Tegoroczna XXVII edycja konkursu Piękny Wrocław pokazała architekturę na wysokim poziomie. Z każdym rokiem Kapituła ma trudniejsze zadanie do wykonania wybierając te najlepsze, najciekawsze – podkreślił Piotr Fokczyński przewodniczący Kapituły rozpoczynając uroczystość

W obecnej, XXVII edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, otrzymuje 5 obiektów:

Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Łukasz Reszka, współpraca: Bartosz Zięba, Jerzy Kopka, Anna Okoń, Wrocław
Inwestor: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Wrocław
Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca:PB Inter-System SA, Wrocław Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM s.c., Legnica
Wyróżnienie_MOH_centrum_historii_zajezdnia_ul._Grabiszyńska_184_001

Budynek biurowy, Podwale 7
Autor: Make Grupa Projektowa Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław
Inwestor: Arkadiusz Osiak Sp. k., Wrocław
Wykonawca: Savi Sp. z o.o., Oborniki Śląskie
Wyróżnienie_MOH_budynek_biurowy_ul._Podwale_7_003

Remont i przebudowa segmentu budynku mieszkalnego wielorodzinnego,
pl. Biskupa Nankiera 14
Autor: VROA ARCHITEKCI / ch+ architekci – Agnieszka Hałas, Grzegorz Kaczmarowski, Patryk Kusz, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski, Wrocław
Inwestor: Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o., Wrocław Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocław
Wykonawca: REMOS s.c. Dariusz Moskowski Katarzyna Moskowska, Wrocław

                                    Wyróżnienie_MOH_remont_i_przebudowa_budynku_pl._Nankiera_14_003

Budynek biurowy C1, ul. Robotnicza 46b
Autor: Paweł Spychała Pracownia Projektowa – Paweł Spychała, Wrocław
Inwestor: DeLaval Operations Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: ARPOL Sp. z o.o., Wrocław

Wyróżnienie_MOH_budynek_biurowy_C1_ul._Robotnicza_46_003

Budynek Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej,
ul. Chemiczna 4
Autor: CREOPROJECT Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych – Bartosz Żmuda, Wrocław
Inwestor: Politechnika Wrocławska
Wykonawca: OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o., Wrocław

Wyróżnienie_MOH_biblioteka_wydziału_architektury_ul._Chemiczna_4_002

Ponadto do nagrody specjalnej nominowane są obiekty wyróżnione w poprzedniej, XXVI edycji konkursu:

Przebudowa zabytkowych budynków dawnej stajni i wozowni na potrzeby laboratoriów badawczych KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, ul. Pracka 3 i 3a
Autor: archit. Piotr Zybura – Piotr Zybura, Agnieszka Gałwiaczek, współpraca: Aleksandra Górecka, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Sylwian Moska, Iga Peruga, Paweł Szyport, Wrocław
Inwestor: KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe, Wrocław
Wykonawca: Starcorp SA, Wrocław

Wyróżnienie_MOH_stajnia_i_wozownia_ul._Pracka_3_i_3a_001

HYDROPOLIS – Centrum wiedzy o wodzie, ul. Na Grobli 19-23
Autor: Studio EKA Pracownia Projektowa – Ewa Kinecka, Wrocław
ART FM – Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz, Kraków
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z .o.o., Wrocław

Wyróżnienie_MOH_hydropolis_ul._Na_Grobli_19-23_002

Hotel PIAST, ul. Gen. Józefa Piłsudskiego 98
Autor: Firma Projektowa Kwolek & Januszkiewicz – Marta Kwolek-Januszkiewicz, Grzegorz Januszkiewicz, Magdalena Kozak, Justyna Surma-Pietruszka, Anna Chrzanowska, Michał Płoucha, Antonina Pawłowa, Elżbieta Bester, Barbara Majchrzak, Wojciech Szlachcic, Wrocław
Inwestor: Rafin Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Silkbau Sp. z o.o., Wrocław

Wyróżnienie_MOH_hotel-piast_ul._Piłsudskiego_98_004

Pałac Oppersdorffów, ul. Wierzbowa
Autor: Medusa Group Sp. z o.o. Sp. k., Bytom
Inwestor: TENALI INVESTMENTS Sp. z o. o. LISTERA Sp. k., Warszawa
Wykonawca:Skanska SA, Warszawa

            Wyróżnienie_MOH_pałac_oppersdorffów_ul._Wierzbowa_003

Nagrodę specjalną w kategorii modernizacja obiektu historycznego, po ocenie obiektów wyróżnionych w XXVI i XXVII edycji konkursu, otrzymuje:

HYDROPOLIS – Centrum wiedzy o wodzie, ul. Na Grobli 19-23
Autor: Studio EKA Pracownia Projektowa – Ewa Kinecka, Wrocław
ART FM – Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz, Kraków
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z .o.o., Wrocław

W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

Wyróżnienie:

Budynek biurowo- usługowy, ul. Ślężna 102-106
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Bartosz Łukaszewicz, Marcin Dziewoński, Miłosz Wróbel, Wrocław
Inwestor: Hilten Sp. z o.o. Ślężna Park Sp. k., Wrocław
Wykonawca: MKW Budownictwo Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław

Wyróżnienie_BUP_budynek_biurowo_usługowy_ul._Ślężna_102-106_002

Wyróżnienie:

Centrum Edukacji Międzynarodowej – Wrocław, ul. Racławicka 101
Autor: NS Architekci – Bartosz Narożny, Wojciech Szklarczyk, Wrocław
Inwestor: Fundacja Edukacji Międzynarodowej, Wrocław
Wykonawca: Karmar SA, Warszawa

Wyróżnienie_BUP_centrum_edukacji_międzynarodowej_ul._Racławicka_101_001

Wyróżnienie:

Długosza Business Park, ul. Długosza 48-60
Autor: AP SZCZEPANIAK Spółka z o.o. Sp. k. – Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Agnieszka Szczepaniak, Ewelina Ożóg, Ewelina Wojtasik, Radosław Zając, Ewa Englart Wrocław
Inwestor: Triada-Dom Wachowiak Śliwiński Sp. j., Trzebnica
Wykonawca: Triada-Dom Wachowiak Śliwiński Sp. j., Trzebnica

             Wyróżnienie_BUP_długosza_business_park_ul._Długosza_48-60_003

3. nagroda

Budynek biurowo-usługowy NICOLAS BUSINESS CENTER, ul. św. Mikołaja 18-19
Autor: Wrocławskie Biuro Inwestorskie Wrocławskiego Oddziału PZITB Sp. z o.o., – Krzysztof Masełkowski, Paweł Niedbalski, Wrocław
Inwestor: GLOBAL 2016 Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław
Wykonawca: ISB Budownictwo Sp. z o.o., Wrocław

III_miejsce_BUP_nicolas_business_center_ul._Św._Mikołaja_18-19_004

2. nagroda

Budynek biurowo-usługowy PROMENADY ZITA, ul. Antoniego Słonimskiego
Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Karolina Bielak, Anna Haudek, Anna Puchała, Natalia Rowińska, Wrocław
Inwestor: Vantage Development SA, Wrocław
Wykonawca: Erbud SA, oddział Wrocław

II_miejsce_BUP_promenady_zita_ul._Słonimskiego_001

1. nagroda

Zespół budynków biurowo-usługowych PEGAZ, ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Ruska, ul. Grabarska
Autor: Autorska Pracownia Architektury HUBKA – Andrzej Hubka wraz z zespołem APA HUBKA, Wrocław
Inwestor: UBM TIMES Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Porr Polska Construction SA, Warszawa

I_miejsce_BUP_pegaz_ul._Ruska_ul._Grabarska_ul._Kazimierza_Wielkiego_002

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

Wyróżnienie:

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych OLIMPIA PORT WATERFRONT, ul. Marca Polo  33-39, Ferdynanda Magellana 1
Autor: Autorskie Studio Projektowe Archicom Dorota Jarodzka-Śródka, Kazimierz Śródka, Wrocław
Inwestor: Archicom Marina Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Archicom Sp. z o.o. Realizacja Inwestycji Sp.k., Wrocław
Wyróżnienie_BMW_ul._Marca_Polo_33-39_ul._Ferdynanda_Magellana_1_003

3. nagroda

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych, ul. Partynicka 18
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Bartosz Łukaszewicz, Marcin Dziewoński, Paweł Wręczycki, Bartłomiej Mackiewicz, Wrocław
Inwestor: TOSCOM Development Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAGROPOL Sp. z o.o., Kraków
III_miejsce_BMW_ul._Partynicka_18_004

2. nagroda

Budynek mieszkalny wielorodzinny APARTAMENTY INNOVA, ul. Jesionowa 39, 41, 43
Autor: Autorska Pracownia Architektury HUBKA – Andrzej Hubka wraz z zespołem APA HUBKA, Wrocław
Inwestor: Osiedle Innova Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Maxbud ABJ Sp. z o.o., Wrocław
II_miejsce_BMW_ul._Jesionowa_39_41_43_003

1. nagroda

Zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej Ogrody Tumskie II, ul. Henryka Sienkiewicza 28/30
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Marcin Dziewoński Bartosz Łukaszewicz, Bartłomiej Pawłowski, Marta Smarzych,
Współpraca: VegaCAD Maciej Yan Minch, Wrocław
Inwestor: mLocum SA, Łódź
Wykonawca: PORR SA, Warszawa
I_miejsce_BMW_ul._Henryka_Sienkiewicza 28_30_004

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

3. nagroda

Zespół budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej VIDA PARK, ul. Fryzjerska 21a-21cc
Autor: Q78 Biuro Architektoniczne Łukasz Stawiany – Łukasz  Stawiany, Marek Stawiany, Patrycja Żerdzińska, współpraca: WITAR Biuro Inżynierskie Rafał Tarnawa, LEBU Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Q Development Polska Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców
III_miejsce_BMJ_ul._Fyzjerska_21a-21cc_002

2. nagroda

Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych DALIA 2, ul. Daliowa 76-128
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Marcin Dziewoński
Bartosz Łukaszewicz, Bartłomiej Mackiewicz, Wrocław
Inwestor: DOM.developer Wrocław Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k., Wrocław
Wykonawca: DOM.developer Alfa Sp. z o.o., Wrocław
II_miejsce_BMJ_ul._Daliowa_76-128_002

1. nagroda

Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Tadeusza Mikulskiego
Autor: S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: KER+3MR Technika Aluminiowo-Szklana Sp. z o.o., Nadolice Wielkie, Comet REM.CE, Wrocław
I_miejsce_BMJ_ul._Mikulskiego_004

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna

Wyróżnienie:

Obiekt sportowo-rekreacyjny, teren Zespołu Szkół nr 9, ul. Rafała Krajewskiego 1
Autor: 3XA WROCŁAW – Maciej Kowaluk, Monika Kowaluk, Łukasz Reszka, Robert Scheitza, Patrycja Jonko, Wrocław
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Gardenia Sport Sp. z o.o., Warszawa
Wyróżnienie_OI_PB_obiekt_sportowy_ul._Krajewskiego_9_2

3. nagroda

Zagospodarowanie Bulwaru Księdza Aleksandra Zienkiewicza we Wrocławiu
Autor: Pracownia Projektowa Myczkowski – Tomasz Myczkowski, Róża Myczkowska, Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Cyprian Chojnacki, Wrocław
Inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej, Wrocław
Wykonawca: Park-M Sp. z o.o., Stary Sącz
III_miejsce_OI_PB_zagospodarowanie_bulwaru_ks._Zienkiewicza_003

2. nagroda

Bulwar Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego
Autor: KMP Poniewierka Sp. z o.o. – Andrzej Poniewierka, współpraca: Witold Śliwa, Wrocław
Inwestor: Politechnika Wrocławska
Wykonawca: Park-M Sp. z o.o., Stary Sącz
II_miejsce_OI_PB_bulwar_pwr_Wybrzeże_Stanisława_Wyspiańskiego_001

1. nagroda

Rewitalizacja Bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu
Autor: Pracownia Piotr Żuraw Architekt – Piotr Żuraw, Katarzyna Dobiecka, Wrocław, współpraca: Evergreen Monika Ziemiańska, Kawice, P3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych, Warszawa
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Park-M Sp. z o.o., Stary Sącz
I_miejsce_OI_PB_rewitalizacja_bulwaru_Xawerego_Dunikowskiego_003

Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny.

Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała:

nagrodę główną – GRAND PRIX, którą otrzymuje:

Rewitalizacja Bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu
Autor: Pracownia Piotr Żuraw Architekt – Piotr Żuraw, Katarzyna Dobiecka, Wrocław, współpraca: Evergreen Monika Ziemiańska, Kawice, P3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych, Warszawa
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Park-M Sp. z o.o., Stary Sącz
I_miejsce_OI_PB_rewitalizacja_bulwaru_Xawerego_Dunikowskiego_005

Piotr Fokczyński – przewodniczący Kapituły podziękował za rozwój architektury naszego miasta. Tegoroczna nagroda GRAND PRIX przyznana dla Rewitalizacji Bulwaru Dunikowskiego jest doskonałym przykładem, że warto organizować konkursy. A wygrana cieszy jeszcze bardziej, gdyż jest to przestrzeń publiczna przeznaczona dla mieszkańców i projektowana z myślą o mieszkańcach – powiedział.

Podsumowując wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl powiedział: W tym wyjątkowym czasie święta Wrocławia to szczególne wyróżnienie dla architektury. Kiedy łączą się talenty architekta i wykonawcy, kiedy wszyscy mają chęć do realizacji wtedy przestrzeń nabiera kształtów. Wrocław rozwija  się bardzo dynamicznie i widzimy ogromny potencjał, który w przyszłości zaowocuje nowymi realizacjami architektonicznymi.

Nagrodzone obiekty z poprzednich edycji konkursu można obejrzeć tutaj:http://www.wroclaw.pl/piekny-wroclaw

mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOstrzeżenie meteorologiczne – silne burze z gradem
Następny artykułNowy Targ połączy historię z nowoczesnością
Redaktor naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.