimi od lat zmaga się polska prowincja — m.in. brak komunikacji publicznej, powszechnego dostępu do internetu czy integracji między „przybyszami” a rdzennymi mieszkańcami.

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie niewątpliwie spotkanie z konserwatorem zabytków Piotrem Pelcem, który opowie o renowacji rzeźby „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” autorstwa Władysława Hasiora. Znajdujący się na trawniku przed wejściem głównym do Muzeum Architektury model pomnika został wykonany w latach 1966-1968. Do realizacji pomnika nigdy nie doszło, a rzeźba została zakupiona w 1971 roku przez Muzeum Architektury we Wrocławiu i ustawiona w miejscu, w którym stoi do dziś.

Program Nocy Muzeów 2022:

16.00-24.00: Bazarch – targi książek o architekturze i mieście

18.00-24.00: zwiedzanie wystawy Trouble in Paradise

20.00: renowacja pomnika „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” autorstwa Władysława Hasiora; prezentacja konserwatora zabytków Piotra Pelca

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu stanęła nietypowa kilkumetrowa rzeźba Skrzydlaka Miejskiego! Co oznacza?
Następny artykułWrocław: Europa na Widelcu 2022. Powrót kulinarnego święta na wrocławski Rynek
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.