Kolejny Aquapark we Wrocławiu! Za rok będzie już można z niego korzystać [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]

0

Dziś wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu w powstającym Aquaparku na Psim Polu przy ulicy Wilanowskiej. To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. 70% energii potrzebnej do zasilania będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Wrocławski Park Wodny to, jak pokazują statystyki, ulubione miejsce wypoczynku Dolnoślązaków. W ubiegłym, rekordowym roku, Aquapark Wrocław odwiedziło dwa miliony ludzi. Od lipca 2022 Wrocławski Park Wodny ma dwie lokalizacje – na Borowskiej, która w tym roku obchodzi 15 lat istnienia, i na Brochowie na ulicy Polnej. Obiekt na Polnej także wrocławianie polubili – we wrześniu – po trzech miesiącach działania osiągnięto tam liczbę dziennych odwiedzin zakładaną na 19 miesiąc funkcjonowania.

– Aquapark nie zatrzymuje się inwestycyjnie. Obiekt, w którym dziś wmurujemy kamień węgielny – ponieważ budowniczowie wyszli już na powierzchnię ziemi – będzie gotów na przełomie 2023 i 2024 roku, zaś oddany do użytku wrocławianom mniej więcej za równo rok. Cała inwestycja będzie kosztowała 40  mln zł – mówił dziś na placu budowy prezydent Jacek Sutryk

Obiekt przy Wilanowskiej będzie odwiedzać od 200 do 300 tys. osób rocznie – nie tylko z Wrocławia ale z pobliskich zaprzyjaźnionych gmin. Obiekt będzie w szczególności przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i sąsiadów z gminy Długołęka. W ramach zajęć z pływalni będą korzystać uczniowie pobliskiej SP nr 44.

W obiekcie pojawi się basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 do 1,8 m, a także basen do nauki pływania, wanna z hydromasażem i otwartym sezonowo basenem zewnętrznym, który będzie miał także część brodzikową. Ponieważ w bliźniaczym obiekcie na Brochowie bardzo dużym powodzeniem cieszy saunarium – ta część saunarium tu na Wilanowskiej będzie rozbudowana – opowiadał Paweł Rańda wiceprezes Aquaparku.

Inwestycja obejmuje teren o powierzchni 9,5 tys. mkw., z czego aż 3 tys. mkw. zajmie zieleń – 40 drzew i ok. 280 mkw. krzewów i traw. Przed aquaparkiem powstaje także parking z miejscami dla 59 samochodów. Przewidziano też 88 miejsc postojowych dla rowerów. Prowadząc budowę Aquapark wziął pod uwagę fakt niestabilnych i rosnących cen energii i obiekt na Wilanowskiej będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła – w praktyce przy sprzyjających warunkach nawet 70% energii koniecznej do działania obiektu będzie ze źródeł odnawialnych.

– Aquapark na Psim Polu to jedna z 18 dużych inwestycji, które w tym roku kończymy budować i oddajemy wrocławianom. To wyjątkowy pod względem inwestycyjnym rok – mimo kryzysu inflacyjnego miasto się nie zatrzymuje. Dobrze to pokazuje ta mapa, która trafi do kapsuły czasu. W ten sposób chcemy naszym następcom pokazać Wrocław AD 2023 – to jak tylko jednego roku Wrocław się zmienił – dodawał prezydent Jacek Sutryk.

Projekt przewiduje kompleksową infrastrukturę szatniową, łazienki, toalety, punkt gastronomiczny, strefę fitness i strefę saunarium. Aquapark na Psim Polu faktycznie będzie przypominał obiekt na Brochowie ale technologicznie idzie dalej – obiekt będzie zasilany gazem, prądem i ciepłem miejskim (w celu uniezależnienia obiektu od niestabilnej sytuacji przemysłu energetycznego w Polsce).

Instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 80 KWp, zajmie powierzchnię ponad 100 m2, w maksymalny sposób zagospodarowując przestrzeń dostępną na dachu budynku. Szacuje się roczną produkcję energii elektrycznej z instalacji PV oraz kogeneracji nawet na poziomie 450-500 MWh w skali roku. Z kolei źródłem uzupełniającym dla gazowych modułów kogeneracyjnych w obszarze produkcji energii cieplnej będzie powietrzna pompa ciepła o mocy maksymalnej wynoszącej 250 kW, szacowana roczna produkcja energii cieplnej poprzez pompę ciepła wynosi ok. 200 MW – wyliczał prezes Wrocławskiego Parku Wodnego Grzegorz Kaliszczak.

Przez ostatnie miesiące trwały prace projektowe, które uwzględniały zagospodarowanie przestrzeni wokół basenu. Budując ten obiekt Spółka nie zapomina o pozostałych – w połowie maja w obiekcie na Borowskiej zamontowane zostaną warte 2 mln zł dwie zjeżdżalnie – każda o długości około 100 m. Także Aquapark Wrocław przejął teren w centrum Wrocławia – dawny Port Węglowy naprzeciwko Politechniki Wrocławskiej, gdzie na razie powstaje miejsce spotkań dla wrocławian – beach bar – a w przyszłości zbudowana zostanie marina i dostępny dla wszystkich port jachtowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułIle kosztuje miasto? Budżet Wrocławia 2023 + KALKULATOR
Następny artykułWystawa MONET & Impresjoniści zachwyca Wrocław! Zanurz się w świecie obrazów
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.