Mieszkańcy protestują przeciwko wycince kolejnych lasów pod Wrocławiem! [PODPISZ APEL]

0
fot. Ratujmy Las

– Żądamy formalnego uznania zwiększonej funkcji społecznej lasu i wprowadzenie Zarządzenia Lasów Państwowych nr 58 z dnia 5 lipca 2022 roku, dotyczącego lasów o zwiększonej funkcji społecznej – informują mieszkańcy, którzy protestują przeciwko wycince Lasów Mrozowskich. 

,,W ramach tego oczekujemy:
– zaprzestania cięć przy głównych drogach oraz szlakach pieszych i rowerowych, aby nie niszczyć ich struktury i walorów krajobrazowych,
– utrzymania oznaczonych tras pieszych i rowerowych w stanie nadającym się do ich całorocznego użytkowania i pełnej przejezdności oraz przechodniości,
– ochrony i objęcia szczególną opieką wskazanych przez mieszkańców miejsc i ścieżek leśnych ważnych ze względu na ich funkcję komunikacyjną i walory krajobrazowo-turystyczne, uwzględniając również drogi wymagające naprawy lub poprawy.

Oczekujemy wstrzymania wycinek na czas rozmów z Nadleśnictwem Miękinia. Żądamy obniżenia średniego pozysku drewna przynajmniej o połowę w stosunku do poprzedniego Planu Urządzenia Lasu na tym obszarze. Żądamy odstąpienia od wycinek wielkopowierzchniowych. Oczekujemy przywrócenia w trybie pilnym zniszczonych ciężkim sprzętem szlaków turystycznych i dróg rowerowych do stanu umożliwiającego swobodne z nich korzystanie.” – piszą dalej w apelu do Lasów Państwowych.

fot. Ratujmy Las

PODPISZ APEL MIESZKAŃCÓW: tutaj

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Mieszkańcy Gminy Miękinia, Aglomeracji Wrocławskiej i okolicznych miejscowości oraz osoby odwiedzające i wspierające Las Mrozowski są bardzo zaniepokojeni działaniami Nadleśnictwa Miękinia przeprowadzanymi na terenie lasu położonego pomiędzy miejscowościami Brzezina, Brzezinka Średzka, Wilkostów, Wojnowice, Mrozów, Żurawiniec w Gminie Miękinia, w ramach Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwo Miękinia na lata 2022-2031.

Z dnia na dzień znikają kolejne fragmentu lasu!

Mieszkańcy są szczególnie poruszeni całkowitą wycinką drzew w pododdziale 71a, która miała miejsce w drugiej połowie lutego br. Zniszczyła ona dotychczasowe walory krajobrazowe tego obszaru, których odtworzenie NIE nastąpi podczas życia obecnych mieszkańców, co oznacza, że nie będą mogli oni w pełni korzystać z funkcji społecznej i ochronnej lasu.

Wycinki zaplanowane w ramach obecnego PULu oznaczają zniknięcie dużych połaci leśnych na terenach, które pełnią bardzo ważną rolę społeczną, rekreacyjną i turystyczną dla mieszkańców wyżej wymienionych miejscowości oraz osób przyjezdnych z Aglomeracji Wrocławskiej i Województwa Dolnośląskiego, szukających wypoczynku i możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego.

PODPISZ APEL MIESZKAŃCÓW: tutaj

W lesie wytyczone są szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz Droga Św. Jakuba. Znajduje się tam również szlak prowadzący do atrakcyjnego turystycznie historycznego Zamku na Wodzie w Wojnowicach.

Z lasu korzystają wszystkie grupy wiekowe, chodząc na spacery i wycieczki, bądź uprawiając różne sporty i aktywności umożliwiające rekonwalescencję i poprawę zdrowia. Jest on również popularny wśród grzybiarzy. Bardzo ważnym aspektem dla mieszkańców jest również funkcja komunikacyjna lasu umożliwiająca przemieszczanie się między miejscowościami.

,,Wielu z nas osiedliło się w miejscowościach znajdujących się przy tym lesie
ze względu na jego walory krajobrazowe, bliską obecność przyrody i możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ceniąc zdrowy klimat oraz atrakcje przyrodniczo-turystyczne jakie oferuje Gmina Miękinia.” – mówią mieszkańcy

Wspólnota mieszkańców Gminy Miękinia oraz pozostałych czynnych użytkowników Lasu Mrozowskiego chce aktywnie uczestniczyć w jego kształtowaniu i ochronie, szczególnie w zakresie wielkości i formy planowanych wycinek na jego terenie.

Las ma status prawny lasu ochronnego Aglomeracji Wrocławskiej, który według obowiązującego prawa powinien być szczególnie chroniony.

– Znika nasz krajobraz, nasze otoczenie, nasza mała ojczyzna, część naszej kultury i naszego życia! Dlatego nie zgadzamy się na wielkopowierzchniowe wycinki i niszczenie naszego wspólnego dobra oraz miejsca odpoczynku i regeneracji. Bądźcie z nami i podpiszcie petycję! Razem możemy więcej! Z serca dziękujemy! – apeluje Komitet społeczny Ratujmy Las Mrozowski

PODPISZ APEL MIESZKAŃCÓW: tutaj

Więcej informacji o bieżących działaniach:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100090292549620

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCo to jest pozycjonowanie i dlaczego jest tak ważne dla Twojego biznesu?
Następny artykułOstatnia szansa dla dwóch osiedli na udział we Wrocławskiej Akademii Lokalnych Liderów! Są pieniądze do zgarnięcia na sąsiedzkie projekty
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.