Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, spożywaniu posiłków czy nitkowaniu to często występująca dolegliwość. Niestety często bywa bagatelizowana, co wynika z błędnego przekonania, że krwawienie z czasem ustąpi i dziąsło samoistnie się zregeneruje. Tymczasem krwawiące dziąsła mogą być objawem wielu poważnych schorzeń jamy ustnej. Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł? Jak poradzić sobie z problemem krwawiących dziąseł?

Krwawiące dziąsła – dlaczego tak się dzieje?

Krwawienie z dziąseł może być konsekwencją złej techniki szczotkowania zębów lub też nieodpowiednio dobranej szczoteczki. Zdarza się, że zbyt mocne ruchy szczoteczką powodują uszkodzenia i podrażnienia w obrębie dziąseł. Szczoteczka manualna ze zbyt twardym włosiem także może być powodem krwawienia z tych obszarów. Ponadto niedokładne mycie zębów prowadzi do gromadzenia płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych i okolicach linii dziąseł. w późniejszym czasie jej nadmiar może rozwinąć się nawet w próchnicę. Nie zawsze jednak krwawienie z dziąseł jest efektem zwykłego zadrapania szczoteczką czy też innego urazu mechanicznego.

Przyczyny krwawienia z dziąseł

Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele. Poza używaniem nieodpowiedniej szczoteczki do zębów i ogólnie nieprawidłowej higieny jamy ustnej, obejmującej m.in. omijanie nitkowania zębów, powodów takiego stanu rzeczy można szukać również w innych źródłach. Krwawienie dziąseł może zwiastować poważne choroby, takie jak np. zapalenie przyzębia (przeczytaj więcej: https://www.dentaxo.pl/blog/paradontoza/).

Wśród przyczyn krwawienia z dziąseł wymienia się także:

  • anemię,
  • cukrzycę,
  • niedobór witamin (C, K, żelazo),
  • stosowanie niektórych leków, np. na astmę, alergię, nadciśnienie czy padaczkę,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i hormonalne (menopauza, menstruacja, problemy z tarczycą),
  • palenie tytoniu,
  • przewlekły stres,
  • predyspozycje genetyczne.

Warto dodać, że krwawiące dziąsła mogą także dokuczać kobietom w ciąży – mówi się wówczas o tzw. ciążowym zapaleniu dziąseł, które jest efektem wzrostu hormonów płciowych w organizmie.

Krwawiące dziąsła – jak leczyć?

Krwawienie z dziąseł jest sygnałem ostrzegawczym, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego, dlatego im wcześniej podejmiemy odpowiednie kroki, aby rozpoznać i zdiagnozować przyczyny problemu, tym większa szansa na poprawę stanu jamy ustnej. Środkami zapobiegawczymi na krwawienie dziąseł są przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniej higieny zębów, regularne wizyty u stomatologa oraz stosowanie płukanek ziołowych i irygatorów. Gdy jednak krwawienie już występuje, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty. Z problemem krwawiących dziąseł najlepiej udać się do lekarza stomatologa zajmującego się periodontologią, czyli dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem parodontozy. Przykładem takiej placówki jest klinika stomatologiczna Dentaxo, oferująca kompleksowe leczenie m.in. z zakresu protetyki i chirurgii dentystycznej). Leczenie krwawiących dziąseł powinno być dostosowane indywidualnie do pacjenta, który – przy odpowiednio szybkiej reakcji na zaistniały problem oraz przy wsparciu lekarza – będzie mógł długo cieszyć zdrowym uśmiechem.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBezpłatne badania USG piersi dla wrocławianek w ramach akcji „Biustowniczki”
Następny artykułTanie loty z Wrocławia w marcu 2024: 5 kierunków do 300 zł w obie strony
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.