Mostek Czarownic – najlepszy punkt widokowy we Wrocławiu za kilka złotych

0
Mostek Czarownic
fot. Błażej Perdak

Wystarczy 247 schodków (i bilet za kilka złotych) by móc podziwiać Wrocław w całej okazałości wchodząc na Mostek Czarownic zwany również Mostkiem Pokutnic.

Z 45 metrowej wieży możemy oglądać rynek, dachy miejskich kamienic, kościół Garnizonowy, plac Grunwaldzki oraz Most Rędziński i elektrociepłownię. Wejście na Mostek Czarownic – popularny punkt widokowy jest otwarte cały rok.


Mostek Pokutnic to łącznik pomiędzy wieżami katedry św. Marii Magdaleny, należącej do wrocławskiej diecezji Kościoła Polskokatolickiego. Jego budowę ukończono w 1459 roku, następnie był wielokrotnie odnawiany, między innymi z powodu pożaru w 1887 roku w trakcie pokazu fajerwerków z okazji urodzin cesarza Wilhelma I. Kolejna odbudowa spowodowana była wybuchem miny pod koniec II Wojny światowej. Ostateczny kształt nadał mu remont przeprowadzony na przełomie XX i XXI wieku. Data która widnieje na mostku – 1632 rok – to data ukończenia jednej z renowacji.


Sam Mostek poza niesamowitym widokiem kusi turystów związaną z nim legendą. Według niej zatroskane matki zamykały na nim swe córki, które zamiast zakładać rodziny prowadziły hulaszczy tryb życia i nie chciały mieć dzieci. W ramach pokuty dziewczęta musiały sprzątać mostek. Niektóre z nich nie mogły wytrzymać takiej kary i decydowały się na samobójstwo. Pozostali rodzice przyprowadzali swe lekkomyślne dzieci pod wieżę, aby te słuchały jęków uwięzionych dziewcząt i nabrały pokory.

Kolejna, już mniej znana legenda, tłumacząca nazywanie tego miejsca również Mostkiem Czarownic, wiąże się z okresem polowań na czarownice. Kobiety oskarżone o czary miały za zadanie przejść po Moście. Jeśli im się to udawało, uznawano że pomógł im w tym diabeł i palono na stosie, natomiast jeśli spadały… zostały uniewinnione.

  • Cena: Bilet ulgowy 5zł | Bilet normalny 8zł
  • Godziny otwarcia:10:00-19:00
  • Trudność wejścia: wejście schodami/ brak windy
  • Wysokość wieży: 45 metrów
  • Lokalizacja: Katedra Św. Marii Magdaleny, ul. Szewska 10

Zobacz również:
Punkty widokowe we Wrocławiu [ZDJĘCIA, CENNIK I GODZINY OTWARCIA]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie MPK przejęło nadzór nad torowiskami
Następny artykułSchronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu – nieznane oblicze