Na Wyspie Słodowej powstanie tratwa z używanych elementów

0

Sztuka to nie tylko ładne dzieła, ale także sposób komunikacji oraz budowania przyjacielskich relacji.

Już jutro rozpocznie się budowanie tratwy z elementów recyklingowych. Artyści zachęcają do wspólnej pracy twórczej i zabawy.

Paweł Althamer wraz z artystami Józefem Gałązką i Natanem Kryszkiem zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego budowania tratwy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Tratwa to dla nich coś więcej niż tylko płaska konstrukcja służąca podróżowaniu po wodzie. To symbol przygody, ale też ratunku, wszak tratwa to obiekt, który ratuje rozbitków.

Wspólna koncepcja

Pomysł budowy tratwy pojawił się w głowie Józefa Gałązki, który potem rozwinął wspólnie z Pawłem Althamerem i Natanem Kryszkiem. Artyści szukali inspiracji w kontekście miejsca – wodzie i wyspie, na której tratwa powstanie. Słowem kluczem jest przygoda.

Tratwa ma powstawać między rzeką a dominującym na wyspie budynkiem Concordii. Sąsiedztwo wody zainspirowało mnie do stworzenia obiektu pływającego, który będzie powstawał jako praca grupowa z udziałem innych artystek i mieszkanek Wrocławia – mówi Józef Gałązka.Interpretacja gestu wspólnego budowania tratwy jest otwarta. To prosty obiekt, który kojarzy się z rozbitkami, odkrywcami, ale również uchodźcami. Forma tratwy ma w sobie coś, co jest odpowiedzią na kryzys. Jest prowizorycznym, ale skutecznym rozwiązaniem problemu. Tratwa jest obiektem improwizowanym, dostrzegłem w jej formie wielki potencjał do rzeźbiarskiej interpretacji i miejsce na spotkanie energii różnych twórców. Tratwa jest zapowiedzią podróży – dodaje.

Skąd wzięła się idea?

Przygoda, czyli ekscytujące wydarzenie, które może zawierać w sobie element ryzyka, ale przede wszystkim służy do wyrwania z rutyny życia – do tego zapraszają artyści. Zbudujmy tratwę, wyruszmy w przygodę – mówią, a czas jest idealny, bo wakacyjny. Wielkie budowanie zacznie się 15 lipca i potrwa przez tydzień. W tym czasie na Wyspę Słodową może przyjść każdy, kto chce popracować pod okiem artystów i dołożyć swój kawałek do dzieła. Dla chętnych będą narzędzia do pracy w drewnie, z którego tratwa powstanie.

Artyści zaproponowali, by tratwę budować wyłącznie z używanych elementów, a to oznacza beczki z recyklingu, z których utworzone zostanie dno tratwy zapewniające wyporność, elementy drewniane pozyskiwane są z Zarządu Zieleni Miejskiej – są to fragmenty miejskich drzew, które spadły po burzy, odpady z zaprzyjaźnionego tartaku oraz patyki, które gromadzili przy różnych okazjach artyści. Tratwa, sama w sobie będzie obiektem rzeźbiarskim, ale dodatkowo artyści planują wyrzeźbienie głowy meduzy na wzór dziobu statku.

Tratwa jest łodzią – platformą, która umożliwia ludziom spotkanie na wspólnym gruncie na wodzie czy na lądzie. Buduje się ją w prosty sposób i w prosty sposób można dodawać do niej elementy i konteksty. Wspólne tworzenie oznacza dla nas zabawę – dodaje Natan Kryszk.

Althamer pytany o inspirację opowiada o obrazie Tratwa Meduzy Theodore’a de Gericault, które było reakcją na morską katastrofę z 1816 roku. Zginęli wówczas francuscy osadnicy płynący do Senegalu. Fregata Meduza uderzyła o podwodne skały, a w szalupach ratunkowych starczyło miejsca tylko dla najważniejszych gości. Osobom skromniejszego pochodzenia zaproponowano tratwę. Niewielu jednak ocalało.  I tu pojawia się drugi wątek interpretacyjny, który proponuje artysta. Ratunek. Szukamy ratunku, pocieszenia, czegoś, co nas ocali od bombardującej detalami codzienności. Ratunkiem może być „tratwa – przygoda” i wspólne tworzenie.

Cała trójka artystów pracowała już razem przy pracy Wiatrołomy, która powstała dwa lata temu przed Zachętą w Warszawie. Artyści wykorzystali wówczas powalone przez wichurę drzewa, wspólnie z mieszkańcami Warszawy powstała rzeźba Wiatrołomy.

Najważniejsze informacje

Kuratorka: Karolina Koziolek
Budowanie tratwy: 15.07 – 22.07.2021 w godz. 10:00-17:00
Miejsce: Teren przy Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Producent wystawy: Fundacja VOX Artis oraz Concordia Design Wrocław
15.07.
Spotkanie autorskie o godzinie 18:00 – Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, sala Kamienica, rezerwacja miejsc na stronie spotkania.
18.07.
Otwarte warsztaty rodzinne w godzinach 14:30-16:00 i 16:30-18:00, teren zewnętrzny przed budynkiem Concordia Design.
22.07.
Finisaż i wodowanie tratwy o godzinie 18:00, teren zewnętrzny przed budynkiem Concordia Design

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSezon na Wrocławską Fontannę Multimedialną 2021
Następny artykułTOP 7 boisk do gry w koszykówkę we Wrocławiu
Cześć, nazywam się Patryk i jestem studentem Uniwersytetu Wrocławskiego. W obrębie najbliższych memu sercu zainteresowań znajduje się sport, psychologia oraz szeroko pojęta technologia. Kocham być w centrum wydarzeń, rozmyślać i analizować. Nie wyobrażam sobie wolnego weekendu bez wyjścia na miasto, a wracanie o późnych porach do domu to dla mnie chleb powszedni.