Wystartowała kolejna edycja wyjątkowych spacerów organizowanych przez Wroclavię, odbywać się będą w każdą sobotę lipca br. Nie są to zwykłe wycieczki to swoista podróż przez czas i przestrzeń, podczas której uczestnicy odkryją tajemnice Wrocławia, jego jasne i mroczne strony. Spacery poprowadzą miejscy przewodnicy – charyzmatyczni pasjonaci stolicy Dolnego Śląska i jej historii.  

Wroclavia organizuje w lipcu pięć spacerów, które będą odbywały się w każdą sobotę miesiąca. Większa część tras wystartuje spod centrum – jedna pt. „Makabryczny Wrocław” rozpocznie się na Placu Solnym, ale zakończy pod Wroclavią. Organizowane przez centrum trasy są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warto podkreślić, że zostały one odpowiednio zaplanowane, aby odpowiadały na potrzeby osób o ograniczonej mobilności. Wycieczki są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. Każdy spacer przedstawi Wrocław od mniej znanej strony.

Historia wrocławskiej kolei 

1 lipca będzie można poznać historię wrocławskiej kolei, posłuchać ciekawostek o wyjątkowej fasadzie Teatru Capitol, a także dowiedzieć się jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd i życie wokół popularnej ulicy Piłsudskiego. To właśnie nią przebiegać będzie trasa spaceru – uczestnicy przejdą nią pomiędzy dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim.

Legendarny „Trójkąt” 

8 lipca zwiedzić będzie można Przedmieście Oławskie słynące ze swojej przedwojennej zabudowy, miejskich legend oraz planów filmowych. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego ta część miasta otrzymała swą nazwę, zobaczą najstarsze podwórka i poznają ciekawe życiorysy dawnych mieszkańców. Przewodnicy przybliżą również spacerowiczom historię fabryk z „Trójkąta”, gdzie przed wojną produkowano popularne trunki, a także pokażą miejsca, w których kręcono zdjęcia do takich produkcji jak „Zimna Wojna”, „Most Szpiegów” czy „Miasto 44”.

Opowieści o Hubach 

15 lipca Wroclavia zabierze spacerowiczów na południe od Dworca Głównego, na osiedle Huby. Podczas wycieczki zobaczyć będzie można m.in. pałace i olśniewające kamienice w tzw. zielonej części Wrocławia, a także unikalny Browar Mieszczański. Uczestnicy poznają też m.in. historię wrocławskich dworców autobusowych oraz odkryją nowe, ciekawe miejsca do spędzenia czasu wolnego w mieście.

Tajemnica ulicy Świdnickiej 

22 lipca trasa spaceru wiodła będzie przez ulicę Świdnicką, która nie tylko ma bogatą historię, ale także skrywa wiele tajemnic. Uczestnicy poznają m.in. Pomnik Anonimowego Przechodnia, który amerykański magazyn „Budget Travel” uznał za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa nie pozostanie bez komentarza, podobnie jak wspaniały budynek Opery.

„Makabryczny Wrocław” – spacer dla osób o mocnych nerwach 

29 lipca zaplanowana jest wycieczka o intrygującym tytule „Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy”. W trakcie tej podróży zostaną przedstawione opowieści związane ze zbrodniami popełnionymi we Wrocławiu zarówno tym przedwojennym, jak i współczesnym. Będzie można także wysłuchać opowieści związanych z profesją kata i dowiedzieć się, ile zarabiał oraz jak wyglądały dawne kary za złamanie prawa. To szczegóły, które zostaną przedstawione z dużą dawką humoru.

Spacer z animatorami dla dzieci 

Inauguracja drugiej edycji spacerów organizowanych przez Wroclavię odbyła się 24 czerwca. Wycieczka była dedykowana rodzinom z dziećmi i w pełni dostosowana do ich potrzeb. Uczestnicy, pod okiem przewodnika-animatora, poszukiwali na wrocławskich ulicach postaci z bajek, a także poznali słynne krasnale zamieszkujące stolicę Dolnego Śląska.

Plan spacerów z Wroclavią w lipcu: 

  • sobota, 1 lipca, start godz.: 11:00  

Między dwoma dworcami – Głównym i Świebodzkim

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Dworzec Świebodzki

  • sobota, 8 lipca, start godz.: 11:00  

Przedmieście Oławskie  

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Kościół Świętej Trójcy przy ulicy Traugutta

  • sobota, 15 lipca, start godz.: 11:00  

Huby – na południe od Dworca Głównego 

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Browar Mieszczański przy ulicy Hubskiej

  • sobota, 22 lipca, start godz.: 11:00  

Ulica Świdnicka 

Miejsce zbiórki: CH Wroclavia, przy wejściu Dąb | Meta: Wrocławski Rynek

  • sobota, 29 lipca, start godz.: 11:00  

Makabryczny Wrocław, historie jakich nie znamy 

Miejsce zbiórki: Plac Solny | Meta: CH Wroclavia

Przewidywany czas trwania jednej wycieczki to około 2 godziny. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Ze względu na kwestie organizacyjne warto na miejscu pojawić się 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia spaceru.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDwa nowe kierunki z Wrocławia. Polecimy nad Atlantyk do Portugalii i Maroka
Następny artykułGdzie nas weekend z Wrocławia: 5 magicznych noclegów w Górach Stołowych
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.