Jakie innowacje są przyszłością naszego miasta? Nad czym pracują liderzy lokalnego biznesu? Jak ich produkty i usługi rozwijają nasz region? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć już 18 października na Expo Made in Wroclaw, które odbędzie się we Wrocławskim Centrum Kongresowym.
Auto-moto-aero-space, przemysł 4.0. życie napędzane technologią i Zielony Ład to cztery obszary tematyczne, które należą do tzw. inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska, czyli obszarów, które będą rozwijane w naszym regionie przez najbliższe lata. Wyznaczają one również cztery strefy tematyczne, które zostaną zaprezentowane na Expo Made in Wroclaw! – W tym roku zapraszamy wszystkich, którym bliskie są innowacje, nauka, nowe technologie i biznes do Wrocławskiego Centrum Kongresowego na Expo Made in Wroclaw, w trakcie którego będzie z nami ponad 40 firm i instytucji, które pokażą, jak ich innowacyjne produkty i usługi napędzają rozwój naszego miasta – zaprasza Paulina Muszyńska, kierowniczka zespołu ds. projektów rozwojowych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Z kim spotkasz się na Expo?
W strefie auto-moto-aero-space, związanej tak z kosmosem, jak i poruszaniem się
w przestrzeni miejskiej, zobaczymy zarówno duże międzynarodowe firmy działające we Wrocławiu takie jak Collins Aerospace, ale też prężnie rozwijające się lokalne przedsiębiorstwa – Scanway, SatRev, BZB UAS, NG Engineering czy Urvis.bike. Nie zabraknie również studenckich inicjatyw realizowanych przez koła PWr Aerospace, PWr in Space i Projekt Scorpio.
Zielony Ład to wszelkiego rodzaju technologie, których celem jest transformacja ekologiczna gospodarki, oraz minimalizowanie skali zużycia zasobów naturalnych. We Wrocławiu działa wiele firm z tego sektora, czego przykładem jest firma Muke. – Pracujemy nad technologią upraw roślin jadalnych w farmach wertykalnych w ściśle kontrolowanym środowisku (CEA). Uprawa odbywa się w mobilnych modułach lokowanych w supermarketach i centrach dystrybucyjnych. Jest ona w pełni zautomatyzowana i zarządzana przez system bazujący na rozwiązaniach Machine Learning i A.I (sztucznej inteligencji). W modułach zapewniane są roślinom optymalne warunki do rozwoju. Uprawa taka jest niezależna od otaczającego środowiska i możliwa w każdych warunkach. Wymaga o 95% wody mniej niż tradycyjna uprawa – opowiada Sebastian Wasieńko, CTO w Muke Sp. z o.o. W trakcie Expo będziemy mogli również poznać firmy Poley.me, Cudo Kombucha, czy Mała Szklarnia. Zaprezentowane zostaną również miejskie projekty takie jak Pij Kranówkę i Zielony Wrocław.
W strefie dedykowanej przemysłowi 4.0, czyli przemysłowi opartemu o cyfryzację i nowe technologie, zobaczymy stoiska ISCAS, Astor Mission Critical czy Dig in Vision. Ta ostatnia firma zaplanowała dla uczestników Made in Wroclaw wyjątkowe atrakcje. – Przygotowaliśmy prezentację naszego wirtualnego centrum szkoleniowego. Każdy odwiedzający nasze stanowisko będzie mógł założyć gogle wirtualnej rzeczywistości, chwycić uchwyt spawalniczy i odwiedzić naszą cyfrową przestrzeń. Wirtualne centrum Dig In Vision zachęca do interakcji, można tam spotkać roboty, współczesne maszyny obróbkowe czy mniej popularną wizualizację spawania orbitalnego. Oczywiście każdy będzie mógł zmierzyć się z kawałkami blachy i wykonać swoją spoinę, a następnie poznać ocenę i porównać swój wynik z innymi uczestnikami – zaprasza Maciej Habiniak, Co-Founder, Head R&D w Dig in Vision sp. z o. o.
W ostatniej strefie poświęconej obszarowi życia napędzanego technologią poznamy GlucoActive, wrocławski startup z branży medtech, który z powodzeniem pracuje nad nowoczesnym glukometrem dla cukrzyków, Biocam, firmę produkującą zdalny i bezkontaktowy system do diagnostyki układu pokarmowego za pomocą endoskopii kapsułkowej czy Public Mirror, które jest wyszukiwarką twarzy oraz narzędziem do monitoringu mediów ukierunkowanym na szukanie wzmianek o osobie na podstawie zdjęcia. Na Expo będzie również obecna firma Clone, która tworzy pierwszego na świecie biomimetycznego robota humanoidalnego opartego na sztucznych mięśniach i ludzkiej anatomii. – Clone zatrudnia pracowników tylko z Wrocławia, w ten sposób lokalnie wspiera naukowców oraz inżynierów i pomaga im rozwinąć swoje skrzydła w dziedzinie robotyki, mechaniki czy informatyki. Technologia Clone’a wzbudza zainteresowanie ludzi na całym świecie, co przyczynia się do promowania Wrocławia w zakresie rozwoju technologii – opowiada Daria Sikorska- Manager ds. Rozwoju w Clone.
To jednak nie wszystko!
W trakcie Expo Made in Wroclaw zostanie również zaprezentowana wodorowa Toyota Mirai oraz bolid z PWR Racing Team. Będzie można spotkać się z reprezentantami Luxon, Zonifero, Spoty, Carebits, Inpeak, Planety Robotów i Coventry University Wrocław. Swoją działalność zaprezentują również SmartCity Wrocław, CityLabWrocław, ZOO Wrocław i Wroclaw.pl
W tym samym czasie co Expo odbywać się będzie szósta edycja konferencji Made in Wroclaw, która co roku ściąga do Wrocławskiego Centrum Kongresowego setki przedsiębiorców oraz ekspertów świata nauki. W tym roku odbywa się pod hasłem Future Mindset. W trakcie wydarzenia odbędą się trzy panele dyskusyjne i prelekcje pełne nie tylko futurystycznego podejścia, ale też praktyki. Jak zawsze nie zabraknie przykładów działań i sukcesów firm z lokalnego rynku, ale też inspiracji, którymi podzieli się m.in. keynote speaker Natalia Hatalska! Dyskusje będą dotyczyć m.in. przyszłości branży ICT, zmieniającego się rynku pracy i coraz silniejszej na Dolnym Śląsku branży kosmicznej. Odbędzie się również networkingowe spotkanie dla startupów, w którym wezmą udział przedstawiciele lokalnych spółek technologicznych, inwestorzy, fundusze VC, środowisko akademickie, instytucje otoczenia biznesu oraz zagraniczni goście specjalni, którzy opowiedzą o potencjale Wrocławia.
Made in Wroclaw 2022 startuje 18 października. Aby wziąć udział w konferencji, należy wejść na stronę www.made-in-wroclaw.pl, gdzie można dokonać zakupu biletu na konferencję lub dokonać bezpłatnej rejestracji na EXPO lub wydarzenie networkingowe dla startupów.
Made in Wroclaw 2022 organizowane jest przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Miasto Wrocław. Więcej informacji o konferencji oraz wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na www.made-in-wroclaw.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, AmCham Amerykańska Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) oraz Scandinavian – Polish Chamber of Commerce.