Jeśli chcesz cieszyć się w pełni podczas korzystania z kina domowego, musisz wybrać odpowiedni sprzęt. Ważne jest, żeby wiedzieć, czego szukać – „kino domowe” to nie jeden element, ale zestaw wielu urządzeń. Jakie są zatem istotne elementy kina domowego? Podpowiadamy.

Kino domowe – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Kino domowe z pełnego zdarzenia to zestaw, który obejmuje między innymi następujące części składowe:

Komponenty wideo

Istnieją dwa główne typy komponentów wideo: odtwarzacze Blu-ray i odtwarzacze strumieniowe. Odtwarzacze Blu-ray to tradycyjne odtwarzają nośniki DVD, a znajdujące się na nich materiały cechuje wyjątkowo wysoka jakość.

Odtwarzacze multimediów strumieniowych umożliwiają natomiast oglądanie filmów i programów telewizyjnych ze źródeł internetowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime Video.

Wybór w tym zakresie jest dość prosty: Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu, wybierz odtwarzacz Blu-ray; jeśli szukasz wygody, wybierz odtwarzacz multimediów strumieniowych.

Meble do kina domowego

Meble do kina domowego obejmują między innymi takie elementy wyposażenia jak:

  • stojaki telewizyjne,
  • urządzenia do przechowywania multimediów.

Stojaki pod telewizor są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, aby pasowały do każdej przestrzeni; a szafeczki i półki mogą służyć jako miejsce do przechowywania płyt DVD Blu-Ray, gier na konsolę, głośników itp. Wybierając meble do kina domowego, weź pod uwagę zarówno funkcję, jak i styl wykonania – dopiero wówczas będziemy mieć takie rozwiązania, które będą użyteczne, a jednocześnie dobrze wkomponują się w stylistykę pomieszczenia.

Elementy audio

Wyżej wymienione elementy są ważne, ale kino domowe ma za zadanie przede wszystkim odtwarzać dźwięk wysokiej jakości niezależnie od tego, czy mowa jest o muzyce podczas domówki, czy też chcemy zagrać na konsoli.

Aby osiągnąć ten cel, należy zaopatrzyć się w nowoczesne listwy dźwiękowe (częściej używa się określenia: soundbary). Soundbar do kina domowego to długi, cienki głośniki o charakterystycznym wyglądzie. Z uwagi na swoją specyficzną konstrukcję jest one montowane na ścianie pod telewizorem lub stawiany na szafce kina domowego.

Listwy dźwiękowe są stosunkowo łatwe w konfiguracji i mogą być dobrą opcją, jeśli szukasz lepszej jakości dźwięku niż to, co zapewniają wbudowane głośniki telewizora, ale nie chcesz inwestować w pełną konfigurację amplituner/głośnik.

Jeśli chodzi o soundbary do kina domowego, warto zwrócić uwagę np. na takie produkty jak:

  • Panorama 3 – soundbar ten cechuje się m.in. wysoką mocą (400W) oraz takimi funkcjami jak bezprzewodowe strumieniowanie czy dekodery do dźwięku przestrzennego (Dolby True HD, Dolby Atmos®),
  • MusicCast Bar 40 – urządzenie to daje mniejszą moc (100W), wciąż jednak ma takie zalety jak np. obsługa Tidal i Spotify. MusicCast Bar 40 to sprzęt przeznaczony dla miłośników serwisów streamingowych.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do kina domowego? Podsumowanie

Jeśli chcesz stworzyć najlepsze wrażenia z kina domowego, musisz wybrać odpowiedni sprzęt. Należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów, w tym komponenty audio i wideo, odtwarzacze multimedialne i meble do kina domowego. W szczególności soundbary będą cennym dodatkiem, zapewniając wysoką jakość udźwiękowienia podczas słuchania muzyki, oglądania filmu, czy relaksu z konsolą w roli głównej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł10 nowych miejsc do sportu i rekreacji we Wrocławiu, które powstały w 2022 roku
Następny artykułWrocławska Iglica – symbol, manifest i marzenie wspinaczy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.