Na Targowisku przy ul. Niedźwiedziej uruchomiono lodówkę do dzielenia się jedzeniem, regał do wymiany książek i doniczek

0

Nowa lodówka dla mieszkańców, zbiórka nakrętek i zużytych baterii oraz regał do wymiany książek i doniczek – dzieje się na targowisku przy ul. Niedźwiedziej. Jako pierwsze dołączyło do miejskiej akcji „Wrocław nie marnuje”.

Wykorzystując charakter i potencjał takich miejsc, można uratować więcej jedzenia i dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.

Od dłuższego czasu na terenie targowiska mieszkańcy mogą wymieniać się książkami, jest również miejsce na zbiórkę drobnych elektroodpadów. Zbierane są także plastikowe nakrętki dla pacjentów kliniki Przylądka Nadziei. W sobotę, 10 września, w trakcie eko-pikniku uruchomiona została również specjalna lodówka dla mieszkańców – tak, by wymieniać się produktami zdatnymi do spożycia. Mogą to być owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, soki oraz produkty suche, jak kasza, mąka, czy ryż. Miejsce powstało z inicjatywy społeczności targowiska i miasta, przy wsparciu firmy Whirpool Corporation.

– Kupcy chętnie zaangażowali się w akcję postawienia lodówki. Mają nadzieję, że w trudnych czasach takie działania spowodują, że mieszkańcy będą się bardziej integrować na targowisku. Oprócz codziennych zakupów mogą dzielić się swoimi nadwyżkami jedzenia z innymi. Sami sprzedawcy również będą korzystać z tego miejsca – mówi Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, która jest pomysłodawczynią akcji na targowiskach. – Targ przy ul. Niedźwiedziej to bardzo dobry przykład odpowiedzialności społecznej oraz współpracy pomiędzy mikro i makro firmami. Targowisko zyskało nowy wymiar: kameralnego miejsca spotkań, na którym znajdziemy nie tylko warunki do handlu, ale też atmosferę rozsądnej konsumpcji, współdzielenia i niemarnowania dobrego jedzenia.
Na targu pojawił się też regał na już przeczytane książki oraz donice na posadzenie szczypiorku czy mięty. Dodatkowo zbierane są również zużyte baterie.

– Bardzo nas cieszy, że akcja „Wrocław nie marnuje” zyskuje na popularności. Przykład powinien iść z wielu stron, również z miejsc handlu, które są licznie odwiedzane przez mieszkańców – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii.
Jak zmieniło się targowisko przy ul. Niedźwiedziej.

Targowisko przy ul. Niedźwiedziej jest jednym z 12 placów targowych we Wrocławiu. Funkcjonuje od 1995 roku. Charakter miejsca ulegał na przestrzeni lat zmianom. Usunięto stare ogrodzenie, a od strony ul. Legnickiej powstał ciąg foodtrucków. Od 2021 r. działa plaża, która latem przyciąga okolicznych  mieszkańców. W najcieplejszych miesiącach roku organizowane są również imprezy muzyczne, kino letnie oraz wydarzenia gastronomiczne.
– Targowisko zlokalizowane jest w bliskim sąsiedztwie centrum handlowego, ale i tak cieszy się dużym zainteresowaniem. Największe natężenie klientów jest w piątek i sobotę. Zauważyliśmy, że od jakiegoś czasu odwiedzają nas coraz młodsi ludzie, młode rodziny z dziećmi, dla których świeże, jakościowe warzywa i owoce oraz  ekologiczne produkty są coraz ważniejsze. Kupcy dostosowują swój asortyment do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu mają stałych klientów – mówi Mirosław Posłuszny, Prezes Zarządu targowiska przy ul. Niedźwiedziej.

– Mam nadzieję, że takich miejsc będzie coraz więcej. Wiemy od zarządców innych bazarów, że sporo żywności, szczególnie owoców i warzyw, pozostaje do wykorzystania i chętnie przyłączą się do akcji „Wrocław nie marnuje” – mówi Małgorzata Golak.
mat. UM Wrocławia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCeny paliw a województwa. Gdzie jest najdrożej?
Następny artykułWrocław: Ruchome murale na ścianach wrocławskich kamienic! Znamy program 4. edycji Kinomuralu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.