,,Miejsca, w których zjem, ubiorę się, uzyskam pomoc” – we Wrocławiu powstał pierwszy przewodnik dla bezdomnych

0

Zupa na wolności – to inicjatywa grupy osób, którzy działają już we Wrocławiu od dłuższego czasu i robią wiele dobrego dla potrzebujących. W każdą niedzielę między 13:30 a 16:30 gotują zupę, żeby o godz. 17. wspólnie zjeść ją z bezdomnymi i potrzebującymi gośćmi na wrocławskim Placu Wolności.

Dodatkowo, starają się wspomagać zbiórkami ubrań, butów, środków czystości, materiałów opatrunkowych i produktów pierwszej potrzeby, a także organizując pomoc medyczną. Przede wszystkim jednak spotykają się z bezdomnymi by rozmawiać, słuchać, a często również bardzo dobrze się bawić słuchając muzyki na żywo, czy grając w szachy z jednym z ich gości.

Po ponad pół roku pracy, wydali właśnie 1100 przewodników po Wrocławiu dla osób bezdomnych, potrzebujących i chętnych do wspierania ich. ,,Dzięki nim będzie łatwiej znaleźć, ale i kierować do miejsc, w których można poprosić o pomoc – o coś do zjedzenia, do ubrania się czy o konsultacje prawne, psychologiczne i medyczne. Informacje krążące w różnych miejscach zintegrowane w pigułce.” – mówią pomysłodawcy przewodnika.

Zapowiedzieli, że przewodniki będą aktualizowanie, a w przyszłości być może stworzona zostanie ogólnodostępna aplikacja na telefon. ,,Osoby w kryzysie bezdomności lub w trudnej sytuacji materialnej odwiedzające wolontariuszy na placu Wolności są w różnym stopniu zorientowane w możliwych formach wsparcia. A nawet Ci, którzy wiele lat żyją na streecie, nie zawsze mają dostęp do wszystkich informacji i placówek, bo jest ich stosunkowo dużo. Dynamika zmian w tym obszarze również spora.” Dlatego z powodzeniem zafunkcjonowała publikacja Sant’Egidio w innym miejscu w Polsce,  na której się wzorowano.

Więcej informacji o Zupie na wolności oraz możliwościach przyłączenia się do pomocy bezdomnym znajdziecie tutaj: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułVozilla znika z Wrocławia – koniec wypożyczalni aut w mieście
Następny artykułZnasz kogoś, kto angażuje się społecznie we Wrocławiu? Zgłoś go do konkursu!
Odkryj Wrocław na nowo