Grzejniki elektryczne są popularnym sposobem na ogrzewanie wnętrza domu czy mieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać wersję możliwie jak najbardziej energooszczędną i jednocześnie zapewnić sobie komfort cieplny?

  1. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się grzejniki elektryczne?
  2. Po czym poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny?
  3. Grzejnik elektryczny ścienny a wolno stojący – która opcja jest lepsza?
  4. Na co uważać przy zakupie grzejnika elektrycznego?

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się grzejniki elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne jest obecnie jednym z najpowszechniejszych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w naszym domu. Tradycyjne grzejniki montowane do ściany również znajdziemy w takim wydaniu – w wielu modelach, rozmiarach oraz klasach energetycznych. Jeżeli decydujemy się na wybór takiej formy ogrzewania, zwykle dotyczy ona całego domu lub mieszkania. Nic jednak nie stoi na drodze do tego, aby grzejnik elektryczny stanowił dla nas tylko dodatek do innego systemu, na przykład w formie wolno stojącej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: sferis.pl.

Po czym poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny?

Jeżeli zależy nam na jak największej optymalizacji instalacji grzewczej, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na prawidłowe ocieplenie, ale również wydajność wykorzystywanych w domu grzejników. Energooszczędność radiatorów zależy od ich rodzaju, wielkości oraz tego, jak szybko grzejnik utraci ciepło po jego wyłączeniu. Podobnie, jak wiele innych sprzętów pobierających energię elektryczną, grzejniki także posiadają swoją klasę energetyczną. Za te o wyższej klasie przyjdzie nam więcej zapłacić, jednak z drugiej strony obniżymy swoje comiesięczne rachunki za prąd. Więcej przeczytasz pod adresem: https://www.sferis.pl/blog/jak-poznac-ze-grzejnik-elektryczny-jest-energooszczedny/.

Grzejnik elektryczny ścienny a wolno stojący – która opcja jest lepsza?

W przypadku systemu centralnego ogrzewania w domu, najlepszym sposobem na rozmieszczenie grzejników jest umieszczenie ich przy ścianach. Dzięki temu nie tylko nie zajmują miejsca, ale również będą w stanie lepiej nagrzać pomieszczenie. Możemy także skorzystać z opcji grzejnika dodatkowego – wolno stojącego, na przykład w sypialni, jeżeli jest nam zimno przez noc. W takim wypadku warto ustawić urządzenie tak, aby nie przeszkadzało nam w swobodnym poruszaniu się po pokoju.

Na co uważać przy zakupie grzejnika elektrycznego?

Wybierając grzejnik wykorzystujący moc energii elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak klasa energetyczna, wymiary czy też jego rodzaj. Obecnie na rynku znajdziemy następujące warianty:

  • grzejnik konwektorowy – jest to bardzo wydajny grzejnik, który dzięki swojej konstrukcji umożliwia szybkie ogrzanie powietrza – nawet w stosunkowo dużym pomieszczeniu;
  • termowentylator – jest to model o niewielkiej mocy, w związku z czym najlepiej sprawdzi się w małych pomieszczeniach lub jako dodatkowy element instalacji doprowadzający ciepło;
  • grzejnik olejowy – jest wypełniony olejem, przez co również ma większe wymiary i wagę, niż modele konwektorowe. Jego dużą zaletą jest fakt, że grzejniki tego typu nie wysuszają powietrza;
  • grzejnik ceramiczny – wygląda podobnie, jak klasyczne kaloryfery i ma jedną bardzo przydatną funkcję: ponieważ ceramika długo oddaje ciepło, grzejnik tego typu pozostaje ciepły na dłużej, a więc ogrzewa pomieszczenie jeszcze przez pewien czas po jego wyłączeniu;
  • promiennik panelowy – to rozwiązanie najbardziej ekologiczne, jednak jednocześnie najdroższe z dostępnych na rynku.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdkryj mroczne tajemnice głębin! Halloween w Hydropolis 
Następny artykułW niedzielę pięć pokazów specjalnych: Ostatnia Noc Pokazów Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.