Zakończył się przetarg na sprzedaż kamienicy Wyspa Słodowa 7 wraz z użytkowaniem wieczystym na okres 99 lat gruntu. Komisja przetargowa na wczorajszym posiedzeniu wybrała ofertę złożoną przez „PRO DESIGN” Sp. z o.o. Koncepcja programowo–przestrzenna zaproponowana przez poznańską spółkę spełnia preferowany program zagospodarowania nieruchomości, uwzględniając dotychczasowy sposób wykorzystywania Wyspy, jej znaczenie dla mieszkańców Wrocławia i spełnia wymogi wynikające z ogłoszenia przetargowego.
Działalność „PRO DESIGN” Sp. z o. o. we Wrocławiu na Wyspie Słodowej 7 będzie miała na celu integrację lokalnej społeczności, współpracę i edukację w obszarze nowych technologii, trendów i innowacji, designu i architektury, nauk społecznych, nowych mediów, stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców, otwartego na nowe wydarzenia, dyskusje, warsztaty, wspieranie rozwoju startupów i przedsiębiorczości.
Komisja przetargowa wzięła również pod uwagę dotychczasowe działania spółki „PRO DESIGN”, która w 2011 r. rozpoczęła renowację starej zabytkowej drukarni przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu, gdzie powstała Concordia Design – centrum designu i kreatywności dla biznesu, z programem skierowanym do bardzo szerokiej grupy odbiorców od projektantów, przedstawicieli biznesu po mieszkańców.
Cena nabycia nieruchomości wynosi 9 513 000,00 zł i jest wyższa od ceny wywoławczej (6 741 000,00 zł) i ceny zaproponowanej przez drugiego oferenta (SLODOVA Sp. z o.o.) Zagospodarowanie obiektu będzie polegało na stworzeniu obiektu wielofunkcyjnego z przeznaczeniem m.in. pod funkcje: biurową (m.in. działalność inkubacyjna i przestrzeń co-workingowa), usługową, ekspozycyjno-wystawienniczą i kongresowo-konferencyjną o charakterze integracyjnym, prospołecznym, kulturalnym, w postaci organizacji wydarzeń, również plenerowych, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i tematycznych.
Jak mówią przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu – Przedstawiona w koncepcji programowo-przestrzennej architektura rozbudowy nie zaburza istniejącej formy kamienicy. Interesująco został zaprojektowany układ funkcjonalny obiektu. Szczególnie ciekawie pokazano przestrzenie wielofunkcyjne, sale widowiskowe i strefę gastronomii z zewnętrznymi podcieniami. Otwarty charakter budynku jest także dobrze widoczny od strony zachodniej, gdzie szerokie amfiteatralnie poprowadzone schody do sali widowiskowej stanowić mogą amfiteatr zwrócony do otwartej przestrzeni Wyspy. Przenikanie przestrzeni, także wewnątrz budynku, poprzez otwarcia w kondygnacjach będą miały pozytywny wpływ na prospołeczne działania o charakterze integracyjnym czy wystawienniczym. Ta koncepcja, zgodnie z deklaracją inwestora, może wymagać modyfikacji ze względu na obowiązującą ochronę konserwatorską istniejącej oficyny. Opinia i uzgodnienie służb konserwatorskich ostatecznie zdecyduje o zakresie ingerencji w istniejący budynek.
Źródłem finansowania zakupu nieruchomości będą środki własne Spółki. Źródłem finansowania realizacji inwestycji będą środki własne Spółki oraz uzyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej.
mat. Wydział Komunikacji Społecznej UM Wrocław