Kredyt bierze się wtedy, kiedy nie ma się wystarczającej ilości środków na spełnienie swojego celu zakupowego czy inwestycyjnego. W trakcie spłacania zadłużenia sytuacja finansowa klienta może się jednak poprawić. Co zrobić, kiedy kredytobiorca jest w stanie nadpłacić znaczną część zobowiązania? Czy warto?
Na czym polega kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych wśród klientów produktów bankowych. Pozwala na zaciągnięcie zobowiązania bez konieczności podawania celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze. Proces jego uzyskania jest dość prosty, ale tak jak w przypadku innych świadczeń niezbędna jest zdolność kredytowa.
Maksymalna wartość kredytu gotówkowego to 255 550 złotych. Pożyczki hipoteczne mogą być o wiele wyższe, ale proces ich pozyskiwania jest też znacznie bardziej skomplikowany. Tę konsumencką uzyskuje się w ramach umowy zawartej z bankiem, a następnie spłaca się w określonych ratach przez ustalony wcześniej okres.
Nadpłata kredytu gotówkowego – czy to opłacalne?
Kredyt gotówkowy jest kredytem konsumenckim, czyli według prawa można go nadpłacić mimo ustalonego harmonogramu rat. Na taką decyzję pozwalają sobie osoby, którym udaje się zebrać nieco gotówki i chcą dzięki niej szybciej pozbyć się zobowiązania. O swoim zamiarze powinno się powiadomić bank.
Czy nadpłata kredytu gotówkowego się opłaca? Tak, ponieważ placówka finansowa po uzyskaniu dodatkowych środków, ma obowiązek zwrócić część prowizji klientowi. Wartość kwoty oblicza się na podstawie indywidualnych warunków oraz tego, jaka była wysokość nadpłaty. Oznacza to, że łączne koszty całego kredytu się obniżają. Im wyższa jest kwota wpłacona ponadprogramowo, tym więcej da się zaoszczędzić.
W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że nadpłata nie będzie opłacalna, ale to rzadkość. Wpływ mają na to niekorzystne warunki umowy kredytowej, które ustalają, że za ponadprogramową spłatę bank ma prawo naliczyć dodatkowe odsetki. Trudno jednak spełnić takie wymagania, ponieważ klient musiałby np. przez co najmniej 12 miesięcy spłacać raty przekraczające wartość trzech przeciętnych wynagrodzeń według Głównego Urzędu Statystycznego.
Aby mieć pewność, że można bez żadnych konsekwencji nadpłacić swój kredyt i skrócić okres zobowiązania, należy skontaktować się z bankiem. Podczas krótkiej rozmowy rozwieją się wszystkie wątpliwości, a pracownik chętnie wytłumaczy, w jaki sposób najlepiej wpłacić środki.
Jakie korzyści ma kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy cechuje się dość prostym procesem pozyskania. O ile wykazuje się zdolność kredytową, o tyle nie powinno się mieć żadnych trudności z szybką realizacją wypłaty. Klienci cenią sobie fakt, że nie muszą podawać bankowi informacji, na jaki cel chcą przeznaczyć środki. Niezależnie od tego, czy jest to zagraniczny wyjazd, czy zakup sprzętów domowych, nie wpływa to w żaden sposób na decyzję placówki.
Kredyt wolno nadpłacać, dzięki czemu mimo umowy zawartej na określony czas da się szybciej zakończyć zobowiązanie. Nadprogramowa opłata polepsza historię kredytową klienta, co ułatwia mu ubieganie się o inne pożyczki, jeśli ma taką potrzebę. Zobowiązania nie trzeba zabezpieczać nieruchomością ani żadnym innym aktywem. Mimo że jest to zobowiązanie niższe od hipotecznego, to wciąż może opiewać na wysokie kwoty. Da się pozyskać ponad 250 tysięcy złotych.
Kredyt gotówkowy przez internet
Banki aktualnie walczą o klienta na każdym polu, co daje szeroki wybór ciekawych usług online. Zdalnie da się m.in. założyć konto czy załatwić formalności związane z kredytem. Nie byłoby takiej opcji, gdyby nie możliwość uwierzytelniania i potwierdzania swojej tożsamości przez internet. Dokumenty wolno zarówno dostarczać, jak i podpisywać za pośrednictwem sieci.
Wniosek z danymi osobowymi wypełnia się bardzo intuicyjnie. Następnie na bazie przesłanych dokumentów bank oblicza zdolność kredytową użytkownika. Gdy proces ten przebiegnie pomyślnie, pozostaje już tylko podpisać umowę i cieszyć się gotówką do wydania na dowolny cel.
Zdolność kredytowa to oszacowywana przez bank umiejętność do spłaty zobowiązania przez klienta. Oblicza się ją na podstawie dochodów oraz wydatków miesięcznych danej osoby. Liczy się to, w jaki sposób jest ona zatrudniona, a także jak wygląda jej sytuacja osobista (np. czy jest w związku małżeńskim, czy utrzymuje dzieci, czy płaci alimenty). Ważnym czynnikiem jest także historia kredytowa i fakt, czy nie zalega z płatnościami w innych instytucjach.
Spłata kredytu gotówkowego rozpoczyna się zazwyczaj kilka tygodni lub miesięcy po udzieleniu kredytu i przelaniu środków na konto. Dokładna data znajduje się w umowie kredytowej i zależy od ustaleń między kredytobiorcą a instytucją finansową. Raty mogą być takie same lub zmienne w zależności od ustaleń zawartych w umowie.
Jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego dla siebie?
Najlepszym miejscem na poszukiwanie kredytu gotówkowego jest internetowy ranking ofert. Gromadzi aktualne propozycje czołowych banków w Polsce i uwydatnia kluczowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Należą do nich RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), całkowita suma do spłaty czy wysokość raty miesięcznej.
Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy bank pobiera prowizję za udzielnie usługi. Jeśli tak, to trzeba sprawdzić, ile ona wynosi. Im niższa, tym lepiej dla kredytobiorcy. Pożyczka gotówkowa jest bardzo elastyczna, więc nawet gdy jakieś warunki nie pasują klientowi, to ma prawo je zmienić. Zakładając, że proponowane raty są dla kogoś zbyt wysokie, można poprosić np. o wydłużenie okresu spłaty.
Powinno się też dowiedzieć, co w sytuacji potencjalnej nadpłaty. To szczególnie ważne u osób, które w przyszłości planują np. zmianę pracy na lepiej płatną. Dzięki temu, że będą mogły odłożyć więcej oszczędności, muszą zapewnić sobie opcję wpłaty większej ilości gotówki. Warto tak dopilnować umowy kredytowej, aby nadpłata okazała się opłacalnym rozwiązaniem.