We wrocławskiej Pantomimie końcówka zimy zapowiada się bardzo intensywnie. Przez dwa miesiące w repertuarze zobaczyć będzie można pięć spektakli.
„Królowa. Baśń podwórkowa”, reż. Artur Borkowski
Początkiem lutego, po objazdach po Dolnym Śląsku, do Wrocławia wraca „Królowa. Baśń podwórkowa” z inspiracji „Królową śniegu” H. Ch. Andersena. Podwórko Pantomimy, gdzie dzieje się akcja, ponownie rozświetli się feerią barw i zaczaruje publiczność baśniową atmosferą.
Historia o przyjaźni trwalszej niż najstarsze lodowce świata, o przyjaźni cieplejszej niż Słońce. Klasyczny motyw podróży, realizujący się w podążaniu Gerdy za porwanym przez Królową Śniegu Kajem, jest pretekstem do ukazania ciepłego i walecznego serca głównej bohaterki. Siła Gerdy, jej samozaparcie, narastająca z każdym krokiem odwaga, pokazują, że każdy z nas – mały, czy duży – ma w sobie niezwykłe pokłady siły umożliwiające podjęcie walki o to, na czym nam naprawdę zależy.
Spektakle: 02, 03, 09, 10 lutego | godz. 17:00 | Podwórko — Scena zimowa WTP przy
al. Dębowej 16.
„Niepokój przychodzi o zmierzchu”, reż. Małgorzata Wdowik
Przedstawienie Małgorzaty Wdowik wielokrotnie wyróżniane, zdobywające liczne nagrody i dobre głosy krytyki, zanim wyruszy na kolejne festiwale zagości w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.
Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda Niepokój przychodzi
o zmierzchu jest wizualną opowieścią o doświadczeniu straty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa.
Spektakl: 21 lutego | godz. 19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.
„Symfonia alpejska. Thriller spirytystyczno-pantomimiczny inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz z muzyką Ryszarda Straussa”, reż. Cezary Tomaszewski
Po dłuższej przerwie pokazany zostanie spektakl w reż. Cezarego Tomaszewskiego, który podbił serca wrocławskiej publiczności. W podsumowaniu czasopisma TEATR „Symfonia…” zdobyła wyróżnienie dla najlepszego spektaklu muzycznego.
„Symfonia alpejska” to symfoniczna pantomima akcji w dziewięciu krwawych obrazach pełnych miłości. To fantazmatyczna historia zaginionego ciała Wandy Rutkiewicz, które nawiedza i wzywa zespół mimów w momencie, kiedy odmowa dyskusji, ucieczka
i zniknięcie wydają się już jedyną słuszną drogą.
Spektakle: 23, 24 lutego | godz. 19:00 | oraz 25 lutego | godz. 17:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.
„Ballady i romanse”, reż. Piotr Soroka, Zdenka Pszczołowska, Błażej Peszek
Prezentowane w finale konkursu Klasyka Żywa podczas 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, z nagrodą za muzykę i jej performatywne wykonanie przez Szymona Tomczyka i Magdę Pasierską na scenie Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego w Dzień Kobiet.
Ballady i romanse to teatralna realizacja mickiewiczowskich ballad w konwencji pantomimy zespołowej i próba przeniesienia ich na język teatru ruchu. Niezwykle duży potencjał pantomimiczny tkwiący w Balladach…, czyli mocne i wyraziste postaci, tajemniczość, fantastyka i groza, są doskonałym pretekstem do ich realizacji w formie pantomimy zespołowej, teatru ruchu, czy podjęcia zabawy ze słowem.
Spektakle: 07, 08 marca | godz. 19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.
„Czyż nie dobija się koni?”, reż. Radosław Rychcik
Najnowszy spektakl Pantomimy, czyli morderczy maraton taneczny na podstawie powieści Horace’a McCoya oraz głośnego filmu Sydneya Pollacka z 1969 roku.
Rzecz dzieje się w latach 30-tych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ofiary kryzysu finansowego tańczą w konkursie tanecznym, w którym główną nagrodą jest duża suma pieniędzy. To opowieść o biedzie, głodzie, pieniądzu i walce o przetrwanie. To również opowieść o determinacji, marzeniach, nadziejach i wytrwałości. To historia o złudzeniach
i ich utracie, to historia o tym, że w człowieku coś pęka, coś się łamie i nie można tego poskładać.
Spektakl: 10 marca | godz. 17:00 | Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62.