W dniach 3-5 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się trzecia edycja przeglądu archiwalnych filmów o Wrocławiu – Kadry Wrocławia. Tym razem program przeglądu skupi się na transformacji z miasta niemieckiego w polskie oraz jego historycznych i architektonicznych obliczach. Nie zabraknie także filmu fabularnego, którego bohaterem jest Wrocław.

TERMIN: 03.03 – 05.03.2016
MIEJSCE: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
BILETY: www.kinonh.pl

Przed projekcjami odbędą się prelekcje wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

3 marca, godz. 18:30
Wrocław w starym kinie – Zobaczymy się w niedzielę
Reżyseria: Stanisław Lenartowicz
Ukazane poprzez przygody korzystających z niedzielnej przepustki żołnierzy na w pół komediowe studium obyczajowe, przedstawiające konglomerat charakterów, typów, zachowań mieszkańców Wrocławia – skupiska ludzi z różnych stron Polski. W filmie zrealizowanym u schyłku lat 50. minionego wieku widzimy Wrocław niemal w każdej scenie, jego kamienice, kościoły, ulice… Lenartowicz stworzył portret Wrocławia doskonale oddając jego klimat i specyfikę, portret miasta jeszcze zniszczonego, ale już tętniącego życiem.

4 marca godz. 18:30 oraz 3 marca godz. 10:00
Wrocław. Historyczne oblicza miasta
Blok filmów, które poświęcone zostały architekturze Wrocławia, odbudowie piasta i jego ważnym obiektom architektonicznym i przemysłowym.

W programie:

40 dni Wrocławskiej Fabryki Wagonów, 1947
Reżyseria: Konstanty Gordon
Jeden z najstarszych polskich filmów dokumentalnych zrealizowanych we Wrocławiu. Pokazano w nim uruchomienie fabryki wagonów we Wrocławiu. Właśnie ta fabryka stała się dla władz komunistycznym ważnym symbolem Wrocławia i jego odbudowy.

Wrocławski eksperyment, 1966
Realizacja: Władysław Forbert
Jeden z nielicznym filmów o Wrocławiu z tamtych lat zrealizowanych na kolorowej taśmie. Reportaż z miasta, jako wielkiego placu budowy, remontu i modernizacji. Przyszłościowe plany rozwoju z makiet w pracowni architektonicznej zestawione zostały z obrazami z życia miasta, zatłoczonymi ulicami, ruinami, ubijaniem asfaltu na drogach… Oprócz Wrocławia w filmie pokazano także liczne inne miasta regionu i ich rozwój architektoniczny.

Wrocław leży nad Odrą, 1964
Reżyseria: Marceli Matraszek
Oświatowy film, w którym poznajemy zabytki architektoniczne Wrocławia w stanie lat 60. ubiegłego wieku.

Wrocławskie dworce kolejowe, 2008
Reżyseria: Kinga Wołoszyn-Świerk
Reportażu pokazujący historię kilku wrocławskich dworców, tych istniejących oraz tych, po których już nie ma śladu. Początki kolejnictwa we Wrocławiu sięgają już pierwszej połowy XIX wieku.

5 marca godz. 18:30 oraz 4 marca godz. 10:00
Breslau – Wrocław. Odchodzące ślady

Blok czterech filmów, które składają się na opowieść o zmianie oblicza miasta z niemieckiej metropolii Breslau w polski Wrocław. W zestawie tym znalazły się przede wszystkim polskie powojenne produkcje, które opowiadają historię Wrocławia od czasów międzywojennych, przez walki o Festung Breslau aż do pierwszych miesięcy i lat powojennych. Wykorzystano w nich liczne materiały z archiwów polskich i niemieckich oraz wspomnienia świadków historii. Opowieść te jednak rozpocznie niemiecki archiwalny film dokumentalny ukazujący piękno i urok Śląska i Wrocławia lat 30. ubiegłego wieku.

W programie:

Schlesien (Silezie), 1935
Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały liczne śląskie miasta na czele z Wrocławiem, jako stolicą regionu. Film obfituje w liczne ujęcia z lotu ptaka, dzięki którym dokładnie widać architekturę prezentowanych miast. W obrazie Wrocławia zarejestrowane zostały liczne już nieistniejące zabytki.

Breslau-Wrocław. Czas przemian, 2001
Reżyseria: Marcin Bradke
Pierwszy odcinek serii „Prawdziwy koniec wielkiej wojny” przedstawiający historię Wrocławia od czasów międzywojennych aż do pierwszych dni po wyzwoleniu. Film ukazuje więc najpierw Bresalu jako niemiecka metropolię, następnie upadek i popadanie w ruinę miasta podczas walk o Festung Breslau, wreszcie pierwsze miesiące polskiego Wrocławia. Opowieść o tej drodze od Breslau do Wrocławia zilustrowana została licznymi fragmentami archiwalnych kronik, fotografii oraz relacjami świadków tamtych wydarzeń.

Odbudowa czy rozbiórka, 2003
Reżyseria: Marcin Bradke
Opowieść o odbudowie i zagospodarowywaniu tzw. ziem odzyskanych w pierwszych latach po wojnie. Świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. architekt i konserwator zabytków, mówią o odgruzowywaniu zniszczonych miast, wyburzaniu grożących zawaleniem budynków oraz trwającej latami odbudowie, a także o tym, dlaczego z krajobrazu Śląska zniknęło wiele zabytkowych budowli – rezydencji, świątyń, które nie ucierpiały w wyniku działań wojennych. (opis: filmpolski.pl)

Odchodzące ślady – Wrocław 1945, 1987
Reżyseria: Danuta Halladin
Wspomnienie o pierwszych powojennych miesiącach Wrocławia. Wspominają ludzie, którzy jako pierwsi znaleźli się w wyzwolonym mieście – lekarze, prawnicy, inżynierowie, robotnicy, dziennikarze. W filmie wykorzystano materiały zdjęciowe ze zbiorów Muzeum Historycznego Muzeum Architektury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich PAN, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. (opis: filmpolski.pl)

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwsza edycja KochamWrocławWalk za nami!
Następny artykułWithin Temptation zagrają koncert we Wrocławiu!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.